Bieńkowska odchodzi wraz z stanowiska i rekomenduje multimedialny system poboru opłat

🕓 26.06.2019
👁 45
🗨
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje

Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r.

Bieńkowska przypomniała na piątkowej rady prasowej, że decyzja o rezygnacji z bramek na polskich autostradach zapadła w marcu-kwietniu. - Doszliśmy kilka tygodni temu do trzech podstawowych opcji - programu elektronicznego, video tollingu, to znaczy czytania z tablic rejestracyjnych, i winiet - powiedziała. - Dzisiaj tylko rekomenduję system, który będzie w najwyższym stopniu efektywny i najbardziej także sprawiedliwy, a mianowicie a mianowicie nie jest to prawdopodobnie zaskoczeniem - system elektroniczny, z takim obowiązkowym narzędziem na pokładzie - wyjaśniła.

Zapłać za autostradę! Bawaria nie czeka na decyzję Brukseli

Decyzję podejmie następca

Zaznaczyła, że nie jest to decyzja, lecz rekomendacja, bowiem w poniedziałek w resorcie infrastruktury będzie już do niej następca.

Według Bieńkowskiej, na przyszłe wakacje Gdańsk Transport Company (GTC), innymi słowy prywatny koncesjonariusz północnego odcinka autostrady A1 z Torunia do Gdańska, będzie w stanie przygotować tego rodzaju system na swoim fragmencie A1. - Będziemy wówczas traktować jako pilotaż, lecz tam to już będzie działać na przyszłe wakacje, czyli w roku 2015 - wskazała.

W ostatnie wakacje na punktach poboru opłat na odcinku w gestii GTC tworzyły się największe korki, rząd podjął nawet decyzję na temat rezygnacji z pobierania w tamtym miejscu opłat w sierpniowe niedzielę.

Zdaniem Bieńkowskiej nowy system mógłby ruszyć po całości w 2016 r. - Nie chcę mówić dokładnie, nie chcę też stawiać następcy przed takowym czasowym krótkim okresem, z kolei dla mnie to był rok 2016, kiedy wówczas analizowaliśmy - mówiła.

Na początek 5 mln urządzeń

Według niej "urządzenie będzie na pewno za darmo", choć nie wykluczyła kaucji. Ci, którzy zwięźle jeżdżą, będą mogli je wypożyczyć - dodała. Jakim sposobem mówiła, mamy w Naszym kraju ok. 20 mln wozów, przede wszystkim takich urządzeń posiada być ok. 5 mln.

Polska jak na przykład Portugalia? Bieńkowska o platformie płatności na autostradach

Bieńkowska mówiła też o przetargu w tej sprawie jak i również wyboru wykonawcy lub wykonawców. - Chcemy, żeby wówczas był absolutnie otwarty rynek - deklarowała. Podmioty mogą mieć między sobą konkurować prostotą (urządzenia) dla użytkownika i dostępnością np. na stacjach benzynowych. Chodzi o jak najszerszą dostępność urządzenia i taryfy za przejazd - np. sms-em czy przez internet - podsumowała.

Była pytana, czy opłaty zbytnio autostrady będą się różnić. - Nie. Na tymże też polega sprawiedliwość tego systemu, że płacimy zbyt przejechany kilometr autostrady a mianowicie w tej chwili zakładamy, że ten kilometr zostanie kosztował 10 groszy - odpowiedziała.

Sprawiedliwy system

- To jest układ najbardziej sprawiedliwy, ponieważ sprawia, że będzie się opłacać za rzeczywiście przejechane kilometry. To jest system, który sprawi, że nie będziemy musieli ogromnej ilości nakładów i ludzi angażować w kontrolę (... ), ponieważ sam system będzie za pomocą tego urządzenia wyłapywał tych, którzy nie opłacają za przejechane kilometry - podkreśliła.

Jak opowiadała Bieńkowska, "brama będzie czytała, czy ktoś zapłacił; jeśli nie zapłacił, to zbytnio chwilę będzie robione fotografia samochodu".

Jeśli idzie o motocyklistów, resort brnie "w kierunku zwolnienia z opłat" - dodał Rafał Nowak, kierujący departamentem szos i autostrad w POKÓJ. Urządzenie pokładowe dla motocyklistów jest bowiem dosyć kosztowne, więc wiele krajów odchodzi z takich opłat.

Duży koszt systemu

Więcej niż 260 km kolejnych tras w systemie viaTOLL. Dziennie kierowcy płacą 3, 12 mln zł

Odpowiadając na pytanie o koszt układu, Bieńkowska powiedziała: "Na pewno będzie to dość duży koszt, ale jesteśmy w to przygotowani. " Nowak uzupełnił, że szacunek nakładów pieniężnych będzie uzależniony od doświadczeń ruchu, które kończą się w piątek; analizy pieniężne mają być dostępne pod koniec września. Również wtedy posiadają być oszacowane przychody wraz z nowego systemu.

Bieńkowska dodała, że firma Kapsch stoi na stanowisku, że będzie w stanie rozbudować taki system za 700-750 mln zł. - Natomiast my byśmy zdecydowanie chcieli mieć dużej liczby dostawców. Nie jest nawet możliwe teraz, żeby ów jedna firma - gdyż ona zajmuje się tylko samochodami ciężarowymi - mogła przejąć na siebie ciężar wybudowania tego systemu"- zaznaczyła.

Wyraziła też przekonanie, nowy system "będzie za chwilkę, za kilka lat współdziałał z innymi systemami europejskimi". Jego wprowadzenie wymaga jednakże zmian legislacyjnych - przede wszystkim noweli ustawy na temat autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o drogach publicznych.

Autor: nauwee
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Białorusini zrobili w Polsce promocje za miliard złotych. Z brakiem podatku  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Belka: Amber Gold to był gruby przekręt
– To było oczywiste, iż Amber Gold oferując murowany zysk wynoszący 13 proc., to gruby przekręt; każdy, kto miał trochę paliwa w głowie, to widział – mówił przed komisją śledczą b. prezes…...
Bartłomiej Misiewicz. Nazwisko rzecznika MON znika ze strony Energi
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Bankowość elektroniczna - bezpieczeństwo w sieci, zasady ZBP
Operacje bankowe przez internet najlepiej przeprowadzać tylko z jednego komputera, co pewien czas zmieniać loginy i PIN-y, korzystać z co najmniej dwóch banków - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej według Mieczysława…...
Bank Światowy: Polska zmienia się najbardziej  Informacje
Polska dokonała w mijającym r. największych postępów w reformowaniu biznesu w kierunku uczynienia go bardziej przyjaznym - ocenił Bank Światowy po opublikowanym w poniedziałek raporcie. Jest w tej chwili…...
Badanie: w 2020 roku którykolwiek Polak będzie miał wejście do internetu  Tech
Do 2020 roku już każdy Kowalski będzie miał dostęp do odwiedzenia internetu - wynika z prognozy McKinsey Global Institute. Według badania Gemius w zeszłym roku dostęp do światowej sieci deklarowało…...
Autonomiczne samochody an etyka. Doświadczenie naukowców  Moto
Rozwój samochodów autonomicznych to duże wyzwanie dla gałęzi motoryzacyjnej. Zwłaszcza w związku z niebezpiecznymi sytuacjami, do jakich może dojść w drodze. Część dylematów miało pomóc rozwiązać badanie amerykańskich naukowców, jednak wyniki replikują…...
Arabia Saudyjska: wirus Shamoon wrócił  Tech
Gest króla. Pracownicy co miesiąc dostaną dodatkowe pieniądze Supermiasto dzięki pustyni za 500 milionów dolarów. Branson wspiera projekt Król zezwolił kobietom dzięki prowadzenie samochodu. Internauci reagują Ceny ropy pogrążają następny…...
Nie znaleziono