Idzie zmiana prezydencji przy UE. Estonia zapowiada kierunek na gaz

🕓 26.07.2019
📂 Ze swiata
👁 183
🗨
Estońska prezydencja chce szybkich zadań nad mandatem ws. Nord Stream 2  Wraz ze świata

Przejmujący 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej Estończycy pragną jeszcze w wakacje rozpocząć formalne prace w Radzie UE nad mandatem przy sprawie Nord Stream dwa. Źródła z tego państwa sugerują, że dyskusja potrafiłaby dotyczyć coś więcej niż nowego gazociągu, ale wszystkich połączeń do Unii.

Estońscy dyplomaci, z którymi rozmawiała Nasz kraj Agencja Prasowa, wskazują, hdy przy okazji opracowywania mandatu dotyczącego reżimu prawnego na rzecz morskiego odcinka Nord Stream 2 należałby zastanowić się, czy nie powinno się traktować wszystkich dostawców do UE w ten sam środek.

- Zaczniemy negocjować mandat już w lipcu. Pierwsza grupa robocza do spraw energii, która będzie o tym dyskutowała, odbędzie się 25 lipca. To będzie pierwsza runda wymiany poglądów pomiędzy państwami członkowskimi - powiedziało estońskie źródło w Brukseli.

Mandat w sprawie Nord Stream 2

Wprawdzie w poniedziałek unijni ministrowie odpowiedzialni za energię już zajmowali się kwestią upomnienia, ale była to priorytetowa dyskusja, w której nie wypowiedziała się nawet połowa państw członkowskich.

Sprawa mandatu jest bowiem bardzo świeża. Komisja Europejska przedstawiła projekt, na którego bazie chce wypracować porozumienie po sprawie stosowania podstawowych praw prawa UE do morskiej części Nord Stream 6 w tym miesiącu.

Putin: gaz do Europy może popłynąć przez Turcję

Wiadomo było, hdy maltańska prezydencja nie zdobędzie żadnych postępów, natomiast zdecydowanie Estończyków wskazuje, że postawili sobie oni za plan, żeby - jeśli nie zaakceptować wypracować porozumienie - to przynajmniej znacznie się do odwiedzenia niego zbliżyć.

Tallinn ma swój własny, stworzony przez siebie pomysł, jak zabrać się za ten trudny temat.

- Jeśli dyskutujemy o Nord Stream 2, to ma możliwość się pojawić pytanie, czemu nie dyskutowaliśmy o Nord Stream 1 w podobny sposób. Dlaczego mandat nie dotyczy Nord Stream 1. To jeden wraz z potencjalnych problemów, którzy może się pojawić na randkach grup roboczych - podkreślił rozmówca agencji.

Dostawcy gazu

Jednym z tematów, który chcą przedyskutować Estończycy, jest traktowanie wszystkich wytwórców gazu do UE przy ten sam sposób.

- Tematem do gadki jest to, jak traktujemy np. Norwegię jako dostawcę, a jak Rosję. Jak upewnić się, żeby nasze podejście było spójne a mianowicie podkreśliło źródło.

Nie jest jasne, na jak dużo unijne podejście przeszkadza Rosjanom w planach. Prezydent Władimir Putin przekonywał w przeszłym tygodniu, że projekt "ma wszelkie szanse na sukces".

Polska wstrzymuje odbiór rosyjskiego gazu. Gazprom odpowiada

Rosyjskie media znamienny, że spółka Nord Stream 2 przeprowadziła wstępne narady z bankami chińskimi tyczące finansowania gazociągu na wypadek, gdyby europejscy partnerzy Gazpromu z powodu sankcji NA JUKATAN nie mogli dalej sponsorować projektu.

Koszt budowy Nord Stream 2 mierzy się na 9, 5 mld euro. Nord Stream 2 ma powstać dzięki dnie Bałtyku, równolegle w celu uruchomionego w 2011 roku kalendarzowego gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa szyna gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Partnerami Gazpromu w poniższym projekcie jest 5 zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E. On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell. Gazociąg ma być zrealizowany na koniec 2019 roku. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Autor: Василий-иосиф
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka będą wliczane w koszty firmy  Dla firm
Od 1 stycznia 2019 roku koszty wynagrodzenia małżonka będą mogły być wliczane w koszty firmy - zapowiedziała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Rozwiązanie…...
Elżbieta Rafalska o nowelizacji Kodeksu Pracy
Kodeks pracy nie może być przyjęty wbrew woli stron, które nad nim pracowały. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej przygotuje nowelizację, stosując niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy - oświadczyła po…...
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji
Spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE, dla polskiego projektu jądrowego znaczy to kilka miesięcy…...
Ekspert: powinno się odchodzić od ulg podatkowych w SSE
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają obecnie mniejsze znaczenie jak i również trzeba odchodzić od zniżek podatkowych przyznawanych przedsiębiorcom, jacy lokują tam inwestycje, zwłaszcza gdy tworzą one "proste" miejsca pracy, wymagające niewysokich kwalifikacji…...
Eksperci o 500 plus: nowego «baby boomu» nie będzie
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Efektywny model pracy. Trzygodzinne bloki
Trzy, niczym nieprzerwane godziny pracy mogą zrewolucjonizować własny system wykonywania obowiązków. Andrew Merle z Medium. com wskazuje, że wprowadzając pewne zmiany w schemacie rozłożenia swoich obowiązków, można zdobyć zadziwiający efekt.…...
Earth BioGenome Project  biblioteka genomów eukariontów
W Norwegii powstał już Globalny Bank Nasion, w którym przechowywane są próbki prawie wszystkich roślin rozwijających się na Ziemi. Z kolei w przełomie wieków przez trzynaście lat zbierano dane tyczącego się ludzkich…...
Długi gapowiczów, kary za jazdę bez biletu w 2016 roku
Rekordzistka wpisana do rejestru długów za jazdę bez biletu ma do zapłacenia 58 tys. zł kary. Mieszkanka Pomorza mogłaby za wówczas kupić samochód lub bilety miesięczne na 542 miesiące, czyli…...
Nie znaleziono