Temat: Rodzina 500 plus

🕓 18.07.2019
📂 Z kraju
👁 64
🗨
Dofinansowanie składek dla niań a mianowicie zmiany od 1 stycznia 2018 roku

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja senackiej komisji
  • Osiem zmian w programie pięćset plus
  • Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do odwiedzenia Sejmu
  • Trzecie urodziny pięćset plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona"
  • Szereg zmian w 500 oraz. Resort pokazał projekt

Od stycznia legalne najęcie niani będzie mniej rentowne. Rząd mniej dołoży do składek na ubezpieczenia społeczne opiekunek. Finansowe wsparcie państwa zmniejszy się o dokładnie połowę. Kto chce wykorzystać z większego dofinansowania powinien się pośpieszyć. Umowy podpisane do końca roku zapewniają uzyskanie pomocy państwa w starych zasadach.

Zmiany dotyczące opłacania składek w ubezpieczenia społeczne opiekunek wraz z budżetu państwa to konsekwencja nowelizacji pakietu ustaw połączonych z systemami wsparcia rodzin. Zaproponowane w pierwszej połowie roku zmiany dotyczą metrów. in. doprecyzowania przepisów powiązanych z programem Rodzina pięćset plus, czy wprowadzenia ułatwień dla osób chętnych aranżować żłobki i kluby dziecięce. Nowela artykułu 51 ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat od nowa określa zasady dofinansowania spośród budżetu państwa składek w wypadku legalnego zatrudnienia niani.

Tysiące kobiet rezygnują wraz z pracy przez 500 dodatkowo. "Nie opłaca się żywić zatrudnienia"

Co się zmienia?

Zmniejsza się - o połowę - finansowe wsparcia państwa dla rodzin, które legalnie zatrudnią opiekunkę do dziecka. Część składek na ubezpieczenie społeczne dla niani, które do tej pory finansowane zostały z państwowej kasy trzeba będzie zapłacić z osobistej kieszeni. A to oznacza, że legalne zatrudnienie niani po Nowym Roku stanie się mniej opłacalne.

Do tej pory było faktycznie, że państwo opłacało składki na ubezpieczenie (emerytalne, rentowne, wypadkowe i zdrowotne) za nianię tylko od tejże części jej pensji, która to nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

Takie rozwiązanie posiadało zachęcić rodziny do legalnego zatrudniania opiekunek do najmłodszych. Wprowadzono je pod skraj 2011 roku i jak na przykład wylicza portal niania. pl, od tej chwili podpisano w sumie ok. 53 tys. ugód uaktywniających, które pozwalają dzięki skorzystanie z finansowego wsparcia państwa.

Rząd aczkolwiek uznał, że to zbyt mało, żeby poprawić statystki opieki nad najmłodszymi jak i również zmienił zasady udzielania wsparcia – od stycznia składki będą finansowane maksymalnie do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ministerstwo uzasadnia decyzje

- Niania wydaje się być najdroższą formą opieki morzem dziećmi w wieku do odwiedzenia lat 3. Państwo musi działać na rzecz rozwoju dostępności instytucji opieki nad dziećmi w wieku do odwiedzenia lat 3, a dlatego żłobków, klubów dziecięcych jak i również dziennych opiekunów. Zaoszczędzone środki będzie można wykorzystać na inne działania z obszaru polityki rodzinnej - uzasadnia zmianę przepisów Ministerstwo Bliskich, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort wyliczył, że w 2018 roku zaoszczędzi na zmianach 14 mln złotych. W kolejnych czasach oszczędności mają rosnąć. W 2019 roku ma wówczas być ponad 29 mln złotych, a w 2020 roku – ponad 46 mln złotych. Ministerstwo przyjęło założenie, że rocznie ze wsparcia skorzysta 9 tys. niań.

- Świeże zasady mogą znacznie obniżyć możliwości finansowe rodziców jak i również utrudnić nianiom uzyskanie legalnego zatrudnienia – uważa Karolina Penconek, reprezentująca serwis niania. pl. I radzi, żeby rodzice, którzy chcą legalnie zatrudnić opiekunkę dla dziecka i skorzystać ze wsparcia na starych zasadach, podpisali umowę jeszcze w naszym roku.

- Umowę uaktywniającą można podpisać na dowolny okres. Jeżeli, dla przykładu, umowa zostanie zawarta jeszcze w grudniu 2017 r. np. na 2 okres, składki niani będą przy 100 proc. finansowane z budżetu państwa przez całkowity okres trwania umowy – mówi Penconek.

Jak skorzystać ze wsparcia ciebie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zmieniają się zasady, na jakich trzeba zgłosić nianię do polis. Z finansowego wsparcia potrafią skorzystać rodzice, którzy będą rolnikami, pracują na podstawie umowy o pracę, sygnalizują usługi na podstawie porozumienia cywilnoprawnej, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą własne firmy.

Dziecko, którym ma zajmować się niania musi mieć skończone 20 tygodni i nie chodzi do żłobka, klubu dziecięcego, ani nie jest objęte opieką dziennego opiekuna. Opiekunka, którą zechcemy zatrudnić musi być pełnoletnia i nie może być rodzicem dziecka. Może okazać się to np. babcia albo dziadek.

Autor: mrFire
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dlaczego węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii?
Węgiel to nieodnawialne podłoże energii. Jego światowe zapasy mogą się wyczerpać po ciągu 150-200 lat. Dlaczego dziś nie powstają świeże pokłady węgla? Peter Wohlleben, niemiecki leśnik i ekolog, tłumaczy, że choć…...
DiscoVR - salony wirtualnej świat i crowdfunding
60 lokali, rozwinięta franczyza, platforma sieciowa i własny sprzęt – takie projekty na najbliższe lata mają założyciele salonów DiscoVR wraz z stacjami wirtualnej rzeczywistości. Na temat pomoc proszą jednak odrzucić fundusze…...
Deutsche Bank: nowe historyczne minima  Giełda
Deutsche Bank notuje w piątek oryginalne historyczne minima i nie zaakceptować daje spokoju inwestorom - wskazują maklerzy. Graczy rynkowych denerwuje niepewność odnośnie do kondycji finansowej niemieckiego instytucji finansowej…...
Dekoder Player Box - pakiety i ceny
Dekodery kojarzyły nam się przedtem z kablówkami i platformami satelitarnymi. Od poniedziałku w sprzedaży jest dekoder zbudowany do korzystania z płatnej oferty serwisu wideo dzięki żądanie Player, stworzonej za pośrednictwem…...
Deep Mind Google - sztuczna inteligencja zagra w «StarCrafta II»
Badacze pracujący w należącej do Alphabetu firmie DeepMind twierdzą, że rozgrywka po "StarCrafcie II" jest tak specyficzna i wymagająca, hdy to, czego nauczy się z niej sztuczna rozum, może pomóc jej rozwiązywać…...
David Rockefeller - zmarł najstarszy miliarder na świecie
Amerykański miliarder David Rockefeller zmarł w poniedziałek swoim domu w Pocantico Hills w stanie Oryginalny Jork. Stojący na czele rodziny przemysłowców i finansistów bogacz miał ponad 101 lat i był najstarszym…...
Dane użytkowników Facebooka już odrzucić powędrują do USA  Tech
Ze względu na ochronę danych empirycznych osobowych kraj członkowski UE może zawiesić przekazywanie danych użytkowników Facebooka do serwerów w USA, gdzie mogą mieć do nich dostęp amerykańskie służby specjalne - oświadczył w…...
Czyste Powietrze kontra smog.
Polski rząd liczy, że wykonanie programu Czyste Powietrze przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i emisji CO2 oraz ograniczy problem smogu. Na szczycie COP24 ze strony ministrów padły w szczególności zapowiedzi, że opłacanie…...
Nie znaleziono