Temat: Gospodarka

🕓 05.08.2019
📂 Z kraju
👁 205
🗨
Gowin o opracowaniu strategii wzrostu sztucznej inteligencji

 • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
 • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
 • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
 • "Około dwadzieścia miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
 • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Musimy zaplanować narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji – powiedział po środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, że jesienią rozpoczną się prace nad tą strategią.

- Tegoroczny Impact jest dla mnie wstępem i inspiracją do tego, co nastąpi jesienią – mówił na inauguracji kongresu Impact’18 w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dodatkowe 3, 7 tysiąca złotych miesięcznie spośród ZUS. Trzeba spełnić 1 warunek

Strategia rozwoju

Jak zapowiedział, jesienią zwoła "sojusz" na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. a mianowicie W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się zapracować założenia tej strategii – wyjaśnił wicepremier.

Jego zdaniem "nie możemy zwlekać". - Zaczęła się wielka rewolucja, trwa wielka przemiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej bystrości i razem zrobimy całokształt, żeby być w świeckiej czołówce – zaakcentował.

O sztucznej inteligencji będą rozmawiać uczestnicy kongresu Impact’18. Gościem spotkania jest m. in. słynny robot humanoidalny – Sophia, wyprodukowany w Hongkongu. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, w środę otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Sztuczna inteligencja

Wicepremier zwrócił uwagę, hdy o sztucznej inteligencji (AI) zrobiło się szczególnie hucznie w ostatnich miesiącach zbyt sprawą polityków – prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza być trzymane się niekwestionowanym liderem AI na świecie. W ślad za tą deklaracją – mówił Gowin – poszła konkretna decyzja: Chiny przeznaczają 2 mld dol. dzięki budowę centrum badającego i rozwijającego sztuczną inteligencję. Też Francja i Niemcy – mówił wicepremier – planują rozwijać badania nad sztuczną inteligencją.

- Musimy się liczyć z tymże, że kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w strefa sztucznej inteligencji, Polska nie powinna pozostawać w tyle. Przebywamy w takim momencie, kiedy nie dzieli nas otchłań od tych najlepiej rozkręcających się w obszarze AI krajów – powiedział Gowin.

Roboty zabiorą pracę

Jak mówił, sporo ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w ubiegłym roku kalendarzowego raportu, z którego wypływa, że do 2030 r. roboty przejmą nawet do odwiedzenia 800 mln miejsc roboty. W krajach rozwiniętych – mówił wicepremier – jedna trzecia pracowników zatrudnionych aktualnie zostałaby zastąpiona przez maszyny.

- To powoduje lęki – powiedział Gowin i podkreślił, że wszystka z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Jednak poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i z tę rewolucją – powiedział min. nauki i szkolnictwa wyższego.

Podkreślił, że "inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestowaniem w człowieka, który jest twórcą sztucznej inteligencji".

Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się na terytorium polski

Wicepremier przywołał także badania Aleksandry Przegalińskiej, według których kontakt spośród maszyną humanoidalną budzi napięcie u ludzi. - Dużo większy komfort zapewnia rozmowa telefoniczna z maszyną, która odrzucić przypomina człowieka, choć na poziomie algorytmów, zbioru danych empirycznych itd. jest identyczna wraz z humanoidalnym bliźniakiem – opisywał, podkreślając talent i potencjał polskich uczonych.

Kongres Impact

Gowin jest inicjatorem kongresu Impact, który przy Krakowie odbywa się po przy jednym spotkaniu trzeci. Kongres organizuje specjalnie do tego powołana fundacja.

Wydarzenie jest przeznaczone gospodarce, nowym technologiom i nauce. Impact’18 wykonywana jest w ICE Kraków w środę i czwartek. W tegorocznej edycji udział bierze sześć tys. gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Autor: cheefoo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Gorsze prognozy dla światowej ekonomii na 2013 rok Informacje
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją własną prognozę globalnego wzrostu ekonomicznego i ostrzegł przed dalszym pogarszaniem się sytuacji, jeśli europejscy politycy nie podejmą zdecydowanych działań na sprawa złagodzenia kryzysu zadłużeniowego. Według najnowszej aktualizacji…...
Google Arts Culture a mianowicie aplikacja porównująca selfie do odwiedzenia obrazów
Facebook, Instagram jak i również Twitter zalane zostały niedawno postami, na których selfie znajomych porównywane są do odwiedzenia słynnych obrazów. Selfie istotnie są podobne do rozpoznawanych przez algorytmy dzieł sztuki. Tworzenie tego…...
Globalna walka o lepszy atmosfera Ze świata
Szyszko: Polska chce uwzględnienia pochłaniania CO2 przez lasy Polska walczy na temat zmiany w handlu emisjami. Głównie z przemysłu Transport i budownictwo nie stracą na spadku emisji CO2 Unia jednym głosem…...
Giganci podali wyniki: Google intryguje, IBM zawodzi Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Getback - śledztwo w prokuraturze
Funkcjonariusze ABW zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z podstawy PESEL. Wśród zatrzymanych wydaje się jeden z pracowników firmy windykacyjnej Getback. Windykator twierdzi jednak, że nigdy nie miał bezpośredniego…...
Gdzie znaleźć dobre e-podręczniki
E-podręczniki powstające dzięki projektom unijnym są dostępne zbyt darmo. Mimo to można na nich zarobić! Jak? Wystarczy zostać ich autorem. Sporo projektów unijnych ma na celu stworzenie materiałów edukacyjnych na potrzeby kursów, eventów…...
Gazprom wejdzie na szelf czarnomorski? Krym chce sprzedać ukraińską spółkę Informacje
Nowe firmy objęte unijnymi sankcjami. Za budowę mostu na Krym Bruksela odrzucić uznaje aneksji Krymu. Sankcje gospodarcze przedłużone Zamurowali wejście do banku. Władze wprowadziły sankcje Rosyjski gaz popłynął na Krym. Ważna inwestycja…...
Gaz-System wznowił odbiór gazu z gazociągu jamalskiego Surowce
Gaz-System, w zależności z poprawą parametrów jakościowych gazu ziemnego, w piątek rano wznowił odbiór powietrza z gazociągu jamalskiego do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) - poinformowała spółka.…...
Nie znaleziono