Temat: Rodzina 500 plus

🕓 18.07.2019
📂 Z kraju
👁 48
🗨
Dofinansowanie składek dla niań a mianowicie zmiany od 1 stycznia 2018 roku

  • 500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja senackiej komisji
  • Osiem zmian w programie pięćset plus
  • Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do odwiedzenia Sejmu
  • Trzecie urodziny pięćset plus. "Od pierwszego lipca rusza nowa odsłona"
  • Szereg zmian w 500 oraz. Resort pokazał projekt

Od stycznia legalne najęcie niani będzie mniej rentowne. Rząd mniej dołoży do składek na ubezpieczenia społeczne opiekunek. Finansowe wsparcie państwa zmniejszy się o dokładnie połowę. Kto chce wykorzystać z większego dofinansowania powinien się pośpieszyć. Umowy podpisane do końca roku zapewniają uzyskanie pomocy państwa w starych zasadach.

Zmiany dotyczące opłacania składek w ubezpieczenia społeczne opiekunek wraz z budżetu państwa to konsekwencja nowelizacji pakietu ustaw połączonych z systemami wsparcia rodzin. Zaproponowane w pierwszej połowie roku zmiany dotyczą metrów. in. doprecyzowania przepisów powiązanych z programem Rodzina pięćset plus, czy wprowadzenia ułatwień dla osób chętnych aranżować żłobki i kluby dziecięce. Nowela artykułu 51 ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat od nowa określa zasady dofinansowania spośród budżetu państwa składek w wypadku legalnego zatrudnienia niani.

Tysiące kobiet rezygnują wraz z pracy przez 500 dodatkowo. "Nie opłaca się żywić zatrudnienia"

Co się zmienia?

Zmniejsza się - o połowę - finansowe wsparcia państwa dla rodzin, które legalnie zatrudnią opiekunkę do dziecka. Część składek na ubezpieczenie społeczne dla niani, które do tej pory finansowane zostały z państwowej kasy trzeba będzie zapłacić z osobistej kieszeni. A to oznacza, że legalne zatrudnienie niani po Nowym Roku stanie się mniej opłacalne.

Do tej pory było faktycznie, że państwo opłacało składki na ubezpieczenie (emerytalne, rentowne, wypadkowe i zdrowotne) za nianię tylko od tejże części jej pensji, która to nie przekracza minimalnego wynagrodzenia.

Takie rozwiązanie posiadało zachęcić rodziny do legalnego zatrudniania opiekunek do najmłodszych. Wprowadzono je pod skraj 2011 roku i jak na przykład wylicza portal niania. pl, od tej chwili podpisano w sumie ok. 53 tys. ugód uaktywniających, które pozwalają dzięki skorzystanie z finansowego wsparcia państwa.

Rząd aczkolwiek uznał, że to zbyt mało, żeby poprawić statystki opieki nad najmłodszymi jak i również zmienił zasady udzielania wsparcia – od stycznia składki będą finansowane maksymalnie do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ministerstwo uzasadnia decyzje

- Niania wydaje się być najdroższą formą opieki morzem dziećmi w wieku do odwiedzenia lat 3. Państwo musi działać na rzecz rozwoju dostępności instytucji opieki nad dziećmi w wieku do odwiedzenia lat 3, a dlatego żłobków, klubów dziecięcych jak i również dziennych opiekunów. Zaoszczędzone środki będzie można wykorzystać na inne działania z obszaru polityki rodzinnej - uzasadnia zmianę przepisów Ministerstwo Bliskich, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort wyliczył, że w 2018 roku zaoszczędzi na zmianach 14 mln złotych. W kolejnych czasach oszczędności mają rosnąć. W 2019 roku ma wówczas być ponad 29 mln złotych, a w 2020 roku – ponad 46 mln złotych. Ministerstwo przyjęło założenie, że rocznie ze wsparcia skorzysta 9 tys. niań.

- Świeże zasady mogą znacznie obniżyć możliwości finansowe rodziców jak i również utrudnić nianiom uzyskanie legalnego zatrudnienia – uważa Karolina Penconek, reprezentująca serwis niania. pl. I radzi, żeby rodzice, którzy chcą legalnie zatrudnić opiekunkę dla dziecka i skorzystać ze wsparcia na starych zasadach, podpisali umowę jeszcze w naszym roku.

- Umowę uaktywniającą można podpisać na dowolny okres. Jeżeli, dla przykładu, umowa zostanie zawarta jeszcze w grudniu 2017 r. np. na 2 okres, składki niani będą przy 100 proc. finansowane z budżetu państwa przez całkowity okres trwania umowy – mówi Penconek.

Jak skorzystać ze wsparcia ciebie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie zmieniają się zasady, na jakich trzeba zgłosić nianię do polis. Z finansowego wsparcia potrafią skorzystać rodzice, którzy będą rolnikami, pracują na podstawie umowy o pracę, sygnalizują usługi na podstawie porozumienia cywilnoprawnej, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych lub prowadzą własne firmy.

Dziecko, którym ma zajmować się niania musi mieć skończone 20 tygodni i nie chodzi do żłobka, klubu dziecięcego, ani nie jest objęte opieką dziennego opiekuna. Opiekunka, którą zechcemy zatrudnić musi być pełnoletnia i nie może być rodzicem dziecka. Może okazać się to np. babcia albo dziadek.

Autor: mrFire
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja o krok od bankructwa. Rafał Hirsch tłumaczy, czemu powinniśmy się tym przejmować  Blog Rafała Hirscha
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Europol Gaz: rekordowe nagrody wraz z zysku
Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały ogromne nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalistyczne, choć pracowali zaledwie parę dni. Nagrody zostały rozdzielone między przedstawicieli polskiej firmy…...
Dlaczego węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii?
Węgiel to nieodnawialne podłoże energii. Jego światowe zapasy mogą się wyczerpać po ciągu 150-200 lat. Dlaczego dziś nie powstają świeże pokłady węgla? Peter Wohlleben, niemiecki leśnik i ekolog, tłumaczy, że choć…...
DiscoVR - salony wirtualnej świat i crowdfunding
60 lokali, rozwinięta franczyza, platforma sieciowa i własny sprzęt – takie projekty na najbliższe lata mają założyciele salonów DiscoVR wraz z stacjami wirtualnej rzeczywistości. Na temat pomoc proszą jednak odrzucić fundusze…...
Deutsche Bank: nowe historyczne minima  Giełda
Deutsche Bank notuje w piątek oryginalne historyczne minima i nie zaakceptować daje spokoju inwestorom - wskazują maklerzy. Graczy rynkowych denerwuje niepewność odnośnie do kondycji finansowej niemieckiego instytucji finansowej…...
Dekoder Player Box - pakiety i ceny
Dekodery kojarzyły nam się przedtem z kablówkami i platformami satelitarnymi. Od poniedziałku w sprzedaży jest dekoder zbudowany do korzystania z płatnej oferty serwisu wideo dzięki żądanie Player, stworzonej za pośrednictwem…...
Deep Mind Google - sztuczna inteligencja zagra w «StarCrafta II»
Badacze pracujący w należącej do Alphabetu firmie DeepMind twierdzą, że rozgrywka po "StarCrafcie II" jest tak specyficzna i wymagająca, hdy to, czego nauczy się z niej sztuczna rozum, może pomóc jej rozwiązywać…...
David Rockefeller - zmarł najstarszy miliarder na świecie
Amerykański miliarder David Rockefeller zmarł w poniedziałek swoim domu w Pocantico Hills w stanie Oryginalny Jork. Stojący na czele rodziny przemysłowców i finansistów bogacz miał ponad 101 lat i był najstarszym…...
Nie znaleziono