Temat: Rząd PiS

🕓 13.07.2019
📂 Z kraju
👁 104
🗨
Czerwińska: nowy projekt o PPK uwzględnia głosy strony społecznej

 • 300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
 • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
 • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
 • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
 • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Nowa wersja projektu na temat Pracowniczych Planach Kapitałowych uwzględnia głosy przedstawicieli strony społecznej - zapewniła minister zasobów Teresa Czerwińska. Podkreśliła, że to przepisy fundamentalne gwoli naszego systemu emerytalnego, zaś resortowi finansów zależy w szybkim ich wprowadzeniu przy życie.

W piątek Ministerstwo Finansów przekazało do finalnych konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego zaktualizowaną wersję pomysłu ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

Jak wyjaśnia MF w poniedziałkowym komunikacie, nowy projekt jest efektem dyskusji i uzgodnień z przedstawicielami pracodawców, związkowców, instytucji finansowych oraz odmiennych interesariuszy. "W trakcie konsultacji Ministerstwo Finansów uwzględniło dużo postulatów, czego wynikiem wydaje się zaktualizowana wersja projektu ustawy" - poinformowano.

Rewolucja dla przyszłych emerytów. Jest nowa wersja rządowego programu

"Nowa wersja projektu o PPK uwzględnia głosy przedstawicieli strony społecznej. Bardzo cieszymy się, że ta ustawa spotkała się wraz z ogromnym zainteresowaniem różnych środowisk i była szeroko dyskutowana. Są to bowiem fundamentalne przepisy dla naszego systemu emerytalnego. Zależy nam w ich szybkim wprowadzeniu po życie" - powiedziała cytowana w komunikacie MF minister finansów Teresa Czerwińska.

Jakie zmiany w projekcie?

Do najważniejszych zmian zawartych w projekcie zaliczono w szczególności wprowadzenie zapisu bez cienia wątpliwości podkreślającego prywatność środków zgromadzonych przez uczestnika oraz pracodawcę. "W ustawie podkreślono także, że środki wniesione do PPK przez państwo staną się prywatne po osiągnięciu przez uczestnika 60. r. życia" - informuje MF.

Resort finansów zwraca uwagę, że zgodnie z nową wersją projektu jednostki najsłabiej zarabiające będą mogły wpłacać na PPK mniej niż 2 procent, spośród tym że nie w mniejszym stopniu niż 0, 5 % wynagrodzenia przy zachowaniu stopnia 1, 5 procent wpłat pracodawcy oraz dopłat 240 zł ze strony ciebie. Dotyczy to osób, wskazane jest dochody ze wszystkich źródeł nie przekraczają 2100 zł brutto.

"To ukłon w stronę najmniej zarabiających, aby trudna sytuacja materialna nie wykluczała ich wraz z systemu PPK. Był wydaje się być jednym z kluczowych postulatów podnoszonych przez stronę związkową" a mianowicie uważa MF.

Ministerstwo wskazało też, że przymus ponownego potwierdzenia przez pracownika rezygnacji z uczestnictwa w PPK został wydłużony spośród 2 do 4 latek, dla pracodawców zniechęcających do oszczędzania w PPK przewidziane zostały jedynie sankcje finansowe.

Jeden wpłata zamiast kilku. ZUS chwali się wpływami z e-składki

"Do instytucji, które mogą oferować PPK zostały dopuszczone obok Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych także Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń" - informuje resort finansów.

Ponadto zdecydowano, że minimalny stopień kapitałów własnych instytucji dopuszczonych do oferowania PPK został podniesiony do 25 mln zł. Wcześniej wynosił pan 10 mln zł. "Po wprowadzeniu tej zmiany PPK będą mogły oferować jedynie instytucje z odpowiednim zapleczem finansowym i wiarygodnością" - tłumaczy MF.

Doprecyzowana została polityka inwestycyjna instytucji, które mogą oferować PPK, tak aby kryteria otrzymania przez nie premii zbyt wyniki inwestycyjne w poziomie 0, 1 procent zostały jaśniej określone i bardziej wymagające do osiągnięcia.

Zdaniem MF ważne są też zmiany dotyczące opłat dla instytucji finansowych. Za przystąpienie do portalu PPK i możliwość oferowania PPK opłata została ograniczona aż do maksymalnie 750 tys. złotych (z 1 mln zł), a roczna oplata w rzecz PFR za ewidencje na maksymalnie 20 groszy za uczestnika (z 1-wszą zł).

Autor: mariohn
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Croissanty i maślane bułeczki zostaną produktem luksusowym? Ze świata
Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej tafle. Mieszkania jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona…...
COP21: Większość popiera aktualizację deklaracji klimatycznych Ze świata
Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta pomysłowość, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek…...
Co z kredytami frankowymi? Wyjaśnia prezes NBP
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Co dalej z porozumieniem paryskim po decyzji Donalda Trumpa
W przeszły czwartek Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Prezydent USA stwierdził wówczas, że traktat zbyt dużo kosztuje Amerykę, narzuca ograniczenia produkcji i wstrzymuje…...
Choczewo czy Żarnowiec? Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej możliwa za trzy lata Informacje
W przyszłym roku władze spółki PGE EJ 1 spodziewają się otrzymać raport z doświadczeń środowiskowych, jakie przeprowadzane są w miejscach dwóch zlokalizowania, w których może powstać elektrownia jądrowa – poinformowano…...
Chiron. Bugatti przedstawił następcę typu Veyron Tech
Następcy Włochów poszukiwani. Nowy odcinek A1 ma być skończony "na Sylwestra" Szybciej dzięki Pomorzu Zachodnim. Pierwsze wozy pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Ów marki wybierano najczęściej Zmiany…...
Chiny ogłosiły pięcioletni plan przejścia na czyste ogrzewanie Ze świata
Do 2019 roku północne Chiny mają być w pięćdziesięciu procentach ogrzewane czystymi paliwami, a do roku 2021 odsetek ten ma wynosić 70 procent - wypływa z ogłoszonego w niedzielę przez władze pięcioletniego…...
Chcesz zarobić 234 proc. wkładu? Kup ziemię. Ale to inwestycja długoterminowa Informacje
Zakup ziemi może być dobrą lokatą kapitału, jednak trzeba się liczyć wraz z tym, że inwestycja jest długoterminowa - uważają specjaliści. Do zakupu gruntów prowokują ich rosnące ceny, zaś późniejszy…...
Nie znaleziono