W który metal szlachetny powinienem zainwestować?

17 lutego 2021
Category: Rzecz Biorąc

Przewodnik dla początkujących dotyczący kupowania metali szlachetnych i dokonywania przemyślanych inwestycji

Dla początkujących inwestorów metali szlachetnych jednym z najtrudniejszych wyborów jest podjęcie decyzji, w który metal zainwestować. Każdy metal ma swój własny, niepowtarzalny rynek i charakterystykę inwestycji, co utrudnia wybór dokładnie tego, który metal jest najlepszy. Kolejną komplikacją jest fakt, że kruszec występuje w kilku różnych formach.

Rodzaje metali szlachetnych

Oto krótki przewodnik po różnych rodzajach inwestycji w metal szlachetny, który pomoże Ci podjąć właściwe decyzje dotyczące osobistego portfela inwestycyjnego.

Od dawna faworyt inwestorów w metale szlachetne, złoto było używane jako środek przechowywania wartości od tysięcy lat. Złoto jest znane jako inwestycja, która zwykle dobrze utrzymuje swoją wartość podczas spowolnienia gospodarczego i która może całkiem dobrze przetrwać poważne recesje. Złoto jest również doskonałym zabezpieczeniem w okresach wysokiej inflacji w porównaniu do inwestycji gotówkowych. Chociaż złoto to świetna inwestycja, koszt zakupu znacznych ilości złota może być nieco wygórowany dla niektórych nowych inwestorów.

Czytaj więcej: Geologia złota

SrebroSrebro zajmuje drugie miejsce w stosunku do złota pod względem popularności jako inwestycja w metal szlachetny. Srebro ma ogromną zaletę, że jest stosunkowo niedrogie w porównaniu ze złotem, co ułatwia rozpoczęcie pracy z niewielką kwotą pieniędzy i budowanie portfela od podstaw poprzez dokonywanie okresowych mniejszych inwestycji w czasie. Powszechne wykorzystanie srebra do celów przemysłowych, w tym w szybko rozwijającym się sektorze energii słonecznej, również zapewnia wsparcie dla ceny metalu. Pomimo swoich zalet, niższa cena srebra w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi może stanowić wyzwanie podczas przechowywania. Ponieważ uncja złota, platyny lub palladu jest warta wielokrotnie więcej niż uncja srebra, przestrzeń magazynowa wymagana dla każdej sumy wartości srebra będzie znacznie większa niż wymagana w przypadku innych metali szlachetnych.

PlatynaPlatyna, szeroko stosowana w samochodowych konwerterach katalitycznych i do biżuterii, nie jest tak ważnym metalem inwestycyjnym jak złoto czy srebro. Niemniej jednak ten metal może być dobrą inwestycją. Historycznie rzecz biorąc, jego cena była wyższa niż cena złota, chociaż w ostatnich latach złoto przewyższało platynę. Główną zaletą platyny jest fakt, że ponieważ nie jest to główny metal inwestycyjny, nie podlega takim samym skokom spadkowym na rynkach, na które podatne są srebro i złoto. Zamiast tego jego cena jest bardziej stabilna w różnych warunkach rynkowych.

PaladiumWłaściwości palladu i rynek dla tego metalu są mniej więcej podobne do cech platyny. Pallad jest również używany w przemyśle motoryzacyjnym, choć rzadziej w biżuterii niż platyna. Ogólnie rzecz biorąc, ceny tych dwóch metali dość blisko siebie pokrywają. Mimo że platyna i pallad są bardzo podobne, te ostatnie są często wykorzystywane przez inwestorów w metale szlachetne w celu dodania dodatkowej warstwy dywersyfikacji do ich portfeli.

MiedźRynek miedzi jest zróżnicowany i posiada wiele zastosowań przemysłowych, produkcyjnych i dekoracyjnych. Popyt na miedź stale rośnie i podobnie jak inne metale szlachetne jej podaż jest ograniczona. Chociaż miedź jest często pomijana jako inwestycja w porównaniu ze złotem i srebrem, coraz większa liczba inwestorów zaczyna kupować miedziane monety i sztabki, aby zabezpieczyć swoje portfele przed dalszą dewaluacją waluty.

Inne mniej znane metale szlachetne znalezione na Ziemi to:

 • Rod
 • OsmIridiumRutenRenIndRodzaje inwestycji kruszcowych

  Oprócz wyboru metalu, w który chcesz zainwestować, musisz również zdecydować, w jakiej formie ma być metal. Istnieje kilka różnych opcji, ale główne trzy magazyny metali szlachetnych to krążki, sztabki i monety .

  Jeśli chodzi o elastyczność jako medium inwestycyjne, sztabki są wyraźnym zwycięzcą wśród inwestycji w metale szlachetne. Zaletą metalowych prętów jest to, że są wykonane w wielu różnych gramaturach i rozmiarach. Z powodu wysokich cen złota sztabki złota zaczynają się już od jednego grama. Srebrne sztabki zwykle zaczynają się od jednej uncji. Dla inwestorów, którzy chcą szybko dodać duże ilości kruszców do swoich portfeli, świetną opcją są również sztabki. Sztabki w górnych przedziałach wagowych mogą ważyć do jednego kilograma lub więcej. Oczywiście te ciężkie sztabki są dość drogie, ale to najlepszy sposób na szybkie zbudowanie dużego portfela metali szlachetnych.

  MonetyMonety złote i srebrne mogą stanowić bardzo dobre inwestycje, ponieważ mają pewne własne unikalne cechy. W przeciwieństwie do okrągłych lub sztabek, monety bulionowe mogą mieć określoną wartość kolekcjonerską. Nowsze złote i srebrne monety, takie jak kanadyjskie monety Liść Klonu, zazwyczaj nie mają dużej wartości kolekcjonerskiej. Z drugiej strony, amerykańskie złote monety wybite przed wyeliminowaniem złota z obiegu w 1933 roku mogą mieć ponad połowę ich całkowitej ceny związanej z ich wartością kolekcjonerską. Jeśli chcesz zainwestować w monety, ważne jest, aby zrozumieć, że może to być coś więcej niż zwykła wartość w sztabkach.

  RundyOkrągłe są popularne wśród nowych inwestorów, ponieważ zazwyczaj są stosunkowo łatwe do zainwestowania. Większość rund jest wykonana ze srebra lub miedzi, ale na rynku można również znaleźć kilka złotych. Okrągłe zwykle ważą od jednej do pięciu uncji trojańskich, co sprawia, że ​​są dość elastyczne, jeśli chodzi o wybór ilości metalu, który chcesz kupić w dowolnym momencie. Większość rund ma również piękne wzory, co sprawia, że ​​inwestowanie w metale szlachetne jest nieco przyjemniejsze niż już jest.

  Który należy kupić?

  Prawda jest taka, że ​​nikt nie może Ci powiedzieć, który metal szlachetny powinieneś kupić – nawet my. Podobnie jak w przypadku każdej innej klasy aktywów, portfel metali szlachetnych jest najlepiej zabezpieczony, gdy jest zdywersyfikowany. Dla początkujących najlepszym miejscem na rozpoczęcie może być srebro lub złoto. Kiedy masz już przynajmniej część każdego z nich w swoim portfelu, wielu inwestorów zaczyna integrować mniej znane metale, takie jak platyna, pallad lub miedź. Dzięki dywersyfikacji za pomocą metali szlachetnych możesz zmniejszyć ryzyko związane z portfelem aktywów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy