"Pociągi pojadą nawet 250 metrów na godzinę". Zmiany wciąż w tym roku

🕓 15.06.2019
📂 Z kraju
👁 32
🗨
Adamczyk: pociągi pojadą nawet 250 kilometrów na godzinę

Chcemy wprowadzić rozporządzenie, które pozwoli rozwijać na naszych torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę a mianowicie powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada tą zmianę do końca r..

- Prowadzimy prace w sprawie rozporządzenia przy zakresie prędkości na torach - powiedział Adamczyk w toku konferencji zorganizowanej przez PKP SA. - Rozporządzenie zezwoli rozwijać na polskich torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę - dodał.

- Zakładamy, iż rozporządzenie wejdzie do ukończenia roku, ale pewnie stanie się to wcześniej a mianowicie powiedział minister. Jak dodał, po polskich torach jeżdżą pociągi, które mogą rozwinąć prędkości 250 kilometrów w godzinę, są też odpowiednio przygotowane tory, ale zgodnie z prawem, nie jest to możliwe.

Obecne regulacje przewidują jazdę z maks. prędkością równą 200 kilometrom na godzinę.

Warto przypomnieć, że to nie zaakceptować pierwszy raz kiedy ministerstwo zapowiada zmianę przepisów.

Projekt rozporządzenia w tejże sprawie pojawił się w tej chwili grudniu, jednak nie ukończył ścieżki legislacyjnej. Jak wypływa z informacji dostępnych w stronie Rządowego Centrum Legislacji, na początku czerwca br. do konsultacji publicznych trafił kolejny projekt rozporządzenia.

Prędkość do 250 km na godzinę pociągi posiadają rozwijać w trakcie jazdy Centralną Magistralą Kolejową, na odcinku o długości przeszło 200 kilometrów, który zachodzi przez województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie.

Projekty infrastrukturalne na kolei

Pendolino wreszcie z wi-fi. Pierwsze pociągi na torach w tym roku

Minister mówił także o projektach infrastrukturalnych na kolei.

- Na przełomie 2015-2016 organizowaliśmy spotkanie z producentami jak i również wykonawcami. Przyszło wtedy co niemiara osób, które mówiły, "dajcie nam pracę" (... ). Uznaliśmy, że bez kooperacji z wykonawcami nie będzie możliwy sukces na transportu - powiedział Adamczyk w toku konferencji.

- Będą obecnie problemy z cenami materiałów budowlanych - dodał. - Nie uciekamy od tego, prowadzimy dialog z dziedziną i chcemy wypracować tego rodzaju rozwiązania, które wyprzedzą wzrosty cen materiałów budowlanych, robocizny, sprzętu - podał.

Jak dodał, te zadania mają pozwolić realizować spośród sukcesami projekty infrastrukturalne za pośrednictwem kolejne lata.

Wspólny bilet

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że w najbliższych tygodniach najważniejszą sprawą na kolei będzie taryfa wspólny bilet.

- Wspólny bilet, jako wspólna taryfa dla kilku przewoźników kolejowych, powinien wejść w życie razem z świeżym rozkładem jazdy, czyli na początku grudnia tego roku. Zamiar minimum zakłada przystąpienie do odwiedzenia wspólnego biletu spółki Przewozy Regionalne, SKM Trójmiasto i PKP Intercity - wyjaśnił wiceminister.

W kwestii wspólnego biletu odbyły się dwa spotkania robocze, w których uczestniczyli przedstawiciele niemal każdego województw i Warszawy. Wiceminister Bittel poinformował, że następujące spotkanie w tym gronie zapowiedziano na 30 sierpnia.

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński dodał, hdy kolejnym krokiem w ułatwieniach dla pasażerów, po wprowadzeniu wspólnego biletu, będzie 1 rodzaj biletomatów dla wszystkich przewoźników.

- Pewien biletomat dla wszystkich taryf i dla wszystkich przewoźników, to plan na 2019 rok - powiedział Mamiński. Jak powiedział w trakcie konferencji zorganizowanej przez PKP SA, obecnie każdy z przewoźników korzysta z pozostałych biletomatów, a to jest utrudnieniem dla pasażera.

Autor: MikeR
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
AB InBev będzie sprzedawał co czwarte piwo na kuli ziemskiej  Ze świata
Udziałowcy grupy browarniczej SABMiller wyrazili w środę zgodę na przejęcie firmy przez lidera rynku, spółkę AB InBev. Jak zaznacza Sky News, warta 79 miliardów funtów transakcja to największe przejęcie korporacyjne przy historii…...
500 plus pomocne w spłacie mniejszych długów - BIG InfoMonitor  Pieniądze
500 plus także na na wstępie dziecko. Jest decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie 500 plus Zmiany w 500 plus. Plan ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie…...
34 mln kierowców wezwanych do odwiedzenia warsztatów. Przed wadliwe poduszki  Ze świata
Następcy Włochów wyszukiwani. Nowy odcinek A1 dzierży być gotowy "na Sylwestra" Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany…...
10-latka wśród doświadczonych programistów  Ze świata
Chce zbudować pracy, które sprawią, że w ulice Paryża wróci uśmiech. 10-letnia Eva już zaczęła uczyć się, jak hałasuje programować, ale ma "problem z tym, żeby działały". Aplikowała więc do programu skierowanego…...
Nie znaleziono