Miała być rewolucja. Ministerstwo wykorzysta tylko niektóre pomysły na nowy Przepis pracy

🕓 25.07.2019
📂 Z kraju
👁 194
🗨
Elżbieta Rafalska o nowelizacji Kodeksu Pracy

Kodeks pracy nie może być przyjęty wbrew woli stron, które nad nim pracowały. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej przygotuje nowelizację, stosując niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy - oświadczyła po piątek minister rodziny, robocie i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W połowie marca zakończyła pracę Komitet Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Opracowała propozycje nowego kodeksu robocie - indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Zaproponowała metrów. in. wydłużenie czasu ugód o pracę na czas próbny. Ponadto każdy zatrudniony, niezależnie od stażu robocie, mógłby wykorzystać 26 dni urlopu. W projekcie znalazły się też rozwiązania, które mają zapobiegać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie. Komisja nie ma uprawnień legislacyjnych, o losie przygotowanych propozycji decyduje ministerstwo pracy.

Nieznany Kodeks pracy nie faktycznie szybko. Wiceminister: jest zbytnio mało czasu

- Owe przygotowane kodeksy nie będą w takim kształcie dalej procedowane. Pewne elementy dotyczące czasu pracy przygotujemy jako ministerialną propozycje nowelizacji kodeksu - zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska, ale nie pragnęła mówić o konkretach.

Potrzebna zgoda

Rafalska zwróciła obserwację, że ministerstwo potrzebuje czasu na ocenę propozycji Komisji. Dodała, że wybrane projekty mogą znaleźć się w projektach ustaw nie wcześniej niż na koniec roku.

Minister podkreśliła, że panuje ogólna zgoda co do tego, że Kodeks roboty wymaga zmiany. - Nie zaakceptować wyobrażam sobie jednak, by nowe przepisy można było przyswajać bez zgody stron, które przy nich pracowały – zastrzegła, nawiązując do niedobrych stanowisk odnośnie efektów prac komisji kodyfikacyjnej. Propozycje odrzucić podobają się zarówno stronie www związkowej, jak i pracodawcom.

- Dorobek komisji kodyfikacyjne jest niezwykle cenny i ważny. Wartość tegoż projektu i tych sugestii jest ponadczasowa i nie jawi się być tak, że ten dorobek komisji nie będzie wyczerpany - powiedziała Rafalska.

Propozycja nowych ugód o pracę budzi kontrowersje. "Nie daje stabilizacji zatrudnienia"

Za "interesujące, warte rozważenia" - uznała propozycje co do umów o pracę, lecz od razu zaznaczyła, iż ewentualnymi zmianami w naszym zakresie rząd zajmie się w następnej kadencji. Elżbiecie Rafalskiej podoba się też pomysł wydłużenia urlopu do odwiedzenia 26 dni - wyjąwszy względu na staż robocie.

Kontrowersyjne propozycje

Z kolei wiceminister pracy Stanisław Szwed dodał, że cząstka propozycji jest kontrowersyjna. Zaznaczył, że ministerstwo będzie starało się wprowadzać pomysły, które nie będą wywoływały emocji pracowników, pracodawców i strony www związkowej. Chodzi m. in. o pomysły dotyczące czasu pracy, polubownego rozwiązywania sporów zbiorowych czy mediacji.

"Absolutnie nie będzie faktycznie, że dorobek Komisji zostanie schowany do szuflady" - przekonywał Szwed i zwrócił uwagę, że zmianami przy Kodeksie pracy zajmie się w czerwcu Rada Dialogu Społecznego.

Bez akceptacji

Wypracowanych propozycji zmian przy kodeksach nie akceptuje NSZZ "Solidarność".

- Solidarność nie zaakceptuje liberalizacji Kodeksu pracy, niezależnie od tegoż, czy miałoby to nastąpić w drodze wprowadzenia nieznanego kodeksu, czy nowelizacji obecnych rozwiązań – zapowiedział przy piątek przewodniczący związku Piotr Duda.

Regulamin pracy do zmiany. "Niektórymi pomysłami straszy się podwładnych i firmy"

- Wszelka forma liberalizacji Kodeksu robocie jest dla mnie niedopuszczalna i skończy się ulicą, nie ma tu o im dyskutować – powiedział Piotr Duda..

W projekcie kodeksu zaproponowano m. in. zmiany zasad wypowiadania ugód na czas określony i zmiany w działaniu strukturze związkowych w zakładach pracy. Oprócz tego projekt zakłada możliwość modyfikacji "kodeksowych wypłat za nadgodziny".

Chodzi o tzw. konta wynagrodzeń. To rozwiązanie będzie dotyczyło tylko układów zbiorowych. Przewiduje, że jeśli związki zawodowe się zgodzą, to będzie można zawiesić wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. Tak zamrożone pieniądze zostanie można uruchomić w wypadku kryzysu, np. braku zamówień.

Obowiązujący Kodeks pracy ma już ponad czterdzieści lat i był niejednokrotnie nowelizowany.

Autor: MackX
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji
Spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE, dla polskiego projektu jądrowego znaczy to kilka miesięcy…...
Ekspert: powinno się odchodzić od ulg podatkowych w SSE
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają obecnie mniejsze znaczenie jak i również trzeba odchodzić od zniżek podatkowych przyznawanych przedsiębiorcom, jacy lokują tam inwestycje, zwłaszcza gdy tworzą one "proste" miejsca pracy, wymagające niewysokich kwalifikacji…...
Eksperci o 500 plus: nowego «baby boomu» nie będzie
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Efektywny model pracy. Trzygodzinne bloki
Trzy, niczym nieprzerwane godziny pracy mogą zrewolucjonizować własny system wykonywania obowiązków. Andrew Merle z Medium. com wskazuje, że wprowadzając pewne zmiany w schemacie rozłożenia swoich obowiązków, można zdobyć zadziwiający efekt.…...
Earth BioGenome Project  biblioteka genomów eukariontów
W Norwegii powstał już Globalny Bank Nasion, w którym przechowywane są próbki prawie wszystkich roślin rozwijających się na Ziemi. Z kolei w przełomie wieków przez trzynaście lat zbierano dane tyczącego się ludzkich…...
Długi gapowiczów, kary za jazdę bez biletu w 2016 roku
Rekordzistka wpisana do rejestru długów za jazdę bez biletu ma do zapłacenia 58 tys. zł kary. Mieszkanka Pomorza mogłaby za wówczas kupić samochód lub bilety miesięczne na 542 miesiące, czyli…...
Dyrektor Google’a w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem  Informacje
Eric Schmidt, dyrektor wykonawczy Google'a przyleciał wczoraj do Stolicy polski na obchody 25-lecia początkowych częściowo wolnych wyborów po Polsce. Dzisiaj po południu spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Przyjazd Schmidta związany…...
Droższe papierosy i wódka. Podwyżki na Białorusi  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Nie znaleziono