Czyste Powietrze kontra smog. "Emisja CO2 może zlecieć o połowę"

🕓 14.07.2019
📂 Z kraju
👁 143
🗨
Czyste Powietrze kontra smog.

Polski rząd liczy, że wykonanie programu Czyste Powietrze przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i emisji CO2 oraz ograniczy problem smogu. Na szczycie COP24 ze strony ministrów padły w szczególności zapowiedzi, że opłacanie termomodernizacji budynków ruszy w tej chwili w styczniu 2019 r.. Zdaniem Andrzeja Guły wraz z Polskiego Alarmu Smogowego program wsparcia wymiany źródeł ocieplania domów wymaga przebudowy.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, otwierając w polskim pawilonie na COP24 serię paneli pod tytułem "Działania, opłacanie, technologie dla czystego powietrza" podkreślił, że walka ze smogiem o tyle spaja się z polityką klimatyczną, że w jej ramach planuje się spadek zużycia energii na ogrzewanie.

Emisja z domów jednorodzinnych

Kurtyka o negocjacjach w czasie COP24: nadal mamy dużo do sprawienia

- Za zanieczyszczenia odpowiada w krytycznej kolejności emisja z domów jednorodzinnych, gdzie spala się węgiel i często odpadki - przypomniał minister.

Dzięki poprawie poziomu energooszczędności emisja przy produkcji energii przeznaczonej na ogrzewanie może spaść o połowę, czyli na temat 17 mln ton CO2 - stwierdził Kowalczyk.

- Taka roczna redukcja to co najmniej tak wiele samo - albo jak i również więcej - niż efekt wszystkich działań NFOŚ według 1989 r. - podkreślił wiceprezes Funduszu Artur Michalski.

Kowalczyk mówił także, że perspektywa programu Nieskalane Powietrze jest 10-letnia, a jakość powietrza nie udoskonali się z dnia w dzień, ani z roku na rok. - Lecz po 10 latach stanie się można powiedzieć, że żyjemy w środowisku, które nie zaakceptować powoduje zagrożenia chorobami jak i również przedwczesną śmiercią - ocenił.

Termomodernizacja

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oświadczyła z kolei, że "od stycznia będziemy zdołali rozpocząć finansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych", najpierw w rodzimych miastach z listy 60 najbardziej zanieczyszczonych w UE. Przy czym w pierwszej kolejności będą to miasta poniżej setka tys. mieszkańców, gdyż w tym miejscu - według minister a mianowicie najwięcej ludzi mieszka po domach jednorodzinnych.

- Chociaż wielu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, wówczas wcale nie świadczy na temat ich statusie społecznym – zwróciła uwagę minister. Wskazała, że wiele z wymienionych nie spełnia żadnych reguł efektywności.

Emilewicz podkreślała też znaczenie edukacji, wyjaśniając, że polski rząd traktuje walkę z zanieczyszczeniem powietrza jako priorytet, ponieważ kieruje się "troską o człowieka".

"Podobne problemy"

Potężny koszt rządowego projektu na energetykę

Wicepremier i minister środowiska Pepik Richard Brabec mówił z kolei, że jego kraj ma podobne problemy spośród niską emisją, ale od czasu 2010 r. niemal każde wskaźniki zanieczyszczeń spadają.

Jak podkreślał, od 2022 r. zakazane będzie stosowanie do ogrzewania kotłów najniższych klas, a do zamiany jest przeznaczona ok. jedna czwarta wszystkich takich urządzeń w kraju.

Pełnomocnik premiera ds. programu Dziewicze Powietrze Piotr Woźny zauważył, że temat zanieczyszczeń stał się mocno obecny przy dyskusji publicznej, widać duże zainteresowanie programem, a w tej chwili potrzebny jest skuteczny format współpracy z samorządami.

Wsparcie ze strony Komisji Europejskiej zapowiedział jej przedstawiciel Wolfgang Munch. - Jako Komisja jesteśmy gotowi popierać polski schemat i poszerzać go np. dzięki wsparciu EBOR - zadeklarował.

"Świadomość społeczna się zmieniła"

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego oceniał z kolei, że skoro obecnie walka z zanieczyszczeniami powietrza stała się priorytetem strategii ekologicznej państwa, to znaczy, że świadomość społeczna się zmieniła. Zauważył, że z 5, 5 mln naszych domów jednorodzinnych 80 proc. jest ogrzewanych "kopciuchami", a zanim nie wprowadzono odpowiedniego zakazu, sprzedawano rocznie nawet 150 tys. takich pieców.

Guła oceniał, że obecnie pojawiła się możliwość na likwidację w ciągu kilku lat problemu niskiej emisji. Jednak, jego zdaniem, gruntownej przebudowy wymaga cały program pomocy.

Konieczna jest dobra sieć jej dystrybucji, znajdująca się blisko beneficjentów, inaczej program wkrótce nieoczekiwanie zwolni i pojawi się problem z rozdzielaniem gotówki.

Guła przestrzegał także przed wzrostem emisji wraz z ogrzewania, np. z motywu rezygnacji z lokalnej biomasy i przechodzenia na węgiel w nowoczesnych kotłach. a mianowicie Byłoby wielkim błędem rozwiązując problem smogu, jednocześnie nie zaakceptować ograniczać emisji - podkreślał.

Autor: Альгард
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Czy Rosjanie uciekną z europejskich plaż? Branża się boi  Informacje
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Koniec gorszych produktów dla…...
Czy LOT może skorzystać dzięki kłopotach Air Berlin?
Air Berlin wystawiło akcje na sprzedaż. W ciągu kilku miesięcy ma być jasne, kto będzie operował samolotami niemieckiego przewoźnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Komentując otwarcie scaleń z Budapesztu…...
Czerwińska: nowy projekt o PPK uwzględnia głosy strony społecznej
300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Croissanty i maślane bułeczki zostaną produktem luksusowym?  Ze świata
Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej tafle. Mieszkania jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona…...
COP21: Większość popiera aktualizację deklaracji klimatycznych  Ze świata
Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta pomysłowość, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek…...
Co z kredytami frankowymi? Wyjaśnia prezes NBP
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zyskać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: według kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Co dalej z porozumieniem paryskim po decyzji Donalda Trumpa
W przeszły czwartek Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Prezydent USA stwierdził wówczas, że traktat zbyt dużo kosztuje Amerykę, narzuca ograniczenia produkcji i wstrzymuje…...
Choczewo czy Żarnowiec? Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej możliwa za trzy lata  Informacje
W przyszłym roku władze spółki PGE EJ 1 spodziewają się otrzymać raport z doświadczeń środowiskowych, jakie przeprowadzane są w miejscach dwóch zlokalizowania, w których może powstać elektrownia jądrowa – poinformowano…...
Nie znaleziono