Rewolucja dla jadących na wakacje. Odpowiadamy na wasze pytania

🕓 15.09.2019
📂 Z kraju
👁 40
🗨
Jak dochodzić swoich praw z biurem podróży, adwokat odpowiada

Ile czasu posiadamy na złożenie reklamacji, podczas gdy możemy zrezygnować z wyjazdu, czy możemy renegocjować umowę. To tylko część pytań, których dotyczy ustawa na temat imprezach turystycznych i powiązanych usługach, która weszła po życie 1 lipca. Po TVN24 na pytania przesłane przez internautów na Kontakt 24 odpowiadała adwokat Joanna Wołek-Łysoń.

Czy przesunięcie godziny wylotu można reklamować?

Pierwsze z wymienionych dotyczyło przesunięcia godziny wylotu. "Czy podstawą reklamacji może być zmiana godziny lotu dzięki późniejszy, gdy lot ranny również się odbył? Zmiana godziny wylotu z pięć. 55 na 14. 05. Nie było to przesunięcie godziny, tylko pasażerów w późniejszą godzinę. Dzień poprzednio wylotem były jeszcze stanowiska w samolocie o 5. 55, tylko niewystarczająca cyfra dla naszej rodziny. Jak dużo mam czasu na złożenie reklamacji? " - zapytał jeden z internautów.

Zdaniem adwokat, ta sprawa może być podstawą reklamacji. - Jeżeli w esencji umowy wpisana była szansę zmiany, to wówczas przedsiębiorca turystyczny ma taką możliwość. Jeśli nie była wpisana to wówczas przysługuje mnie reklamacja - tłumaczyła Joanna Wołek-Łysoń z kancelarii prawnej KOLS.

Jednocześnie uwypuklając, aby zrobić to jak na przykład najwcześniej. - Reklamujemy jak na przykład najwcześniej, głównie dlatego, żeby uniknąć później zarzutu innej strony (biura podróży - red. ) o tymże, że czekaliśmy z tymże specjalnie - wyjaśniła.

Dodała, że "od 1-wszą lipca mamy w regulacjach wskazanie, że umowa musi konkretnie precyzować o jakiej wylatujemy, gdzie dolatujemy, na temat której przyjeżdżamy".

Rezygnacja z wyjazdu z przyczyny wypadku. Co ze zwrotem kosztów?

Turyści mogą mieć być lepiej chronieni. Weszło w życie nowe uprawnienie

Kolejne pytanie dotyczyło zwrotu kosztów za rezygnację z wyjazdu. "Cztery dni zanim wyjazdem uległem wypadkowi. Poprzez telefon zrezygnowałem z wyjazdu, 4 maile do organizatora, brak odpowiedzi do dzisiaj. Przekazany skan wypisu ze szpitala, zwrócono mi tylko 20 procent poniesionych kosztów. Odrzucić podając realnych kosztów poniesionych za rezygnację. Godzinę zanim wylotem organizator dzwoni do mnie, kiedy będę dzięki lotnisku" - napisał pan Konrad.

Zdaniem Joanny Wołek-Łysoń w tym przypadku analizie powinna zostać poddana porozumienie, jak i również to, jak zauważalny był wypadek. - O ile to był wypadek, który był kwestią losową, to wówczas możemy mówić o sytuacji nadzwyczajnej. Sytuacja nadzwyczajna będzie jednostkowo rozpatrywana - zwracała uwagę adwokat.

- Co do reguły, od 1 lipca wydaje się być tak, że umowa ma obowiązek precyzować, kiedy można odstąpić i czy to wydaje się być płatne w konkretnych wypadkach - dodała.

Zmiana miejsca wylotu

Wątpliwości pana Piotr dotyczyły natomiast modyfikacje miejsca wylotu. "Kupiłem wycieczkę zagraniczną - wylot z Warszawy. Zostałem poinformowany czasochłonnie po podpisaniu umowy, iż wylot zmienił się na Katowice, co podwyższa moje koszty o 600 zł (przejazdy i noclegi). Spółka powiedziała mi, że mogę jedynie zrezygnować. Czy jest możliwość obniżenia kosztów w relacji z takim przypadkiem? " - zapytał.

- Prawdopodobnie będzie można dostarczyć reklamację bądź zrezygnować wraz z takiego wyjazdu - oznajmiła adwokat. Zaznaczając jednak, hdy "wymaga to analizy określonego przypadku".

- Wedle nowych przepisów istnieje sposobność rezygnacji i odstąpienia, niemniej jednak jednak w treści dokumenty urzędowe podróżny musi wiedzieć, lub jest to za opłatą i jaką - wyjaśniła Joanna Wołek-Łysoń.

Nowe przepisy a stara umowa

Płatności na zagranicznych wakacjach. Cztery pułapki, o których możesz nie wiedzieć

Nie zabrakło także testowania o wpływ nowych przepisów na stare umowy. "W grudniu kupiłem wycieczkę zagraniczną. Czy mogę renegocjować umowę zgodnie z obowiązującymi nowymi wzorami? " - zapytał jeden z internautów.

- Spróbować zawsze można. Nie wiemy jaka ta umowa była wcześniej, czy ona byłaby korzystniejsza dla podróżnego, lub teraz przepisy byłyby na rzecz niego korzystniejsze pod kątem ewentualnie ceny, ale renegocjować można w każdej sprawy - podkreśliła adwokat.

Liczba dni w podróży

Pan Andrzej pytał wraz z kolei, "ile dni po trakcie imprezy turystycznej być może być maksymalnie przeznaczonych w podróż do i wraz z miejsca wypoczynku oraz w jaki sposób te dni prawidłowo liczyć". "Jakie kroki podjąć, wówczas gdy biuro podróży odrzuca w charakterze niezasadną naszą reklamację? " - pytał.

- Przejazdy i terminy precyzuje umowa. Nie wiemy, w którym miejscu pan wylądował i dokąd miał miejsce docelowe. Wówczas od 1 lipca dzierży dokładnie wskazywać umowa a mianowicie wskazała adwokat.

Dodając, że w przypadku odrzuconej reklamacji, klientom pozostaje droga sądowa. - Wzywamy biuro podróży do zapłaty. O ile mamy dowody na oficjalną szkodę, wszczynamy powództwo w sądzie - powiedziała Joanna Wołek-Łysoń.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Jak będziemy latać samolotami później? Połączenia bezpośrednie
Jak będzie wyglądać latanie później? Czy nadal pozostaną potrzebne lotniska pełniące opcję hubów, w których pasażerowie będą się przesiadać do odwiedzenia większych samolotów na dalekich trasach? A może coraz w wyższym stopniu…...
Jaceniuk ostrzega, Naftohaz uspakaja: dostawy gazu z Rosji niezagrożone  Informacje
ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...
Irena Herbst o programie Apartament plus - wywiad  Nieruchomości
"Sto tysięcy adresów na rzecz Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Mieszkania plus niebawem zostaną oddane do użytkowania. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie plus w ruinie. Raport…...
Inwestycja CPK - jak ją sfinansować?
- Ze względów geograficznych Polska ma wszelkie korzyści centrum komunikacyjnego dla Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił po piątek na konferencji pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że uruchomienie CPK określa…...
Internet uczynił ziemię płaską. Jak na przykład on-line zmienia geografię?
"Świat jest płaski" - to nie wyłącznie jedna ze spiskowych teorii, ale również tytuł książki Thomasa Friedmana z 2005 roku. Pisze w niej m. in. o tym, iż pojęcie odległości odeszło…...
Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?  Informacje
Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do własnych kieszeni, potem do domków. Teraz czas na pozostały krok. Wiele wskazuje na tek krok, że w przyszłości dzisiejsze…...
Infosys w Łodzi chce powiększyć zatrudnienie o 400 osób
Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Indie przyspieszają z inwestycjami. Ale najpierw muszą zmienić upoważnienie  Informacje
Grożą śmiercią aktorce. Kontrowersyjny film zanurzył się na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda zbyt ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za rolę…...
Nie znaleziono