Temat: Gospodarka wg PiS

🕓 23.07.2019
📂 Z kraju
👁 219
🗨
Eksperci o 500 plus: nowego «baby boomu» nie będzie

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Dzietność w Polsce stanie się spadać, bo spada liczba kobiet w wieku rozrodczym. Nie mówimy dziś na temat wzroście urodzeń, najwyżej na temat ograniczeniu spadku - przekonuje prof. Irena Kotowska, demografka z SGH. Jej według dzięki programowi 500 oraz nie czeka nas nowy "baby boom". Bo kluczowe są tu: partnerski wzór rodziny i stabilność zatrudnienia.

W środę Instytut spraw Publicznych zorganizował seminarium "Rodzina 500 plus - czy czeka nas nieznany baby boom? ", przeznaczone rządowemu programowi, dzięki któremu rodziny dostaną 500 zł na dziecko.

Wyhamowanie spadku

Jak otrzymać świadczenie, kiedy popłyną pieniądze? Wszystko co musisz wiedzieć o 500 plus

Na zbudowane w tytule spotkania wątpliwość prof. Kotowska odpowiedziała przecząco. Jej zdaniem w krótkim okresie 2-3 lat dzietność może się nieco zwiększyć, bo może się zmienić kalendarz decyzji o powiększeniu rodziny. Jednak na pewno a mianowicie jak podkreślała - nie zaakceptować będzie to efekt tylko programu 500 plus, ale wielu rozwiązań prorodzinnych wpisywanych w Polsce od dwa tysiące siedem r., m. in. odmian w urlopach dla rodziny i budowaniu przyjaznego klimatu wokół rodziny także pośród pracodawców.

Ekspertka przekonywała, że nawet jeśli dzietność nieco wzrośnie, to sprawi jedynie zmniejszenie przewidywanego spadku urodzeń. Dodała, że w Polsce zaszły już zmiany strukturalne, które powodują, że bardzo trudno jest poprawić wskaźniki dzietności, przede wszystkim dlatego, że jest raz za razem mniej kobiet, które replikują dzieci.

Cele programu

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk przypomniał, ze program ma trzy cele: pronatalistyczny, inwestycji w kapitał ludzki i obniżki ubóstwa wśród najmłodszych. Przekonywał, że Polacy chcą dysponować więcej dzieci niż mają, a badania - a także doświadczenia innych krajów a mianowicie wskazują na korelację transferów finansowych dla rodzin i wzrostu dzietności.

Zdaniem Marczuka jest to 1 z czynników wpływających dzięki decyzję o dziecku, jednakże ma zdecydowanie większe znaczenie w przypadku kolejnych dzieci niż pierwszego - tutaj zazwyczaj decydują innego wariantu przyczyny. Dlatego - jakim sposobem tłumaczył - 500 złotych bez względu na dochodów dostaną dzinki z co najmniej dwójką dzieci.

Dr Anna Kurowska z Instytut Strategii Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła w tym kontekście atencję, że korelacja to odrzucić jest prosta zależność. Aczkolwiek zaobserwowano korelację transferów finansowych i wzrostu dzietności, nie musi to wcale oznaczać zależności przyczynowo-skutkowego. Jej zdaniem po tych samych krajach, w którym miejscu wydaje się dużo dzięki świadczenia finansowe dla rodzin, równie dużo, jeśli odrzucić więcej, przeznacza się w usługi opiekuńcze, umożliwiające rodzicom godzenie ról rodzinnych i zawodowych.

Kluczowy partnerski model rodziny

pięć stów zł na dziecko wraz z podpisem prezydenta

Przekonywała, iż najlepsza sytuacja demograficzna jest w tych europejskich państwach, gdzie dąży się do odwiedzenia zmiany modelu rodziny - na taki, gdzie oboje rodzice pracują i dzielą się obowiązkami domowymi. Wedle niej kluczowa jest również stabilność zatrudnienia. Podkreślała, że dla wielu kobiet praca jest warunkiem decyzji na temat macierzyństwie, szczególnie w wypadku kolejnego dziecka. W jej opinii obietnica 500 zł na dziecko nie umożliwia długofalowej stabilności, a tego rodzinom potrzeba przede każdemu.

Prof. Kotowska wskazywała, hdy czynniki ekonomiczne rzeczywiście bardzo często wskazywane są jak bariery przy decyzji o kolejnym dziecku, jednak - jak zaznaczyła - równie często wskazują je dzinki o niskich, jak i również na temat wysokich dochodach. Dlatego do niej zdaniem wspieranie konsumpcji a mianowicie np. przez takie aplikacje jak 500 plus - wcale nie jest pomysłem na poprawę sytuacji demograficznej. Podkreślała także, że konieczności rodzin są bardzo rozmaite.

Zwracała też obserwację, że program może niedobrze odbić się na działalności zawodowej kobiet, zwłaszcza ludzi z niższych grup zyskownych i z niższym wykształceniem.

Ekspertka przekonywała, hdy polityka rodzinna powinna nie tylko wspierać dzietność, ale powinna stać się nakierowana na szeroko pojęte wsparcie rodziny na różnorodnych etapach życia. Wyraziła też zaniepokojenie, że program pięćset plus negatywnie odbije się na tym, co już w tej dziedzinie uzyskaliśmy, przede wszystkim w sektorze ofert opiekuńczo-edukacyjnych.

Inne rozwiązania

Marczuk zapewnił, że rząd nie zamierza rezygnować spośród dotychczasowych dobrych rozwiązań, np. rozbudowywania żłobków. Jak dodał program 500 plus nie jest ostaniem elementem strategii rodzinnej obecnego rządu, wręcz przeciwnie - planowane będą szeroko zakrojone, horyzontalne funkcjonowania w tym zakresie.

500 zł na dziecko. Wiemy, kiedy rząd odkręci kurek z pieniędzmi

Przyznał, że dostrzega problem, który może być związany z kumulacją świadczeń w niektórych rodzinach i działaniem na aktywność zawodową, głównie kobiet, choć jego zdaniem w wielu przypadkach ma możliwość on też podziałać aktywizująco. Przypomniał, że w ustawie zapisane jest monitorowanie aplikacji (pierwszy przegląd przed upływem 12 miesięcy) i podkreślił, że jednym z kluczowych zagadnień tego przeglądu zostanie wpływ programu na rynek pracy.

Założenia pięćset plus

Program Rodzina pięć stów plus zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda bliscy, bez względu na profity. W przypadku rodzin wraz z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe a mianowicie 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku najmłodszych z niepełnosprawnością. Świadczenie zostanie wypłacane do ukończenia za pośrednictwem dziecko 18 lat.

Ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającą ten program uchwalił przy zeszłym tygodniu Sejm, natomiast w środę podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Parę godzin później została zamieszczona w Dzienniku Ustaw.

Autor: Абделкрим
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Efektywny model pracy. Trzygodzinne bloki
Trzy, niczym nieprzerwane godziny pracy mogą zrewolucjonizować własny system wykonywania obowiązków. Andrew Merle z Medium. com wskazuje, że wprowadzając pewne zmiany w schemacie rozłożenia swoich obowiązków, można zdobyć zadziwiający efekt.…...
Earth BioGenome Project  biblioteka genomów eukariontów
W Norwegii powstał już Globalny Bank Nasion, w którym przechowywane są próbki prawie wszystkich roślin rozwijających się na Ziemi. Z kolei w przełomie wieków przez trzynaście lat zbierano dane tyczącego się ludzkich…...
Długi gapowiczów, kary za jazdę bez biletu w 2016 roku
Rekordzistka wpisana do rejestru długów za jazdę bez biletu ma do zapłacenia 58 tys. zł kary. Mieszkanka Pomorza mogłaby za wówczas kupić samochód lub bilety miesięczne na 542 miesiące, czyli…...
Dyrektor Google’a w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem  Informacje
Eric Schmidt, dyrektor wykonawczy Google'a przyleciał wczoraj do Stolicy polski na obchody 25-lecia początkowych częściowo wolnych wyborów po Polsce. Dzisiaj po południu spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Przyjazd Schmidta związany…...
Droższe papierosy i wódka. Podwyżki na Białorusi  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Dr M. Woźniakowski: do Black Friday podchodźmy z rezerwą  Ze świata
Do Black Friday, jak i do wszelkich działań promocyjnych, z punktu widzenia konsumenta należy nastawień z pewną dozą rezerwy, ponieważ handel szuka rozmaitego rodzaju okazji do pobudzenia sprzedaży - uważa dr Mariusz…...
Dopłaty do czynszów nie wyłącznie w Mieszkaniu plus, profesjonaliści oceniają  Nieruchomości
"Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Mieszkania dodatkowo wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie plus przy ruinie. Raport…...
Dofinansowanie składek dla niań a mianowicie zmiany od 1 stycznia 2018 roku
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja senackiej komisji Osiem zmian w programie pięćset plus Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do odwiedzenia Sejmu…...
Nie znaleziono