Temat: Unia walczy z kryzysem euro

🕓 19.08.2019
📂 Ze swiata
👁 71
🗨
Grecki minister nie szanuje strategii Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu Ze świata

 • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
 • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii
 • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
 • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

- Szanuję Rfn, ale nie szanuję ich polityki, ani sposobu postrzegania greckiej gospodarki - rzekł Nikos Kotzias, minister spraw zagranicznych Grecji. Wczoraj posiadało miejsce kolejne spotkanie ministrów finansów eurolandu, które ciągle nie przyniosło porozumienia między Atenami a wierzycielami.

Kotzias jest członkiem lewicowego rządu, który wygrał styczniowe wybory w Grecji, mocno podnosząc kwestie antyoszczędnościowe w toku kampanii.

Będzie bankructwo?

Eurogrupa zwiększa siłę na Grecję. Ale następujące rozmowy bez przełomu

Kotzias powiedział, że Grecja jak i również jej partnerzy ze tereny euro muszą pójść dzięki kompromis w sprawie robienia strategii politycznych, która będą wspierały wzrost i pozwolą Atenom spłacić jej zadłużenie - informuje Reuters.

Zapytany o to, czy reszta Europy może zaufać Tunezji, odpowiedział, że "zaufanie jest bardzo ważne, ale mają obowiązek być oni przede wszystkim pragmatyczni".

Jak ocenił wczoraj wiceszef KE Valdis Dombrovskis i przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, "postępy przy rozmowach z Grecją o pomocy finansowej są wciąż niewystarczające, by można stało się zawrzeć porozumienie". Wczoraj miało miejsce spotkanie ministrów zasobów eurolandu w Rydze.

Partnerzy Grecji w strefie euro domagają się od czasu rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m. in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, przemian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych i postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 02 do końca kwietnia Hellada ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform jak i również w zamian otrzymać zablokowaną ostatnią transzę pomocy, wartą ok. 7, 2 mld euro. Jeśli Grecja odrzucić otrzyma tych środków, grozi jej niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy dla tego kraju.

Grecja liczy na gaz

Merkel: Ateny muszą uwidocznić gotowość do podjęcia reform

Grecja wyraża nadzieję, że poprzez budowę rurociągów uda się jej wzmocnić własna gospodarkę - informuje Reuters.

Rosja w ubiegłym roku kalendarzowego pod naciskiem zarzutów wraz z strony Unii Europejskiej zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream, którego koszt szacowano na 40 mld dol. Mający liczyć 3, 6 tys. km długości South Stream był wspólnym projektem m. in. Gazpromu jak i również włoskiej firmy ENI. Proch zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Gazociąg proch prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do odwiedzenia Serbii, na Węgry, do odwiedzenia Austrii i Słowenii.

Teraz jednak odżywają życzenia na budowę, z inicjatywy Rosji, Tureckiego Potoku. Jak poinformował Kotzias, jeszcze po maju dojdzie do spotykania grupy technicznej, która posiada będzie omawiała projekt rurociągu od strony finansowej a także logistycznej. Trasa dostaw gazu z Turcji ma przebiegać przez Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry, do Austrii.

- Według rosyjskich obliczeń, inwestycja po stronie greckiej części rurociągu może wynieść 2-2, 5 mld dolarów - powiedział Kotzias.

Bułgaria, Grecja i Rumunia porozumiały się ws. gazociągu. Rosyjski projekt ponownie przepadnie?

Jak podkreślił jednak, "to zachodnie firmy jak i również banki, a nie ruski rząd sfinansuje budowę rurociągu zgodnie z unijnymi przepisami".

Zyski Grecji z działania rurociągu mogą być zbliżone do tych jakie miałaby Bułgaria w wyniku działania South Streamu.

- Nie jestem do końca pewien, ale to mniej więcej 5 miliardów dolarów a mianowicie powiedział Kotzias.

Jak zapowiedział grecki minister spraw zagranicznych, w ciągu dwóch tygodni Grecję odwiedzi Amos Hochstein, wysłannik Departamentu Formy USA, który ma zaoferować alternatywę dla Tureckiego Potoku, który miałby w rozszerzonej wersji przebiegać także za pośrednictwem Albanię oraz Bośnię.

Autor: indie_brooksy
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja o krok od bankructwa. Rafał Hirsch tłumaczy, czemu powinniśmy się tym przejmować Blog Rafała Hirscha
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Grecja chce 24 mld euro pomocy Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice…...
Gowin o opracowaniu strategii wzrostu sztucznej inteligencji
Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...
Gorsze prognozy dla światowej ekonomii na 2013 rok Informacje
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją własną prognozę globalnego wzrostu ekonomicznego i ostrzegł przed dalszym pogarszaniem się sytuacji, jeśli europejscy politycy nie podejmą zdecydowanych działań na sprawa złagodzenia kryzysu zadłużeniowego. Według najnowszej aktualizacji…...
Google Arts Culture a mianowicie aplikacja porównująca selfie do odwiedzenia obrazów
Facebook, Instagram jak i również Twitter zalane zostały niedawno postami, na których selfie znajomych porównywane są do odwiedzenia słynnych obrazów. Selfie istotnie są podobne do rozpoznawanych przez algorytmy dzieł sztuki. Tworzenie tego…...
Globalna walka o lepszy atmosfera Ze świata
Szyszko: Polska chce uwzględnienia pochłaniania CO2 przez lasy Polska walczy na temat zmiany w handlu emisjami. Głównie z przemysłu Transport i budownictwo nie stracą na spadku emisji CO2 Unia jednym głosem…...
Giganci podali wyniki: Google intryguje, IBM zawodzi Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Getback - śledztwo w prokuraturze
Funkcjonariusze ABW zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z podstawy PESEL. Wśród zatrzymanych wydaje się jeden z pracowników firmy windykacyjnej Getback. Windykator twierdzi jednak, że nigdy nie miał bezpośredniego…...
Nie znaleziono