Nie pracowali, ale nagrody wzięli. "Polskie i rosyjskie interesy"

🕓 28.07.2019
📂 Z kraju
👁 220
🗨
Europol Gaz: rekordowe nagrody wraz z zysku

Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały ogromne nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalistyczne, choć pracowali zaledwie parę dni. Nagrody zostały rozdzielone między przedstawicieli polskiej firmy PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

O wysokości nagród spółka oficjalnie nie informuje, ale jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" są one bardzo wysokie. "Rz" napisała, iż chodzi o blisko 2 miliony złotych rozdzielone pomiędzy władze spółki – w tym dwóch nowych prezesów i pięcioosobowy polski zestaw rady nadzorczej EuRoPol Gazu.

Szwecja "uzależni Europę od rosyjskiego surowca"?

W oświadczeniu wydanym w reakcji na artykuł "Rz" EuRoPol Gaz podał, iż "wysokość nagród była zdecydowanie niższa". Spółka nie poinformowała jednak o konkretnej kwocie.

"Zarząd Europol Gaz S. A. składa się z 4 osób (2 Polaków i 2 Rosjan) a Rada Nadzorcza z 9 osób (5 Polaków i 4 Rosjan). Nagrody spośród zysku za 2015 rok otrzymali wszyscy Członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej zaś także wszyscy pracownicy Europol Gaz s. a. sprawujący swe funkcje w czasach podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie (WZ) Europol Gaz s. a., do czego WZ miało prawo jak i również podejmowało takie decyzje również w przeszłości" - głosi komunikat.

Firma komunikuje ponadto, że około 80 proc. zysku za dwanaście miesięcy 2015 zostało przeznaczone dzięki kapitał zapasowy. Zapewnia, hdy zasoby finansowe były wystarczające, aby realizować zaplanowane inwestycje. EuRoPol zwraca też uwagę, że niemal całkowite zyski pochodzą od kontrahenta spośród Rosji, a spółka generuje zyski. "Porozumienie Międzyrządowe spośród 2010 roku ustaliło maksymalną wysokość zysku na poziomie 21 mln zł" - dodano.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy

Decyzję w sprawie nagród podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki. Nowi prezesi dostali nagrody z zysku za 2015 r. aczkolwiek wtedy nie przepracowali nawet jednego dnia, a członkowie rady nadzorczej pracowali tylko15 dni.

Poprzednie władze firmy, które ten zysk wypracowały, nie dostały ani złotówki. Zysk naliczony netto zbyt rok 2015 wyniósł 78, 46 mln zł.

"Decyzja o podziale przychodu EuRoPol Gazu należy do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Wszelka decyzja podejmowana przez organy EuRoPol Gaz S. A. statutowo wymaga jednomyślności PGNiG S. A i rosyjskiego PSA Gazprom" - podała firma i podkreśliła, iż wszystko przebiega zgodnie spośród prawem.

Nagroda spośród zysku

Nagrody, które otrzymali członkowie zarządu i wskazówki nadzorczej EuRoPol Gazu, mają dwojakie źródło. Jak oferuje spółka są "nagrody z zysku i nagroda specjalna".

"Nagrody z zysku były przyznane osobom, które pełniły funkcje w Zarządzie i Radzie Nadzorczej przy dniu podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gaz S. A. " - czytamy w oświadczeniu. Nie ma więc znaczenia, czy pracowały w przeszłym roku, czy nie.

Rząd nie planuje rozciągać kontraktu z Gazpromem dzięki obecnych warunkach

Natomiast nagrody specjalne przyznawane istnieją proporcjonalnie do okresu pełnienia funkcji. Dlatego reprezentanci Gazpromu otrzymali nagrody za rok 2015 w pełnym formacie – czyli za cały rok. Natomiast polscy, powołani przez PGNiG 16 grudnia 2015 r, otrzymali rekompensaty tylko za okres pełnienia funkcji. Spółka podała, że było to 15 dzionki.

Jak dowiedziała się PAP ze źródła przy spółce, decyzja o wypłacie nagród została zaakceptowana za pośrednictwem RN spółki i resort skarbu 22 czerwca br. Od tego, czy rekompensaty zostaną wypłacone wszystkim, w tym rosyjskim członkom władz korporacji, rosyjscy udziałowcy uzależniali zgodę, by część z 1, 6 mld zł mień EuRoPol Gazu znalazła się na kontach w naszych bankach. Z informacji PAP wynika, że od finiszu sierpnia br. 540 mln zł z tej ilości ulokowano na koncie po PKO BP.

Polskie i rosyjskie interesy

Społka podkreśla też, że EuRoPol Gaz jest "miejscem dokąd spotykają się interesy krajowe i rosyjskie, a każda postanowienie wymaga jednomyślności obu stron".

"EuRoPol Gaz nie jawi się być spółką działającą na regułach rynkowych. Jest to jedyna w naszym kraju spółka, w działalności której to uwzględnione muszą być odrzucić tylko przepisy Kodeksu Firm Handlowych i innych lokalnych przepisów prawnych, ale również postanowienia aktów międzyrządowych" a mianowicie podkreśla firma w oświadczeniu.

Autor: ctheczar718
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja o krok od bankructwa. Rafał Hirsch tłumaczy, czemu powinniśmy się tym przejmować  Blog Rafała Hirscha
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Chiny ogłosiły pięcioletni plan przejścia na czyste ogrzewanie  Ze świata
Do 2019 roku północne Chiny mają być w pięćdziesięciu procentach ogrzewane czystymi paliwami, a do roku 2021 odsetek ten ma wynosić 70 procent - wypływa z ogłoszonego w niedzielę przez władze pięcioletniego…...
10-latka wśród doświadczonych programistów  Ze świata
Chce zbudować pracy, które sprawią, że w ulice Paryża wróci uśmiech. 10-letnia Eva już zaczęła uczyć się, jak hałasuje programować, ale ma "problem z tym, żeby działały". Aplikowała więc do programu skierowanego…...
Nie znaleziono