Andrzej Dera deklaruje, że prezydent stawi się w prokuraturze, jeśli uzna ona, iż ma zostać przesłuchany co do afery KNF

🕓 16.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 174
🗨
Afera KNF - prezydencki minister o ewentualnym przesłuchaniu Zaś. Dudy

Prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do wpisu Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, odnośnie ewentualnego przesłuchania Andrzeja Dudy w związku z aferą KNF, powiedział w Radiach Zet: "Jeśli prokuratura uzna, a nie pan Giertych, że Andrzej Duda dzierży zostać przesłuchany, to prezydent się stawi".

Na poniedziałek, 19 listopada, uknute jest przesłuchanie Leszka Czarneckiego w prokuraturze w Katowicach.

Roman Giertych zapowiedział w sobotę na Facebooku, że 19 listopada złoży w prokuraturze kolejne nagranie rozmowy Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami Komisji, zarejestrowane w lipcu 2018 roku.

Afera KNF: Roman Giertych na temat potrzebie przesłuchania prezydenta

Mecenas Giertych stwierdził, że jednym spośród najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani", powinien stanowić prezydent Andrzej Duda.

"W świetle deklaracji prezydenta RP, że popiera operowania swego przedstawiciela w KNF staje bowiem zasadnicze zapytanie: czy mieliśmy do czynienia z działaniami poszczególnych przedstawicieli KNF, czy zabór instytucji finansowej był planem o zakresie polityczno-gospodarczym. Stąd jednym z najważniejszych świadków, którzy muszą być przesłuchani przez prokuraturę w Katowicach, stanie się Andrzej Duda - prezydent RP" - napisał Roman Giertych w sobotnim poście.

Andrzej Dera podkreślił w niedzielę w Radiu Zet, że "prezydent niewątpliwie stawi się przed każdym prokuratorem, przed każdym sędzią, bo jest obywatelem tegoż kraju".

Był także pytany na antenie, lub prezydent nie utracił powierzenia do swojego przedstawiciela po Komisji Nadzoru Finansowego Zdzisława Sokala, który - zdaniem Giertycha - "brutalnie naciskał na audytora Getin Noble Banku".

Andrzej Kapa o Zdzisławie Sokalu, prezydenckim doradcy

Według Dery, Sokal postępował "zgodnie z interpretacją prawa obowiązującego w Unii Europejskiej". Podkreślił również, że znany jest przypadek szóstego w odniesieniu do wielkości banku Hiszpanii, Banco Popular Espanol, który został przejęty przez Santander Pula za symboliczną kwotę poszczególnego euro. "Ten mechanizm odrzucić stosuje się do instytucji bankowych, które mają płynność, tylko tych, które mają problemy" - dodał.

Kilka dni po publikacji "GW" prezydent Andrzej Duda odniósł się do sprawy KNF i nagrań Leszka Czarneckiego, w których wspomniano Zdzisława Sokala. - Mój ambasador w KNF Zdzisław Sokal chciał podejmować słuszne działanie; też uważam, że po pierwszej kolejności powinny stanowić chronione interesy zwykłych ludzi; wielokrotnie z nim rozmawiałem, także o sytuacji trzech banków, których cała kwestia dotyczy - powiedział w czwartek w TVP Info.

"Gazeta Wyborcza" napisała na początku tygodnia, hdy według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 r. zaoferował przychylność gwoli tego banku w zamian zbyt około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę na temat podejrzeniu popełnienia przestępstwa za pośrednictwem szefa KNF. Tutaj opisujemy jak wybuchła afera KNF i co działo się wokół niej w minionym tygodniu.

Autor: WwwXavixPortRu
Związane z
Wiadomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Adamczyk: pociągi pojadą nawet 250 kilometrów na godzinę
Chcemy wprowadzić rozporządzenie, które pozwoli rozwijać na naszych torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę a mianowicie powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada tą…...
AB InBev będzie sprzedawał co czwarte piwo na kuli ziemskiej  Ze świata
Udziałowcy grupy browarniczej SABMiller wyrazili w środę zgodę na przejęcie firmy przez lidera rynku, spółkę AB InBev. Jak zaznacza Sky News, warta 79 miliardów funtów transakcja to największe przejęcie korporacyjne przy historii…...
500 plus pomocne w spłacie mniejszych długów - BIG InfoMonitor  Pieniądze
500 plus także na na wstępie dziecko. Jest decyzja komisji senackiej Osiem zmian w programie 500 plus Zmiany w 500 plus. Plan ma trafić "w przyszłym tygodniu" do Sejmu Trzecie…...
34 mln kierowców wezwanych do odwiedzenia warsztatów. Przed wadliwe poduszki  Ze świata
Następcy Włochów wyszukiwani. Nowy odcinek A1 dzierży być gotowy "na Sylwestra" Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany…...
10-latka wśród doświadczonych programistów  Ze świata
Chce zbudować pracy, które sprawią, że w ulice Paryża wróci uśmiech. 10-letnia Eva już zaczęła uczyć się, jak hałasuje programować, ale ma "problem z tym, żeby działały". Aplikowała więc do programu skierowanego…...
Nie znaleziono