Nie pracowali, ale nagrody wzięli. "Polskie i rosyjskie interesy"

🕓 28.07.2019
📂 Z kraju
👁 18
🗨
Europol Gaz: rekordowe nagrody wraz z zysku

Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały ogromne nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalistyczne, choć pracowali zaledwie parę dni. Nagrody zostały rozdzielone między przedstawicieli polskiej firmy PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

O wysokości nagród spółka oficjalnie nie informuje, ale jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" są one bardzo wysokie. "Rz" napisała, iż chodzi o blisko 2 miliony złotych rozdzielone pomiędzy władze spółki – w tym dwóch nowych prezesów i pięcioosobowy polski zestaw rady nadzorczej EuRoPol Gazu.

Szwecja "uzależni Europę od rosyjskiego surowca"?

W oświadczeniu wydanym w reakcji na artykuł "Rz" EuRoPol Gaz podał, iż "wysokość nagród była zdecydowanie niższa". Spółka nie poinformowała jednak o konkretnej kwocie.

"Zarząd Europol Gaz S. A. składa się z 4 osób (2 Polaków i 2 Rosjan) a Rada Nadzorcza z 9 osób (5 Polaków i 4 Rosjan). Nagrody spośród zysku za 2015 rok otrzymali wszyscy Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej zaś także wszyscy pracownicy Europol Gaz s. a. sprawujący swe funkcje w czasach podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie (WZ) Europol Gaz s. a., do czego WZ miało prawo jak i również podejmowało takie decyzje również w przeszłości" - głosi komunikat.

Firma komunikuje ponadto, że około 80 proc. zysku za dwanaście miesięcy 2015 zostało przeznaczone dzięki kapitał zapasowy. Zapewnia, hdy zasoby finansowe były wystarczające, aby realizować zaplanowane inwestycje. EuRoPol zwraca też uwagę, że niemal całkowite zyski pochodzą od kontrahenta spośród Rosji, a spółka generuje zyski. "Porozumienie Międzyrządowe spośród 2010 roku ustaliło maksymalną wysokość zysku na poziomie 21 mln zł" - dodano.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy

Decyzję w sprawie nagród podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki. Nowi prezesi dostali nagrody z zysku za 2015 r. aczkolwiek wtedy nie przepracowali nawet jednego dnia, a członkowie rady nadzorczej pracowali tylko15 dni.

Poprzednie władze firmy, które ten zysk wypracowały, nie dostały ani złotówki. Zysk naliczony netto zbyt rok 2015 wyniósł 78, 46 mln zł.

"Decyzja o podziale przychodu EuRoPol Gazu należy do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Wszelka decyzja podejmowana przez organy EuRoPol Gaz S. A. statutowo wymaga jednomyślności PGNiG S. A i rosyjskiego PSA Gazprom" - podała firma i podkreśliła, iż wszystko przebiega zgodnie spośród prawem.

Nagroda spośród zysku

Nagrody, które otrzymali członkowie zarządu i wskazówki nadzorczej EuRoPol Gazu, mają dwojakie źródło. Jak oferuje spółka są "nagrody z zysku i nagroda specjalna".

"Nagrody z zysku były przyznane osobom, które pełniły funkcje w Zarządzie i Radzie Nadzorczej przy dniu podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gaz S. A. " - czytamy w oświadczeniu. Nie ma więc znaczenia, czy pracowały w przeszłym roku, czy nie.

Rząd nie planuje rozciągać kontraktu z Gazpromem dzięki obecnych warunkach

Natomiast nagrody specjalne przyznawane istnieją proporcjonalnie do okresu pełnienia funkcji. Dlatego reprezentanci Gazpromu otrzymali nagrody za rok 2015 w pełnym formacie – czyli za cały rok. Natomiast polscy, powołani przez PGNiG 16 grudnia 2015 r, otrzymali rekompensaty tylko za okres pełnienia funkcji. Spółka podała, że było to 15 dzionki.

Jak dowiedziała się PAP ze źródła przy spółce, decyzja o wypłacie nagród została zaakceptowana za pośrednictwem RN spółki i resort skarbu 22 czerwca br. Od tego, czy rekompensaty zostaną wypłacone wszystkim, w tym rosyjskim członkom władz korporacji, rosyjscy udziałowcy uzależniali zgodę, by część z 1, 6 mld zł mień EuRoPol Gazu znalazła się na kontach w naszych bankach. Z informacji PAP wynika, że od finiszu sierpnia br. 540 mln zł z tej ilości ulokowano na koncie po PKO BP.

Polskie i rosyjskie interesy

Społka podkreśla też, że EuRoPol Gaz jest "miejscem dokąd spotykają się interesy krajowe i rosyjskie, a każda postanowienie wymaga jednomyślności obu stron".

"EuRoPol Gaz nie jawi się być spółką działającą na regułach rynkowych. Jest to jedyna w naszym kraju spółka, w działalności której to uwzględnione muszą być odrzucić tylko przepisy Kodeksu Firm Handlowych i innych lokalnych przepisów prawnych, ale również postanowienia aktów międzyrządowych" a mianowicie podkreśla firma w oświadczeniu.

Autor: ctheczar718
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
EuroCity daje zniżki, których bezprawnie odmawiało przez 11 czasów  Informacje
Paczki i ewidencje z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza Inspektorzy chcą przeciwstawiać się. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom" Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia" Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego…...
Estońska prezydencja chce szybkich zadań nad mandatem ws. Nord Stream 2  Wraz ze świata
Przejmujący 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej Estończycy pragną jeszcze w wakacje rozpocząć formalne prace w Radzie UE nad mandatem przy sprawie Nord Stream dwa. Źródła z tego państwa sugerują, że dyskusja…...
Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka będą wliczane w koszty firmy  Dla firm
Od 1 stycznia 2019 roku koszty wynagrodzenia małżonka będą mogły być wliczane w koszty firmy - zapowiedziała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Rozwiązanie…...
Elżbieta Rafalska o nowelizacji Kodeksu Pracy
Kodeks pracy nie może być przyjęty wbrew woli stron, które nad nim pracowały. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej przygotuje nowelizację, stosując niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy - oświadczyła po…...
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji
Spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE, dla polskiego projektu jądrowego znaczy to kilka miesięcy…...
Ekspert: powinno się odchodzić od ulg podatkowych w SSE
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają obecnie mniejsze znaczenie jak i również trzeba odchodzić od zniżek podatkowych przyznawanych przedsiębiorcom, jacy lokują tam inwestycje, zwłaszcza gdy tworzą one "proste" miejsca pracy, wymagające niewysokich kwalifikacji…...
Eksperci o 500 plus: nowego «baby boomu» nie będzie
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...
Efektywny model pracy. Trzygodzinne bloki
Trzy, niczym nieprzerwane godziny pracy mogą zrewolucjonizować własny system wykonywania obowiązków. Andrew Merle z Medium. com wskazuje, że wprowadzając pewne zmiany w schemacie rozłożenia swoich obowiązków, można zdobyć zadziwiający efekt.…...
Nie znaleziono