Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko gwoli gadżeciarzy?

🕓 11.09.2019
👁 238
🗨
Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?  Informacje

Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do własnych kieszeni, potem do domków. Teraz czas na pozostały krok. Wiele wskazuje na tek krok, że w przyszłości dzisiejsze technologie będziemy nosić też na sobie - po postaci ubrań.

Aplikacje dla biegaczy, innymi słowy jak uzależnienie od smartfonów przełożyć na biznes

Smart clothes, czyli tzw. wnikliwe ubrania były dotąd tylko gratką i ciekawostką dla wielbicieli technologii. Teraz mają coraz większe szanse, aby dojść pod strzechy. Wszystko za pośrednictwem ich niezwykłe możliwości. Obrazuje się, że opaska dzięki rękę nie musi w tej chwili tylko ładnie wyglądać, lecz może także np. wymierzać nasz puls. Z kolei koszulka pomaga osiągać bardziej wartościowe wyniki na treningach.

Z koszulką do elektryka

Nowoczesne technologie zaskakują nas wszystkich dnia. Za kilkanaście, a może za kilka latek może dojść do takiej sytuacji, że koszulki nie będziemy naprawiać u krawcowej, ale u specjalistów od momentu programowania i elektrotechniki.

Blisko 200 dolarów posiada kosztować inteligentna biometryczna koszulka Omsignal, która może obserwować nie tylko nasze trenowanie na siłowni czy bieżni, ale także czynności życiowe np. w biurze. Gdy intensywnie ćwiczymy podpowie naszej firmie, że czas zrobić sobie przerwę albo wręcz odwrotnie - dać z mojej dziurki wszystko i wycisnąć ostatnie poty. A po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że grozi nam zawał.

Źródło: Omsignal Inteligentną koszulkę możemy nosić nie tylko na instruktaż, ale także do roboty, gdzie wskaże nam np. poziom stresu Jak to działa?

Koszulka jest wyposażona w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstość oddechu i monitoring badający objętość płuc. Sprzęt mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność. Całość zestawia i mierzy liczbę spalonych kalorii. Wszelkie informacje czujniki wysyłają otwarcie do specjalnego modułu wyglądającego niczym czarna skrzynka, zaś stamtąd - przez Bluetooth - do aplikacji mobilnej na naszego smartfona. Przepływ odbywa się w momencie rzeczywistym, tak aby użytkownik mógł na bieżąco śledzić wydolność swojego organizmu.

Całość jest wodoodporna, a surowiec przylega do ciała po taki sposób, aby powiększyć cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na solidniejsze dotlenienie organizmu i mięśni. Tlen nie ulega wątpliwości jest gwoli mięśni tym, czym benzyna dla silnika, więc stosowane przez nas osiągi stają się lepsze.

Buty powiedzą, jak biegać

Treningi biegowe nie wyłącznie profesjonalistów, ale głównie amatorów wspomoże technologia opracowana za pośrednictwem niemieckich naukowców z Fraunhofer Institute. Chodzi o stale ulepszany projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić jakikolwiek krok biegacza i rejestrować go w specjalnym platformie. Program będzie analizował to, jak szybko się biega, z jakim przeciążeniem, natomiast nawet to, jak czasochłonnie i z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też kiedy i ilekroć biegacz miał przerwę.

Wszystkie zgromadzone w tenże sposób informacje z niewielką poradą Bluetooth zostaną przesłane do odwiedzenia smartfona, a potem do serwera. Kiedy zostaną zanalizowane, komputer dostarczy biegaczowi wytyczne, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Źródło: fraunhofer. de Inteligentne buty nie tylko powiedzą nam, jak lepiej biegać, jednak także zmniejszą ryzyko kontuzji

Mądry zegarek

Polscy klienci mogą już używać z inteligentnych zegarków, które częściej są rozszerzeniem noszonego w kieszeni smartfona niż urządzeniem, które ma jedynie informować nas o godzinie. Tak zwane smartwatch kontaktują się z urządzeniami mobilnymi i np. pokazują naszej firmie wszystkie powiadomienia (sms-y, e-maile i nieodebrane połączenia), które czekają na nas w smartfonie i tablecie.

Co ciekawe, za niewielką poradą zegarka możemy również sterować naszym telefonem i np. zmieniać w nim muzykę, przeglądać galerie zdjęć, czy nagrywać filmy. W urządzeniu mamy możliwość również zainstalować dodatkowe, ulubione aplikacje, które pomagają mnie w uprawieniu sportu. Przy Polsce za inteligentny zegarek trzeba zapłacić około 500 złotych.

Nowy, polski rynek

Coraz więcej inteligentnych ubrań pojawia się również na polskim rynku. Jednakże, czy nadziane nowoczesnymi technologiami ubrania podbiją serca Polaków? Zdaniem Tomasza Kreli, eksperta od nowych technologii po serwisu Antyweb, największe okazje na sukces mają koszulka i buty.

- Produkty te są nakierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, w której mieszczą się osoby, które poszukują takich rozwiązań i są gotowe inwestować w urządzenie mający poprawić osiągane poprzez nie wyniki sportowe - mówi Tomasz Krela.

Google pragnie zadbać o twoje tężyzna fizyczna. Poprosi o cenne informacje

Kto to kupi?

Największym wyzwaniem producentów inteligentnych okryć może być przekonanie Młodych polaków, że za nafaszerowaną technikami koszulkę czy buty wskazane jest zapłacić często nawet kilkakrotnie więcej, niż za szablonowy produkt. Oddychającą koszulkę w celu biegania możemy dostać w sklepie sportowym nawet zbytnio 20-30 złotych, a biometryczna Omsignal to wydatek rzędu blisko 600 złotych.

Bartłomiej Kossakowski, redaktor podstawowy serwisu Gadżetomania. pl twierdzi, że inteligentne ubrania mogą mieć szansę głównie u fanów nowinek technologicznych, a nie miłośników mody. - A gadżeciarze są w dzieje zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za smartfon, tablet czy nowego ultrabooka. Zatem nawet cena o 100 proc. wyższa od "tradycyjnego" ubioru nie powinna pierwotnego bardzo odstraszyć - uważa Kossakowski.

Z kolei Tomasz Krela jest spojrzenia, że obecnie dla polskiego klienta niejednokrotnie wciąż nadrzędnym kryterium jest cena. a mianowicie Kilkaset złotych za odzież czy inteligentny zegarek to zbyt dużo - twierdzi Krela.

Nie na rzecz Kowalskiego?

Inteligentne odzienia to często dla odbiorców wciąż tylko ciekawostka jak i również pieśń przyszłości. Według Tomasza Kreli trudno przewidzieć, jak mogłoby spodobać się polskim klientom, bo "inteligentne odzienia to coś, co chętne zobaczymy i poznamy, lecz raczej nie wydamy dzięki nie własnych pieniędzy".

Rynek związany z bieganiem rośnie, ale biznesowa „kołderka jest coraz krótsza”

- Większość spośród projektów, przynajmniej obecnie nie jest kierowana do zwykłego Kowalskiego, zarówno pod kątem ceny, jak i przedkładanych funkcji. Jeśli mowa jest o inteligentnych ubraniach, wówczas nie widzę na naszym rynku niczego, co miałoby odnieść sukces - dowodzi Krela i dodaje, że inaczej jest w sprawie dodatków, czyli zegarków, opasek i inteligentnej biżuterii.

- Urządzenia te mają możliwość monitorować pracę naszego organizmu, a następnie przesyłać dane do smartfona. Dodatkowo posługują one jako ozdoba, która powiadomi nas nie jedynie o godzinie, ale także o powiadomieniach, jakie wnikają na nasz telefon a mianowicie wyjaśnia ekspert.

To przyszłość?

Według Bartłomieja Kossakowskiego inteligentne ubrania to przyszłość, od której już nie da się uciec. Choć w pierwszej kolejności przyjmą się te towary, które faktycznie pomagają, innymi słowy na przykład policjantom, ratownikom, strażakom, potem fachowcom. W dużych ilościach na ulicach zobaczymy hałasuje dopiero później - twierdzi redaktor naczelny serwisu Gadżetomania. pl. Podobne zdanie posiada Krela, który uważa, hdy inteligentne ubrania nie będą tak masowym zjawiskiem, jakim sposobem wielu twierdziło jeszcze dwa lata temu.

- Inteligentne produkty będą się upowszechniały, jednak to zostanie się odbywało w fundamentalnej mierze wśród pasjonatów udogodnień. Producenci próbują wmówić klientom, że to jest następujące wielkie odkrycie i zwrot. Bez przesady - mniema Krela.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Infosys w Łodzi chce powiększyć zatrudnienie o 400 osób
Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Indie przyspieszają z inwestycjami. Ale najpierw muszą zmienić upoważnienie  Informacje
Grożą śmiercią aktorce. Kontrowersyjny film zanurzył się na ekrany kin w Indiach Basen, spa i fryzjer. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda zbyt ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za rolę…...
Indeks Państwowego Paternalizmu - Nasz kraj awansuje
Zakaz palenia w niektórych lokalach, spożywania alkoholu w rejonach publicznych czy reklamowania e-papierosów. Według Indeksu Państwowego Paternalizmu jesteśmy już w krytycznej dziesiątce państw UE spośród największą liczbą rygorystycznych przepisów w…...
Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla w Polsce?
Biedronka pochwaliła się ostatnio przy specjalnym komunikacie, że od czasu 1. kwietnia podwyższa wynagrodzenia wszystkich swoich pracowników. Zdradziła tuż przy okazji, na ile kasy może liczyć nowo pracownikiem osoba na najniższym stanowisku "kasjer-sprzedawca".…...
Ile dostają fundacje z 1-wszą proc.? Najnowsze dane
Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku fundacjom w naszym kraju. W sumie otrzymały one 617 mln zł, czyli o 60 mln więcej niż rok nim - wynika z wiadomości resortu…...
ICO 2. 0 - rewolucja fintech, artykuł Mateusza Macha
Rewolucja fintech dzieje się na naszych gałach. Tylko w 2017 r. startupy blockchainowe pozyskały prawie cztery razy więcej środków poprzez zbiórki ICO w porównaniu do startupów poszukujących finansowania ze standardowego środowiska inwestycyjnego…...
Hulajnogi na chodnikach zarekwirowane
Warszawski Zarząd Tras Miejskich zarekwirował 83 bateriowe hulajnogi firmy Lime, które leżały na chodnikach. ZDM zrobił to, bo jakim sposobem tłumaczy – udostępniającej gryzie firmie nie wydano zgody na zajęcie pasa…...
«Hoss» poszukiwany listem gończym zbytnio wyłudzenia «na wnuczka»
Policja w całym kraju poszukuje Arkadiusza Łakatosza (pseudonim Hoss). Jest podejrzany o wyłudzenie metodą "na wnuczka" ponad 1, czterech mln zł. Prokuratura wystawiła za nim list gończy. 49-letni Hoss został…...
Nie znaleziono