Belka: Każdy, kto miał nieco oleju w głowie, widział, że Amber Gold to był gruby przekręt

🕓 25.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 32
🗨
Belka: Amber Gold to był gruby przekręt

– To było oczywiste, iż Amber Gold oferując murowany zysk wynoszący 13 proc., to gruby przekręt; każdy, kto miał trochę paliwa w głowie, to widział – mówił przed komisją śledczą b. prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Marek Belka.

Poseł PiS Marek Suski pytał świadka o to, podczas gdy dowiedział się o kwestii Amber Gold i z jakiego powodu nie informował o niej.

– Panie pośle, a o czym tu było informować. Przecież trochę oleju posiadający w makówce człowiek jak spojrzał w reklamę, która obiecuje gwarantowany dochód 13 proc., to już wiadomo było, że to jest gruby przekręt – stwierdził Belka.

Poinformował też, że podczas gdy objął w czerwcu 2010 r. stanowisko szefa NBP spotkał się z ówczesnym przewodniczącym KNF Stanisławem Kluzą. – Musiałem, nie pamiętam podczas której rozmowy, jednak musiałem go zapytać o tę sprawę. On zobligowany powiedzieć, bo się naszym zajmował, o zgłoszeniu do odwiedzenia prokuratury, o tym, iż to bardzo powoli idzie (... ) – mówił Belka.

Jak zaznaczył jedyny problem jaki dostrzegł, to "czy ta kwestia i w którym stopniu tyczy się NBP i czy trzeba, możemy coś w tej sprawie zrobić".

Amber Gold an OLT Express

Suski pytał też, kiedy świadek się dowiedział, że przy liniach OLT Express należących do Amber Gold pracował syn ówczesnego premiera Donalda Tuska. – Z mediów – odparł Belka. – Czyli? – dopytywał Suski. – Nie wiem – odparł b. szef NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO.

Poseł PiS dopytywał Belkę "kiedy informował premiera Tuska, że jest wówczas piramida finansowa i zostanie z tym duży kłopot".

Rozmawiałem wraz z premierem Tuskiem przez telefon komórkowy, kiedy powziąłem informacje, iż Amber Gold inwestuje po tanie linie lotnicze OLT Express. Poruszony byłem naszym dlatego, że wtedy się okazało, iż jest to +palenie pieniędzy+. Nikt dzięki świecie nie zrobił gotówki na tanich liniach aeronautycznych nie inwestując najpierw horrendalnych pieniędzy i nie rozwijając działalności globalnej. Wtedy stało dla mnie oczywiste, że to jest właściwie łotrostwo – powiedział Belka.

– Ponieważ tysiące jednostek kupowało bilety nan OLT Express więc stwierdziłem (... ), że premier winien na temat wiedzieć, o mojej opinii, że ta piramida zaczyna być jeszcze więcej niebezpieczna i bardziej zmierza ku katastrofie – dodał.

Belka zaznaczył, że nie pamięta kiedy ta rozmowa się odbyła, lecz na pewno przed tymże, jak media podały dane, że syn Tuska jest zatrudniony przez OLT.

Przewodnicząca komisji śledczej Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała, że pierwsze takie informacje miały miejsce w sierpniu 2011 r. – Czy wówczas mógł być ten moment? – pytała. – Miał możliwość być – odpowiedział świadek.

Podsłuchane rozmowy

Podczas przesłuchania nawiązano też do nagrania z nielegalnych podsłuchów rozmów polityków i biznesmenów w dwu warszawskich restauracjach z lat 2013-2014, które opublikował tygodnik "Wprost" latem 2014 r.

Jak wypływa z opublikowanych w mediach stenogramów, w lipcu 2013 r. Belka w rozmowie z ówczesnym szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem i szefem swego gabinetu w NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Sławomirem Cytryckim mówił m. in., że syn Tuska zatrudniony jest w spółce "nie wiadomo jakiej". Po uwadze, że to OLT Belka mówi: "Nawiasem informując, ja o tym nie zaakceptować wiedziałem. Ale kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem jemu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, hdy jest to piramida walutowa, ale poważniejsza ze względu na wówczas, że oni są posiadaczami tego szybko rozwijającego się OLT Express. Iż będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, jednak przeszło na tematy związane… Ja nie wiem, lub on nie myślał sobie, że ja wiem. Odrzucić, skąd".

– Zwłaszcza chciałem powiedzieć, że ów rozmowa odbyła się sporo miesięcy później i napisałem w niej o przeszłej rozmowie z premierem w innym zupełnie kontekście – zaznaczył Belka przed komisją śledczą. Jak mówił była to wypowiedź w kontekście sytuacji lotnisk regionalnych.

Tagi: amber gold Producentów Sztaba Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: socaldj
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit. Sklepy w Wielkiej Brytanii robią zapasy  Wraz z świata
Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów pokarmu na wypadek twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy- pisze "The Guardian". Po magazynach gromadzą żywność…...
Brexit an Apple: sprzedaż iPhone’ów spada
Amerykański bank Citi obniżył swoją prognozę wielkości handlu i zysków dlan Apple. Ta wiadomość nie spodobała się inwestorom. Kurs działaniu Apple spadł o 1, 13 proc. do 94, 81 USD…...
Brakuje środków na obsługę pięćset plus. Samorządy rozważają opony, drogę sądową  Pieniądze
Samorządom wojewódzkim brakuje pieniędzy dzięki działania związane z systemem 500 plus. Chodzi o środki na obsługę morałów złożonych przez takie rodziny, w których przynajmniej pewien z rodziców mieszka po innym kraju Unii Europejskiej.…...
Bogdanka wypłaci dywidendę, choć zarząd rekomendował inaczej
Walne Zgromadzenie Bogdanki SA zadecydowało w czwartek o przeznaczeniu 119 mln zł w wypłatę dywidendy, choć zarząd spółki rekomendował, by frakcji zysku nie przeznaczać bezpośrednio na dywidendę. Uzasadniał taką propozycję trudną…...
Bloomberg: Kaspersky Lab ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem  Ze świata
Zajmująca się walką z cyberzagrożeniami firma Kaspersky Lab, ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem a mianowicie twierdzi Bloomberg. Oprogramowanie od Kaspersky Lab, w poniższym programy antywirusowe, jest rekomendowane przez największych…...
Blackout Polsce nie grozi
W 2016 r. poziom rezerw mocy w naszym systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Oprócz 4, 5 tys. MW…...
Biuro podróży Olimp z Krakowa ogłosiło upadłość po ponad 20 latach
Biuro podróży Olimp z Krakowa w związku z utratą płynności finansowej ogłosiło upadłość po ponad 20 czasach działalności - wynika wraz z wydanego przez firmę oświadczenia. Firma kończy czynność po ponad…...
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje
Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r. Bieńkowska…...
Nie znaleziono