Polsce grozi blackout?

🕓 27.06.2019
📂 Z kraju
👁 59
🗨
Blackout Polsce nie grozi

W 2016 r. poziom rezerw mocy w naszym systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak.

Oprócz 4, 5 tys. MW mocy rezerw krajowych - w wypadku ekstremalnych sytuacji można będzie importować energię elektryczną od momentu sąsiadów, np. poprzez kabel Polska-Szwecja, nowe połączenie Polska-Litwa, dodatkowy import z Niemiec (dzięki zainstalowanym przesuwnikom fazowym) oraz w ramach pomocy awaryjnej.

Rezerwy mocy

Rosja dostarczy prąd dzięki Krym. Koniec zależności półwyspu od Ukrainy?

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak powiedział, że zgodnie spośród tzw. Planem Koordynacyjnym Rocznym poziom rezerwy mocy wynosi średnio 18 proc. przeszło prognozowaną wartość zapotrzebowania w moc w kraju. Jak na przykład dodał, w planie tym uwzględniono również to, iż zużycie mocy i ciepła w 2016 r. urośnie ok. 2 proc. rdr.

- Ustaliliśmy poziom naszej rezerwy na podstawie analiz i doświadczeń, które wskazują, ile mocy może okazać się potrzebne w przypadku nieprzewidzianych wzrostów zapotrzebowania, musimy się też liczyć z awariami poszczególnych jednostek, bo przecież wówczas zdarza się prawie na co dzień - wyjaśnił.

Nadwyżki

Jak dodał, owe 4, 5 tys. MW rezerwy, to nadwyżka średnia na rzecz całego roku. - Istnieją takie miesiące, kiedy wydaje się jej więcej np. po listopadzie 4, 7 tys. MW czy grudniu; w porządku. 6, 5 tys. MW. - wyjaśnił.

Majchrzak zaznaczył, że w bilansie na 2016 rok nie zaakceptować uwzględniono mocy pochodzącej spośród importu, w tym spośród nowobudowanego połączenia międzysystemowego Polska - Litwa, tzw. mostu energetycznego, które - jak na przykład podkreśla - w czwartek osiągnęło podczas testów swoją własną maksymalną moc: 500 MW. - W najbliższych dniach połączenie to zostanie oddane do eksploatacji - dodał.

Owe 500 MW oraz inne moce pochodzące z importu, choć nie były wliczone do rezerwy ponieważ - jak podkreśla kierownik PSE - swego bezpieczeństwa nie możemy budować w imporcie.

Pożyczyć prąd

Szydło: Nord Stream dwóch powinien stanąć na wierzchołku UE

Jednak, zaznaczył, w razie wystąpienia jakiegoś ekstremalnego zjawiska (jak np. przy pierwszej dekadzie sierpnia br., kiedy to w następstwie niesłychanie wysokich temperatur, obniżenia poziomu wód i awarii dużej liczby bloków w elektrowniach systemowych operator musiał ogłosić ograniczenia w poborze mocy) można będzie zaimportować od sąsiadów.

Według Majchrzaka zmieni się też sytuacja na granicy z Niemcami, bo dzięki specjalnej wstawce, tzw. przesuwnikom fazowym, które mają zapoczątkować działać na przełomie stycznia i lutego 2016 r. uda się zapanować ponad tzw. przepływami kołowymi, to znaczy nieplanowymi przepływami energii poprzez krajowy system przesyłowy, które obciążając nasze połączenia transgraniczne ograniczają możliwości importu jak i również eksportu.

Jak dodał, na przełomie I jak i również II kwartału przyszłego r. zacznie też produkować zakład energetyczny Włocławek, która da następujące prawie 480 MW.

Plan awaryjny

I atmosfera i biznes. Niemcy mają chytry plan

Do ochrony pracy systemu maja się też przyczynić stare bloki np. I blok elektrowni w Bełchatowie, który wedle planem miał być wyłączony z eksploatacji od początku przyszłego roku. PSE przekonał właściciela - PGE Przemysł górniczy i Energetyka Konwencjonalna, aby - ze względu dzięki bezpieczeństwo systemu - nadal go nie odstawiać.

- W ramach nadzwyczajnych prac operatorskich, PSE, w ostatnich dwóch latach pozyskały dwie usługi, których wcześniej w Polsce nie było, natomiast które miały na celu zatrzymanie przez jakiś termin starych bloków, dopóki nie zaakceptować uruchomimy nowych, budowanych np. w Opolu (chodzi na temat dwa bloki po 900 MW i Kozienicach (1000 MW) i Stalowej Decyzji, dopóki bilans nam się nie zrównoważy - podkreślił.

Chodzi o tak zwanym. interwencyjną rezerwę zimną (IRZ) w której jest teraz 830 MW i Operacyjną Rezerwę Mocy (ORM).

Usługa IRZ polega na tym, że właściciel przeznaczonego do likwidacji bloku utrzymuje go w gotowości do produkowaniu energii, a w sytuacji zaistnienia potrzeby na polecenie operatora systemu przesyłowego (czyli PSE) produkuje ją jak i również dostaje za to wynagrodzenie.

W ramach usługi ORM wytwórca nie produkujący energii na zasadach rynkowych (tzn. w danym chwili nie ma zawartych kontraktów w tę energię), za pozostawanie w dyspozycyjności do zaświadczania usług rezerw mocy jak i również wytwarzania energii elektrycznej po określonych godzinach największego konieczności na moc w systemie, otrzymuje wynagrodzenie. W naszym roku na ORM przeznaczono ok. 0, 5 mld zł.

Autor: lseawell
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Biuro podróży Olimp z Krakowa ogłosiło upadłość po ponad 20 latach
Biuro podróży Olimp z Krakowa w związku z utratą płynności finansowej ogłosiło upadłość po ponad 20 czasach działalności - wynika wraz z wydanego przez firmę oświadczenia. Firma kończy czynność po ponad…...
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje
Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r. Bieńkowska…...
Białorusini zrobili w Polsce promocje za miliard złotych. Z brakiem podatku  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Belka: Amber Gold to był gruby przekręt
– To było oczywiste, iż Amber Gold oferując murowany zysk wynoszący 13 proc., to gruby przekręt; każdy, kto miał trochę paliwa w głowie, to widział – mówił przed komisją śledczą b. prezes…...
Bartłomiej Misiewicz. Nazwisko rzecznika MON znika ze strony Energi
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Bankowość elektroniczna - bezpieczeństwo w sieci, zasady ZBP
Operacje bankowe przez internet najlepiej przeprowadzać tylko z jednego komputera, co pewien czas zmieniać loginy i PIN-y, korzystać z co najmniej dwóch banków - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej według Mieczysława…...
Bank Światowy: Polska zmienia się najbardziej  Informacje
Polska dokonała w mijającym r. największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy po opublikowanym w poniedziałek raporcie. Jest w tej chwili…...
Badanie: w 2020 roku którykolwiek Polak będzie miał wejście do internetu  Tech
Do 2020 roku już każdy Kowalski będzie miał dostęp do odwiedzenia internetu - wynika z prognozy McKinsey Global Institute. Według badania Gemius w zeszłym roku dostęp do światowej sieci deklarowało…...
Nie znaleziono