"Pociągi pojadą nawet 250 metrów na godzinę". Zmiany wciąż w tym roku

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 32
🗨
Adamczyk: pociągi pojadą nawet 250 kilometrów na godzinę

Chcemy wprowadzić rozporządzenie, które pozwoli rozwijać na naszych torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę a mianowicie powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada tą zmianę do końca r..

- Prowadzimy prace w sprawie rozporządzenia przy zakresie prędkości na torach - powiedział Adamczyk w toku konferencji zorganizowanej przez PKP SA. - Rozporządzenie zezwoli rozwijać na polskich torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę - dodał.

- Zakładamy, iż rozporządzenie wejdzie do ukończenia roku, ale pewnie stanie się to wcześniej a mianowicie powiedział minister. Jak dodał, po polskich torach jeżdżą pociągi, które mogą rozwinąć prędkości 250 kilometrów w godzinę, są też odpowiednio przygotowane tory, ale zgodnie z prawem, nie jest to możliwe.

Obecne regulacje przewidują jazdę z maks. prędkością równą 200 kilometrom na godzinę.

Warto przypomnieć, że to nie zaakceptować pierwszy raz kiedy ministerstwo zapowiada zmianę przepisów.

Projekt rozporządzenia w tejże sprawie pojawił się w tej chwili grudniu, jednak nie ukończył ścieżki legislacyjnej. Jak wypływa z informacji dostępnych w stronie Rządowego Centrum Legislacji, na początku czerwca br. do konsultacji publicznych trafił kolejny projekt rozporządzenia.

Prędkość do 250 km na godzinę pociągi posiadają rozwijać w trakcie jazdy Centralną Magistralą Kolejową, na odcinku o długości przeszło 200 kilometrów, który zachodzi przez województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie.

Projekty infrastrukturalne na kolei

Pendolino wreszcie z wi-fi. Pierwsze pociągi na torach w tym roku

Minister mówił także o projektach infrastrukturalnych na kolei.

- Na przełomie 2015-2016 organizowaliśmy spotkanie z producentami jak i również wykonawcami. Przyszło wtedy co niemiara osób, które mówiły, "dajcie nam pracę" (... ). Uznaliśmy, że bez kooperacji z wykonawcami nie będzie możliwy sukces na transportu - powiedział Adamczyk w toku konferencji.

- Będą obecnie problemy z cenami materiałów budowlanych - dodał. - Nie uciekamy od tego, prowadzimy dialog z dziedziną i chcemy wypracować tego rodzaju rozwiązania, które wyprzedzą wzrosty cen materiałów budowlanych, robocizny, sprzętu - podał.

Jak dodał, te zadania mają pozwolić realizować spośród sukcesami projekty infrastrukturalne za pośrednictwem kolejne lata.

Wspólny bilet

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że w najbliższych tygodniach najważniejszą sprawą na kolei będzie taryfa wspólny bilet.

- Wspólny bilet, jako wspólna taryfa dla kilku przewoźników kolejowych, powinien wejść w życie razem z świeżym rozkładem jazdy, czyli na początku grudnia tego roku. Zamiar minimum zakłada przystąpienie do odwiedzenia wspólnego biletu spółki Przewozy Regionalne, SKM Trójmiasto i PKP Intercity - wyjaśnił wiceminister.

W kwestii wspólnego biletu odbyły się dwa spotkania robocze, w których uczestniczyli przedstawiciele niemal każdego województw i Warszawy. Wiceminister Bittel poinformował, że następujące spotkanie w tym gronie zapowiedziano na 30 sierpnia.

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński dodał, hdy kolejnym krokiem w ułatwieniach dla pasażerów, po wprowadzeniu wspólnego biletu, będzie 1 rodzaj biletomatów dla wszystkich przewoźników.

- Pewien biletomat dla wszystkich taryf i dla wszystkich przewoźników, to plan na 2019 rok - powiedział Mamiński. Jak powiedział w trakcie konferencji zorganizowanej przez PKP SA, obecnie każdy z przewoźników korzysta z pozostałych biletomatów, a to jest utrudnieniem dla pasażera.

Autor: MikeR
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit. Sklepy w Wielkiej Brytanii robią zapasy  Wraz z świata
Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów pokarmu na wypadek twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy- pisze "The Guardian". Po magazynach gromadzą żywność…...
Brexit an Apple: sprzedaż iPhone’ów spada
Amerykański bank Citi obniżył swoją prognozę wielkości handlu i zysków dlan Apple. Ta wiadomość nie spodobała się inwestorom. Kurs działaniu Apple spadł o 1, 13 proc. do 94, 81 USD…...
Brakuje środków na obsługę pięćset plus. Samorządy rozważają opony, drogę sądową  Pieniądze
Samorządom wojewódzkim brakuje pieniędzy dzięki działania związane z systemem 500 plus. Chodzi o środki na obsługę morałów złożonych przez takie rodziny, w których przynajmniej pewien z rodziców mieszka po innym kraju Unii Europejskiej.…...
Bogdanka wypłaci dywidendę, choć zarząd rekomendował inaczej
Walne Zgromadzenie Bogdanki SA zadecydowało w czwartek o przeznaczeniu 119 mln zł w wypłatę dywidendy, choć zarząd spółki rekomendował, by frakcji zysku nie przeznaczać bezpośrednio na dywidendę. Uzasadniał taką propozycję trudną…...
Bloomberg: Kaspersky Lab ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem  Ze świata
Zajmująca się walką z cyberzagrożeniami firma Kaspersky Lab, ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem a mianowicie twierdzi Bloomberg. Oprogramowanie od Kaspersky Lab, w poniższym programy antywirusowe, jest rekomendowane przez największych…...
Blackout Polsce nie grozi
W 2016 r. poziom rezerw mocy w naszym systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Oprócz 4, 5 tys. MW…...
Biuro podróży Olimp z Krakowa ogłosiło upadłość po ponad 20 latach
Biuro podróży Olimp z Krakowa w związku z utratą płynności finansowej ogłosiło upadłość po ponad 20 czasach działalności - wynika wraz z wydanego przez firmę oświadczenia. Firma kończy czynność po ponad…...
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje
Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r. Bieńkowska…...
Nie znaleziono