Belka: Każdy, kto miał nieco oleju w głowie, widział, że Amber Gold to był gruby przekręt

🕓 25.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 149
🗨
Belka: Amber Gold to był gruby przekręt

– To było oczywiste, iż Amber Gold oferując murowany zysk wynoszący 13 proc., to gruby przekręt; każdy, kto miał trochę paliwa w głowie, to widział – mówił przed komisją śledczą b. prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Marek Belka.

Poseł PiS Marek Suski pytał świadka o to, podczas gdy dowiedział się o kwestii Amber Gold i z jakiego powodu nie informował o niej.

– Panie pośle, a o czym tu było informować. Przecież trochę oleju posiadający w makówce człowiek jak spojrzał w reklamę, która obiecuje gwarantowany dochód 13 proc., to już wiadomo było, że to jest gruby przekręt – stwierdził Belka.

Poinformował też, że podczas gdy objął w czerwcu 2010 r. stanowisko szefa NBP spotkał się z ówczesnym przewodniczącym KNF Stanisławem Kluzą. – Musiałem, nie pamiętam podczas której rozmowy, jednak musiałem go zapytać o tę sprawę. On zobligowany powiedzieć, bo się naszym zajmował, o zgłoszeniu do odwiedzenia prokuratury, o tym, iż to bardzo powoli idzie (... ) – mówił Belka.

Jak zaznaczył jedyny problem jaki dostrzegł, to "czy ta kwestia i w którym stopniu tyczy się NBP i czy trzeba, możemy coś w tej sprawie zrobić".

Amber Gold an OLT Express

Suski pytał też, kiedy świadek się dowiedział, że przy liniach OLT Express należących do Amber Gold pracował syn ówczesnego premiera Donalda Tuska. – Z mediów – odparł Belka. – Czyli? – dopytywał Suski. – Nie wiem – odparł b. szef NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO.

Poseł PiS dopytywał Belkę "kiedy informował premiera Tuska, że jest wówczas piramida finansowa i zostanie z tym duży kłopot".

Rozmawiałem wraz z premierem Tuskiem przez telefon komórkowy, kiedy powziąłem informacje, iż Amber Gold inwestuje po tanie linie lotnicze OLT Express. Poruszony byłem naszym dlatego, że wtedy się okazało, iż jest to +palenie pieniędzy+. Nikt dzięki świecie nie zrobił gotówki na tanich liniach aeronautycznych nie inwestując najpierw horrendalnych pieniędzy i nie rozwijając działalności globalnej. Wtedy stało dla mnie oczywiste, że to jest właściwie łotrostwo – powiedział Belka.

– Ponieważ tysiące jednostek kupowało bilety nan OLT Express więc stwierdziłem (... ), że premier winien na temat wiedzieć, o mojej opinii, że ta piramida zaczyna być jeszcze więcej niebezpieczna i bardziej zmierza ku katastrofie – dodał.

Belka zaznaczył, że nie pamięta kiedy ta rozmowa się odbyła, lecz na pewno przed tymże, jak media podały dane, że syn Tuska jest zatrudniony przez OLT.

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała, że pierwsze takie informacje miały miejsce w sierpniu 2011 r. – Czy wówczas mógł być ten moment? – pytała. – Miał możliwość być – odpowiedział świadek.

Podsłuchane rozmowy

Podczas przesłuchania nawiązano też do nagrania z nielegalnych podsłuchów rozmów polityków i biznesmenów w dwu warszawskich restauracjach z lat 2013-2014, które opublikował tygodnik "Wprost" latem 2014 r.

Jak wypływa z opublikowanych w mediach stenogramów, w lipcu 2013 r. Belka w rozmowie z ówczesnym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem i szefem swego gabinetu w NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Sławomirem Cytryckim mówił m. in., że syn Tuska zatrudniony jest w spółce "nie wiadomo jakiej". Po uwadze, że to OLT Belka mówi: "Nawiasem informując, ja o tym nie zaakceptować wiedziałem. Ale kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem jemu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, hdy jest to piramida walutowa, ale poważniejsza ze względu na wówczas, że oni są posiadaczami tego szybko rozwijającego się OLT Express. Iż będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, jednak przeszło na tematy związane… Ja nie wiem, lub on nie myślał sobie, że ja wiem. Odrzucić, skąd".

– Zwłaszcza chciałem powiedzieć, że ów rozmowa odbyła się sporo miesięcy później i napisałem w niej o przeszłej rozmowie z premierem w innym zupełnie kontekście – zaznaczył Belka przed komisją śledczą. Jak mówił była to wypowiedź w kontekście sytuacji lotnisk regionalnych.

Tagi: amber gold Producentów Sztaba Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: socaldj
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Bartłomiej Misiewicz. Nazwisko rzecznika MON znika ze strony Energi
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Bankowość elektroniczna - bezpieczeństwo w sieci, zasady ZBP
Operacje bankowe przez internet najlepiej przeprowadzać tylko z jednego komputera, co pewien czas zmieniać loginy i PIN-y, korzystać z co najmniej dwóch banków - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej według Mieczysława…...
Bank Światowy: Polska zmienia się najbardziej Informacje
Polska dokonała w mijającym r. największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy po opublikowanym w poniedziałek raporcie. Jest w tej chwili…...
Badanie: w 2020 roku którykolwiek Polak będzie miał wejście do internetu Tech
Do 2020 roku już każdy Kowalski będzie miał dostęp do odwiedzenia internetu - wynika z prognozy McKinsey Global Institute. Według badania Gemius w zeszłym roku dostęp do światowej sieci deklarowało…...
Autonomiczne samochody an etyka. Doświadczenie naukowców Moto
Rozwój samochodów autonomicznych to duże wyzwanie dla gałęzi motoryzacyjnej. Zwłaszcza w związku z niebezpiecznymi sytuacjami, do jakich może dojść w drodze. Część dylematów miało pomóc rozwiązać badanie amerykańskich naukowców, jednak wyniki replikują…...
Arabia Saudyjska: wirus Shamoon wrócił Tech
Gest króla. Pracownicy co miesiąc dostaną dodatkowe pieniądze Supermiasto dzięki pustyni za 500 milionów dolarów. Branson wspiera projekt Król zezwolił kobietom dzięki prowadzenie samochodu. Internauci reagują Ceny ropy pogrążają następny…...
Apple zaprezentowało nowe iMac Pro Tech
"Zawodowcy uwielbiają iMaca. Gdy więc poprosili nas o jego ekstremalnie mocną wersję, poszliśmy w całość. " - pisze Apple na swojej stronie. Ten "mega komputer" pozostał zaprezentowany podczas konferencji po…...
Apple dane o użytkownikach stanie się przechowywać w Rosji Tech
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na…...
Nie znaleziono