Facebook ma dziesięciu lat. "Buduje złudne wrażenie bliskości"

🕓 28.07.2019
👁 215
🗨
Facebook ma 10 lat. «Buduje złudne poczucie bliskości»  Informacje

Dokładnie dziesięciu lat temu, 4 lutego 2004 roku, Mark Zuckerberg założył stronę The Facebook. Student drugiego roku Uniwersytetu Harvarda w ciągu dziesięciolecia stał się jedną spośród najbogatszych osób na kuli ziemskiej. Choć jego projekt ożywia coraz więcej emocji dookoła polityki prywatności.

Serwis społecznościowy został początkowo założono jako The Facebook. Strona zyskała ogromną popularność, oryginalnie w Stanach Zjednoczonych, a później na całym kuli ziemskiej. The Facebook, z elektronicznej wersji księgi imion jak i również zdjęć studentów, stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w internecie.

Po roku działalności zmieniono kategorię na krótszą - Nasza klasa. Obecnie liczba użytkowników owego serwisu wynosi ponad 1-wszą, 3 mld osób. Od maja 2008 roku operuje polska wersja językowa wortalu społecznościowego.

Globalna książka adresowa

Profesor Karen North uważa, że portal zaczynał jako "klub nocny", natomiast stał się dostępny dla wszelkich. - Jest nie wyłącznie miejscem spotkań, ale zyskał także status narzędzia, które jest jednocześnie książką adresową i galerią zdjęć. To globalna książka adresowa wspólnie z galerią zdjęć całej bliskich i znajomych - uważa prof. Karen Norht wraz z University of Southern California w Los Angeles.

Koniec Facebooka za 3 lata?

Za sporo reklam

Serwis społecznościowy miewał wiele wzlotów i upadków. Większość krytyki jaka jego spotka dotyczy polityki prywatności. Facebook przegrywa też wraz z Twitterem, którego użytkownicy dostarczają informacji w czasie realnym.

- Jedną spośród najczęstszych skarg, jakie konstruują użytkownicy, dotyczy ilości spamu. Nie podoba im się także to, że portal uruchomił sponsorowane kanały, które są "polecane" przez familiarnych, a w rzeczywistości wyświetlają się na tablicy konsumenta, bo to reklama a mianowicie tłumaczy North.

Pomimo wielu wad, Facebook stale łączy ludzi na pełnym świecie. - Portal ma teraz ogromną konkurencję. Powinien zmierzyć się np. z Tumblr, Instagramem, Snapchatem, bądź Whisperem. Coraz mniej ludzi jest zakochanych w Facebooku, ale to nie znaczy, że portal nie utrzyma swojej pozycji - mniema North.

Nie konstruuje więzi

Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, mniema, że Facebook może wzbudzać złudne poczucie bliskości.

- Bliższe relacje cechują się tym, że rozumiemy o ludziach więcej, jak potencjalnie ludzi zbliża jak i również znaleźć pozytywne konsekwencje. Jednak istnieje ryzyko, że jeśli do takiego zbliżenia przystaje jedynie w serwisach społecznościowych, to może powstać fałszywe poczucie bliskości - ludzie, o których wiemy trochę dzięki serwisom społecznościowym, natomiast których tak naprawdę dobrze nie znamy, mogą nam się wydawać bliżsi niż istnieją w rzeczywistości. Bliskość utworzona tylko za pośrednictwem Facebooka nie jest realną bliskością, np. w trudnych momentach nie możemy raczej liczyć dzięki wsparcie i autentyczną wsparcie - uważa Batorski.

Socjolog przekonuje też, że Facebook nie jest dobrym mieszkaniem do budowania relacji wraz z przyjaciółmi czy rodziną.

- Analizy, które prowadziłem w ramach badań Ocena Społeczna w latach 2011, jak i w 2013, pokazują, że korzystanie wraz z serwisów społecznościowych dla takich bliskich relacji kompletnie odrzucić ma znaczenia - argumentuje Batorski i dodaje, iż Facebook i w praktyce serwisy społecznościowe mają jakkolwiek znaczenie w obszarze tzw. słabych więzi - podtrzymywania kontaktu z osobami, wraz z którymi normalnie byśmy w żaden sposób ich odrzucić utrzymywali, bo np. istnieją z innych kręgów społecznych.

- Takie słabe relacje od czasu do odwiedzenia czasu są istotne po naszym życiu, szczególnie po sytuacjach, kiedy potrzebujemy jakichś informacji, nowych możliwości. Słabe relacje często nam dostarczają takich zasobów informacji, które inaczej są niedostępne.

Popularny w Polsce

W Polsce serwis społecznościowy wydaje się bardzo lubiany. Korzysta z niego 75 proc. polskich internautów sieci. Największą popularnością raduje się wśród młodych: pomiędzy 19 a 25 rokiem życia. Z popularnego portalu społecznościowego korzysta ponad 80 proc. z nich. Przy dalszej kolejności znajdują się osoby w grupie wiekowej 26-35 lat (76 proc. ) i 7-18 lat (75 proc. ).

Źródło: Gemius Zasięg Facebooka na świecie

Początki powstawania popularnego serwisu posłużyły jako podwaliny do scenariusza, nagrodzonego w 2010 r. Oscarem, filmu "The Social Network". Obecnie portal posiada ponad miliard aktywnych użytkowników i nadal jest głównym miejscem, gdzie internauci dzielą się swoimi przeżyciami, planują spotkania czy dyskutują w grupach.

Autor: smileykhiid
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Fabryka Tesli w Fremont - związek zawodowy
Tesla nie nadążała jak dotąd z produkcją samochodów. Podczas gdy pracownicy jej fabryki zaczynają narzekać i domagać się utworzenia związku zawodowego. Jose Moran twierdzi, iż pracuje w fabryce Tesli w Fremont…...
Europol Gaz: rekordowe nagrody wraz z zysku
Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały ogromne nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalistyczne, choć pracowali zaledwie parę dni. Nagrody zostały rozdzielone między przedstawicieli polskiej firmy…...
EuroCity daje zniżki, których bezprawnie odmawiało przez 11 czasów  Informacje
Paczki i ewidencje z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza Inspektorzy chcą przeciwstawiać się. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom" Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia" Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego…...
Estońska prezydencja chce szybkich zadań nad mandatem ws. Nord Stream 2  Wraz ze świata
Przejmujący 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej Estończycy pragną jeszcze w wakacje rozpocząć formalne prace w Radzie UE nad mandatem przy sprawie Nord Stream dwa. Źródła z tego państwa sugerują, że dyskusja…...
Emilewicz: koszty wynagrodzenia małżonka będą wliczane w koszty firmy  Dla firm
Od 1 stycznia 2019 roku koszty wynagrodzenia małżonka będą mogły być wliczane w koszty firmy - zapowiedziała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. - Rozwiązanie…...
Elżbieta Rafalska o nowelizacji Kodeksu Pracy
Kodeks pracy nie może być przyjęty wbrew woli stron, które nad nim pracowały. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Strategii Społecznej przygotuje nowelizację, stosując niektóre propozycje Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu pracy - oświadczyła po…...
Elektrownia jądrowa w Polsce powstanie później? PGE sama poszuka dobrej lokalizacji
Spółka PGE EJ1 zerwała kontrakt z WorleyParsons, firmą prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE, dla polskiego projektu jądrowego znaczy to kilka miesięcy…...
Ekspert: powinno się odchodzić od ulg podatkowych w SSE
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają obecnie mniejsze znaczenie jak i również trzeba odchodzić od zniżek podatkowych przyznawanych przedsiębiorcom, jacy lokują tam inwestycje, zwłaszcza gdy tworzą one "proste" miejsca pracy, wymagające niewysokich kwalifikacji…...
Nie znaleziono