Elektrownia jądrowa przy Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji

🕓 24.07.2019
📂 Z kraju
👁 18
🗨
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji

Spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE, dla polskiego projektu jądrowego znaczy to kilka miesięcy opóźnienia.

PGE podpisał z BGK umowę kredytową na 1 mld zł

Jako powody PGE EJ1 podała w komunikacie niedotrzymywanie zobowiązań z kontaktu jak i również nieterminową realizacja wskazanych po umowie prac.

Opóźnienie sięgnie kilku miesięcy

- Zakładamy, że opóźnienie całego sporu badań sięgnie co najmniej kilkunastu miesięcy - powiedział PAP prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz. Jak podkreślił, spółka opracowała plan kontynuacji badań przy wsparciu Grupy Kapitałowej PGE, doradcy branżowego a także innych krajowych podmiotów posiadających niezbędny potencjał do adaptacji usług.

- Cała sytuacja nie jest dla ludzi zaskoczeniem. Proces dochodzenia do odwiedzenia decyzji o rozwiązaniu kontraktu trwał wiele miesięcy. Robiono były liczne próby reperacji sytuacji, wielokrotnie wzywaliśmy wykonawcę do usunięcia naruszeń, jednak po wyczerpaniu wszystkich osiągalnych kontraktowo mechanizmów i tuż przy braku poprawy ze strony www wykonawcy uznaliśmy, że naszej umowy nie jesteśmy po stanie kontynuować - dodał Cichosz. Rozwiązanie umowy stało najlepszym wyjściem z szanse spółki - zaznaczył.

Jak wyjaśnił Cichosz, opóźnień nie powinno być przy przypadku trwających monitoringów - meteorologicznego i sejsmicznego. - Natomiast będziemy musieli wykonać sami badania, które nadal nie zostały zrealizowane bądź uruchomione, w szczególności testowania geologiczne. To oznacza konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń i decyzji administracyjnych dla stajnie PGE, zakontraktowanie odpowiednich propozycji i ich uruchomienie. Zakładamy, że to może potrwać kilka miesięcy - rzekł.

Zaważyła merytoryka

PGE rozpoczyna modernizację Turowa. Za 4 mld złotych

Inną kwestią istnieją dane, które już zebrano i ich przekazanie. a mianowicie Kontraktowo mamy możliwość przejęcia wszystkich wyników wykonanych prac i naszą intencją jest wykorzystanie wszystkiego, co zebrano i opracowano. Spółka planuje również możliwie pełne wykorzystanie istniejących podwykonawców do dalszej realizacji badań - zaznaczył prezes PGE EJ1.

WorleyParsons to międzynarodowa firma administrująca projektami energetycznymi z korzeniami w Australii. Brała uczestnictwo w projektach jądrowych M. IN. w Bułgarii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Egipcie, RPA, Kanadzie, Meksyku, USA i Armenii.

WorleyParsons została wyłoniona po przetargu, który - zgodnie z Prawem zamówień ogólnych - trzeba było rozpisać z powodu przyjętej formuły organizacyjnej i szacowanej na rzecz niej wartości zamówienia.

Przez kwalifikacje przeszło trzech chętnych, an oferta WorleyParsons została wybrana w mechanizmu postępowania, w którym sprawdzian ceny miało 30 proc. wagi dla rozstrzygnięcia, przy 70 proc. ważyły wymogi merytoryczne. Zwycięskan oferta była najtańsza, ale też najlepszej oceniona pod względem merytorycznym.

Przetarg do 2016 roku

Francuzi biorą się za polski atom. Kumulują potencjalnych współpracowników

Umowę na zaplanowane na dwa lata badania środowiskowe jak i również lokalizacyjne, wartą 252 mln zł, podpisano w lutym 2013 r. Pierwsze doświadczenia ruszyły jesienią 2013 r. Kontrakt obejmował badania środowiskowe i lokalizacyjne na rejonie gmin Choczewo, Krokowa jak i również Gniewino. To właśnie w obszarze tych pomorskich gmin znajdują się dwa punkty „Choczewo” i „Żarnowiec”, brane pod uwagę jako możliwe lokalizacje przyszłej siłowni.

PGE EJ1 to korporacja celowa, powołana do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Utworzyła ją PGE, jednak po 10 proc. udziałów będą w niej miały Tauron, Enea i KGHM. W 2015 r. PGE EJ1 planuje rozpocząć działanie zintegrowane - rodzaj złożonego przetargu, w którym posiada być wyłonione konsorcjum spółek, które będzie odpowiedzialne metrów. in. za wybór inżynierii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni.

Zgodnie z obecnym harmonogramem pomysłu i planami rządu, przetarg powinien być rozstrzygnięty do końca 2016 r., zaś w 2017 r. rząd powinien formalnie podjąć ważną decyzję odnośnie do budowy elektrowni jądrowej. Właściwa budowa głównego bloku powinna ruszyć po 2020 r., an aż do końca 2024 r. miałby on zostać oddany aż do eksploatacji.

Autor: CruelAngel
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ekspert: powinno się odchodzić od ulg podatkowych w SSE
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają obecnie mniejsze znaczenie jak i również trzeba odchodzić od zniżek podatkowych przyznawanych przedsiębiorcom, jacy lokują tam inwestycje, zwłaszcza gdy tworzą one "proste" miejsca pracy, wymagające niewysokich kwalifikacji…...
Eksperci o 500 plus: nowego «baby boomu» nie będzie
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Efektywny model pracy. Trzygodzinne bloki
Trzy, niczym nieprzerwane godziny pracy mogą zrewolucjonizować własny system wykonywania obowiązków. Andrew Merle z Medium. com wskazuje, że wprowadzając pewne zmiany w schemacie rozłożenia swoich obowiązków, można zdobyć zadziwiający efekt.…...
Earth BioGenome Project  biblioteka genomów eukariontów
W Norwegii powstał już Globalny Bank Nasion, w którym przechowywane są próbki prawie wszystkich roślin rozwijających się na Ziemi. Z kolei w przełomie wieków przez trzynaście lat zbierano dane tyczącego się ludzkich…...
Długi gapowiczów, kary za jazdę bez biletu w 2016 roku
Rekordzistka wpisana do rejestru długów za jazdę bez biletu ma do zapłacenia 58 tys. zł kary. Mieszkanka Pomorza mogłaby za wówczas kupić samochód lub bilety miesięczne na 542 miesiące, czyli…...
Dyrektor Google’a w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem  Informacje
Eric Schmidt, dyrektor wykonawczy Google'a przyleciał wczoraj do Stolicy polski na obchody 25-lecia początkowych częściowo wolnych wyborów po Polsce. Dzisiaj po południu spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Przyjazd Schmidta związany…...
Droższe papierosy i wódka. Podwyżki na Białorusi  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Dr M. Woźniakowski: do Black Friday podchodźmy z rezerwą  Ze świata
Do Black Friday, jak i do wszelkich działań promocyjnych, z punktu widzenia konsumenta należy nastawień z pewną dozą rezerwy, ponieważ handel szuka rozmaitego rodzaju okazji do pobudzenia sprzedaży - uważa dr Mariusz…...
Nie znaleziono