CPK oznacza zamknięcie Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego. Główny samolot z CPK wyleci w 2027 r.

🕓 12.09.2019
📂 Wiadomosci
👁 103
🗨
Inwestycja CPK - jak ją sfinansować?

- Ze względów geograficznych Polska ma wszelkie korzyści centrum komunikacyjnego dla Europy Środkowo-Wschodniej - podkreślił po piątek na konferencji pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Dodał, że uruchomienie CPK określa zamknięcie Lotniska Chopina gwoli ruchu cywilnego.

- Abyśmy mogli myśleć przy sposób poważny o tymże przedsięwzięciu, musimy od razu jasno powiedzieć: ruch obywatelski musi zakończyć swoje bycie na Lotnisku Chopina. Natomiast port Chopina wówczas nie tylko ruch obywatelski. To także realizacja określonych zadań związanych z obronnością. I tutaj decyzja wydaje się być jeszcze przed nami - powiedział Wild na rady prasowej, na której przedstawił koncepcję CPK.

Jak dodał, Stały Komitet Wskazówki Ministrów przyjął ją dzięki czwartkowym posiedzeniu, a rząd ma się zająć koncepcją w przyszłym tygodniu.

Warszawskie Lotnisko Chopina a mianowicie największy port w państwie, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Naszym narodzie, zaczyna być bowiem bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Jak mówił Wild, po podjęciu decyzji o dalszym losie Lotniska Chopina u dołu uwagę będą brane tego rodzaju kwestie, jak m. in. koszty jego utrzymania jak i również potrzeby związane z obronnością państwa. - Tutaj rozstrzygnięcie jest przed nami. Z kolei jedno należy podkreślić w tej chwili teraz - ruch obywatelski na tym lotnisku się skończy - podkreślił.

Nowa baza LOT

Wild tłumaczył, że istnienie innych portów lotniczych - zwłaszcza zaplanowanych do obsługi ruchu niskokosztowego, jak Modlin - nie jest bezpośrednio związane spośród funkcjonowaniem Portu "Solidarność", gdyż port ten przy założeniu będzie lotniskiem hubowym, czyli przesiadkowym.

- Jego pierwszoplanowa oferta nie zaakceptować będzie skierowana do przewoźników niskokosztowych. Aczkolwiek tutaj bez wątpienia mówimy o rzeczywistości zbyt lat 10 - dodał.

Według założeń CPK ma być lotniskiem bazowym dla PLL LOT za pomocą, któremu linia ta stanie się mogła stać się "integratorem sektorze środkowoeuropejskiego i jedną z najważniejszych marek lotniczych w kontynencie".

"CPK ma potencjał"

Wild, przedstawiając koncepcję wybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, ocenił, że Polska ze względów komunikacyjnych ma unikalne sytuacja geograficzne.

Zwrócił atencję, że wybierając optymalną trasę lotniczą z Tokio do Wiednia, z Barcelony do odwiedzenia Pekinu, z Bangkoku do Amsterdamu trzeba przelecieć morzem Warszawą.

Pełnomocnik ocenił, że w naszym regionie, gdzie mieszka 180 mln jednostek nie ma węzła transportowego o znaczeniu międzykontynentalnym.

My nie musimy zmagać się o nowe rynki. Musimy skonsolidować rynek, który obecnie jest niezagospodarowany. Jeśli chodzi o spedycja lotniczy mamy pewne ekonomiczne powody do radości.

Jak sfinansować CPK?

Koszt tej inwestycji ma wynieść około 31-35 mld złotych. Sama budowa portu aeronautycznego pochłonie 20 mld zł; rozbudowa węzła kolejowego waha się, zgodnie z szacunkami przyjętymi w studium wykonalności dla kolei dużych prędkości, między 8 a 9 mld zł. Komponent drogowy może zaś kosztować - w stosunku do zakresu robót - między 2 zaś 7 mld zł.

Wild zapytany o finansowanie CPK odpowiedział, że "przy inwestycji tej skali (... ) musimy mieć przytomność, że mówimy faktycznie na temat dwóch przedsięwzięciach".

Pierwsze jest nastawione na zarobek, ponieważ na portach aeronautycznych się zarabia. Coś znacznie więcej aniżeli tylko za pośrednictwem opłaty lotniskowe, ale również przez obsługę pasażerów. Między 30 a 50 proc. dochodów portów lotniczych rajcuje się z obsługi podróżnych i dlatego budowa portów lotniczych jest dochodowym biznesem.

O finansowanie się nie niepokoimy. Mamy atrakcyjne oferty współpracy wiążące się z finansowaniem do tego planie.

Zaznaczył jednak, iż "na infrastrukturze kolejowej, w infrastrukturze drogowej co do zasady się nie zarabia" i dlatego "ciężar inwestycji stanie się musiało w tym obrębie wziąć na siebie państwo".

Zwrócił jednak obserwację, że kolej jest w największym stopniu ekologicznym środkiem transportu jak i również jej budowa jest wspierana przez Unię Europejską.

Kolej podlega wspieraniu dzięki poziomie ustawodawstwa unijnego, gdyż realizuje cele Unii Europejskiej w zakresie ekologii i ochrony środowiska. Chcemy partycypować w tym trendzie jak i również liczymy tutaj na dofinansowanie ze środków unijnych.

Pełnomocnik dodał także, hdy koncepcja portu "wymaga zmiany dokumentów strategicznych". - Już wkrótce będziemy pracować ponad nową strategią transportu a mianowicie poinformował. Dodał, że innowacyjna strategia będzie uwzględniała zmiany wynikające z koncepcji i w tym zakresie będzie prowadzony interlokucja z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa.

Pierwszy samolot wystartuje w 2027 r.

Tutaj trzeba uczciwie powiedzieć, że najbliższe więcej niż jeden lata, i to wydaje się okres, który uważam, nie da się skrócić, to okres przygotowawczy. Jeżeli zbyt dwa lata uda się nam zawrzeć umowę projektuj-wybuduj na budowę portu "Solidarność", będę uważał, że skonstruowaliśmy kawał dobrej roboty.

Pierwszy samolot odleci wraz z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 roku.

Port lotniczy "Solidarność" posiada powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów. Jak na przykład mówił Wild, lokalizacja oryginalnej inwestycji budzi emocje, "ponieważ inwestycja w takiej wielkości całkowicie zmienia sposób funkcjonowania całych obszarów".

Chcielibyśmy podkreślić, że będziemy zmierzać do maksymalnego pogodzenia biznesów mieszkańców okolicznych miejscowości jak i również interesu Rzeczpospolitej, aby wszelkie niedogodności (... ) Rzeczpospolita wynagrodziła ludziom, którzy pozostają na tym terenie.

Dodał, że rząd wymyśli ofertę "godziwych odszkodowań, a dla osób, które nie zdecydują się na gratyfikację pieniężna, jesteśmy gotowi wybudować nowy Stanisławów".

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Internet uczynił ziemię płaską. Jak na przykład on-line zmienia geografię?
"Świat jest płaski" - to nie wyłącznie jedna ze spiskowych teorii, ale również tytuł książki Thomasa Friedmana z 2005 roku. Pisze w niej m. in. o tym, iż pojęcie odległości odeszło…...
Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?  Informacje
Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do własnych kieszeni, potem do domków. Teraz czas na pozostały krok. Wiele wskazuje na tek krok, że w przyszłości dzisiejsze…...
Infosys w Łodzi chce powiększyć zatrudnienie o 400 osób
Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Indie przyspieszają z inwestycjami. Ale najpierw muszą zmienić upoważnienie  Informacje
Grożą śmiercią aktorce. Kontrowersyjny film zanurzył się na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda zbyt ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za rolę…...
Indeks Państwowego Paternalizmu - Nasz kraj awansuje
Zakaz palenia w niektórych lokalach, spożywania alkoholu w rejonach publicznych czy reklamowania e-papierosów. Według Indeksu Państwowego Paternalizmu jesteśmy już w krytycznej dziesiątce państw UE spośród największą liczbą rygorystycznych przepisów w…...
Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla w Polsce?
Biedronka pochwaliła się ostatnio przy specjalnym komunikacie, że od czasu 1. kwietnia podwyższa wynagrodzenia wszystkich swoich pracowników. Zdradziła tuż przy okazji, na ile kasy może liczyć nowo pracownikiem osoba na najniższym stanowisku "kasjer-sprzedawca".…...
Ile dostają fundacje z 1-wszą proc.? Najnowsze dane
Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku fundacjom w naszym kraju. W sumie otrzymały one 617 mln zł, czyli o 60 mln więcej niż rok nim - wynika z wiadomości resortu…...
ICO 2. 0 - rewolucja fintech, artykuł Mateusza Macha
Rewolucja fintech dzieje się na naszych gałach. Tylko w 2017 r. startupy blockchainowe pozyskały prawie cztery razy więcej środków poprzez zbiórki ICO w porównaniu do startupów poszukujących finansowania ze standardowego środowiska inwestycyjnego…...
Nie znaleziono