Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo. "Podchodźmy do niego z rezerwą"

🕓 20.07.2019
📂 Ze swiata
👁 120
🗨
Dr M. Woźniakowski: do Black Friday podchodźmy z rezerwą  Ze świata

Do Black Friday, jak i do wszelkich działań promocyjnych, z punktu widzenia konsumenta należy nastawień z pewną dozą rezerwy, ponieważ handel szuka rozmaitego rodzaju okazji do pobudzenia sprzedaży - uważa dr Mariusz Woźniakowski z Katedry Marketingu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. UOKiK przypomina, iż na wyprzedażach mamy takie same prawa jak zwykle.

Black Friday, innymi słowy czarny piątek przypadający nazajutrz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia - to dzień, gdzie obowiązują atrakcyjne wyprzedaże jak i również obniżki cen w sklepikach. Tegoroczny czarny piątek trzeba 24 listopada. Dzień ten każdego roku zyskuje na sławy także w Polsce. Najbardziej popularne sklepy na tenże dzień obniżyły ceny.

Ofiary czarnego piątku. W pogoni za promocją stracili los

Zdaniem dra Woźniakowskiego szczególnie do Black Friday, jak i do każdego działań promocyjnych z punktu widzenia kontrahenta należy podejść z bezpieczną dozą rezerwy.

Zachować czujność

Jego zdaniem, choć realne jest znalezienie dobrych szansie czy wymarzonych produktów w niskich cenach, to wraz z punktu widzenia konsumenta najpomyślniej zawsze zachować czujność, bowiem handel szuka różnego wariantu okazji do pobudzenia handlu - zaznaczył. Czy to jest Black Friday, bądź w najbliższy poniedziałek - Cyber Monday, który dotyczy sklepów internetowych - dodał.

Ekspert przypomniał, hdy Black Friday jest wówczas święto zakupowe, które nadeszło do nas ze Stanów Zjednoczonych i jest konsekwencją bardzo rodzinnego amerykańskiego Święta Dziękczynienia.

- U nas tak naprawdę sezon zakupowy z powodu świąt Bożego Narodzenia się rozpoczyna. W związku z naszym, z perspektywy przeciętnego handlowca, odrzucić jest korzystne robienie wielkich okazji, obniżek cenowych, jak na przykład ludzie mimo wszystko są po pędzie zakupowym - dodał.

Ekspert radzi klientom, żeby nie ulegali bezpiecznej iluzji, magii zakupów, jednak zawsze na chłodno kalkulowali. Jego zdaniem, dobrym pomysłem jest chociażby sprawdzanie na bieżąco cen produktów, szczególnie tych droższych, które planujemy kupić i porównywanie cen przy okazji Czarnego Dnia z cenami obowiązującymi uprzednio.

Pozwoli to sprawdzić, czy rzeczywiście obniżki, które handlowcy nam proponują, będą faktycznie superokazjami i autentycznymi obniżkami. - Czy może jednak wstrzymać się i poszukać okazji nieco potem, chociażby w przypadku polskiego rynku dopiero po świętach Bożego Narodzenia - zaznaczył dr Woźniakowski.

Na Black Friday przede wszelkim chcą skorzystać sprzedawcy, których motywacje mogą być różne - może to okazać się kwestia "wietrzenia magazynów" lub po prostu pobudzenie zbytu, bo każda okazja do tego jest bardzo rzetelna.

Cyber Monday: promocyjne ceny i bezpłatne dostawy

- Natomiast klienci też mogą skorzystać, ponieważ pewnie obniżki cen się pojawiają, w przypadku niektórych produktów mogą być niesłychanie korzystne, ale tak jakim sposobem wspomniałem - zalecam daleko idącą ostrożność - podkreślił dr Woźniakowski.

Jakie mamy prawa?

UOKiK przypomina, że na wyprzedażach mamy takie same prawa jak zwykle. Nie istnieje znaczenia, iż towar został przeceniony, zapewne że przyczyną obniżki była konkretna wada i zostaliśmy o niej poinformowani.

Prezes UOKiK Marek Niechciał podkreśla, że kupujący posiada prawo złożyć reklamację po ciągu dwóch lat od momentu daty zakupu. - Jeśli towar jest wadliwy ekspedient musi go naprawić, zmienić, obniżyć cenę albo zwrócić pieniądze - podkreśla.

UOKiK przypomina, że w wypadku zakupów przez internet nabywca ma 14 dni dzięki odesłanie towaru, nie musi podawać powodu, an ekspedient ma obowiązek zwrócić pieniążki.

"Trudniej może być spośród oddaniem nietrafionych zakupów przy zwykłych sklepach. Tu wszystko zależy od dobrej decyzji sprzedawcy. Najlepiej zapytać o taką możliwość i jej zasady przy zakupie. Powinno się się dostosować do warunków sprzedającego, może np. zażądać oryginalnego opakowania, a pieniążki zwracać wyłącznie na kartę podarunkową" - przypomina Urząd.

W przypadku ofert w sklepie zagranicznym trzeba pamiętać, że prawa konsumenta są jednakowe w całkowitej Unii Europejskiej. "Jeśli zatem zrobiłeś zakupy w zagranicznym sklepie, także możesz reklamować wadliwy towar czy odesłać produkt nabyty w oddziale internetowym" - podkreśla Urząd.

UOKiK zwraca obserwację na sytuację, gdy np. na wystawie kuszą duże cyfry "70 proc. ", ale taką zniżką objęte są tylko nieliczne przedmioty. "Sprawdź ile dana sprawa kosztowała wcześniej. Uważaj w gratisy oraz zestawy, zdają się być droższe niż produkty kupione oddzielnie" - przestrzega Urząd.

Zaleca też czujność w przypadku, gdy kasjer postuluje wyższej ceny niż jest na metce czy półce. "W takiej sytuacji posiadasz prawo kupić rzecz po niższej cenie" - podkreśla

UOKiK przypomina, że przy przypadku wątpliwości lub kłopotów można zadzwonić na infolinię konsumencką 801 440 220, lub wysłać maila dzięki adres: [email protected] pl, wolno też się skontaktować z rzecznikiem konsumentów lub Inspekcją Komercyjną. "Jeśli masz kłopoty wraz z sklepem z innego kraju UE, pomoc znajdziesz po Europejskim Centrum Konsumenckim, które należy do ECC-Net" a mianowicie przypomina Urząd.

Autor: Абит
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dopłaty do czynszów nie wyłącznie w Mieszkaniu plus, profesjonaliści oceniają  Nieruchomości
"Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Mieszkania dodatkowo wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie plus przy ruinie. Raport…...
Dofinansowanie składek dla niań a mianowicie zmiany od 1 stycznia 2018 roku
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja senackiej komisji Osiem zmian w programie pięćset plus Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do odwiedzenia Sejmu…...
Dlaczego węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii?
Węgiel to nieodnawialne podłoże energii. Jego światowe zapasy mogą się wyczerpać po ciągu 150-200 lat. Dlaczego dziś nie powstają świeże pokłady węgla? Peter Wohlleben, niemiecki leśnik i ekolog, tłumaczy, że choć…...
DiscoVR - salony wirtualnej świat i crowdfunding
60 lokali, rozwinięta franczyza, platforma sieciowa i własny sprzęt – takie projekty na najbliższe lata mają założyciele salonów DiscoVR wraz z stacjami wirtualnej rzeczywistości. Na temat pomoc proszą jednak odrzucić fundusze…...
Deutsche Bank: nowe historyczne minima  Giełda
Deutsche Bank notuje w piątek oryginalne historyczne minima i nie zaakceptować daje spokoju inwestorom - wskazują maklerzy. Graczy rynkowych denerwuje niepewność odnośnie do kondycji finansowej niemieckiego instytucji finansowej…...
Dekoder Player Box - pakiety i ceny
Dekodery kojarzyły nam się przedtem z kablówkami i platformami satelitarnymi. Od poniedziałku w sprzedaży jest dekoder zbudowany do korzystania z płatnej oferty serwisu wideo dzięki żądanie Player, stworzonej za pośrednictwem…...
Deep Mind Google - sztuczna inteligencja zagra w «StarCrafta II»
Badacze pracujący w należącej do Alphabetu firmie DeepMind twierdzą, że rozgrywka po "StarCrafcie II" jest tak specyficzna i wymagająca, hdy to, czego nauczy się z niej sztuczna rozum, może pomóc jej rozwiązywać…...
David Rockefeller - zmarł najstarszy miliarder na świecie
Amerykański miliarder David Rockefeller zmarł w poniedziałek swoim domu w Pocantico Hills w stanie Oryginalny Jork. Stojący na czele rodziny przemysłowców i finansistów bogacz miał ponad 101 lat i był najstarszym…...
Nie znaleziono