"Rewolucja fintech dzieje się dzięki naszych oczach". Jak blockchain odmienia finanse

🕓 30.08.2019
👁 79
🗨
ICO 2. 0 - rewolucja fintech, artykuł Mateusza Macha

Rewolucja fintech dzieje się na naszych gałach. Tylko w 2017 r. startupy blockchainowe pozyskały prawie cztery razy więcej środków poprzez zbiórki ICO w porównaniu do startupów poszukujących finansowania ze standardowego środowiska inwestycyjnego VC.

ICO, czyli Initial Coin Offering, to forma pozyskiwania kapitału w postaci kryptowalut. Niektórzy porównują tenże koncept do IPO (tradycyjny debiut giełdowy - przyp. red. ), gdzie spółki zamiast akcji wydają wirtualne tokeny. Te jednak nie zaakceptować uprawniają ich nabywców do odwiedzenia wpływania na rozwój spółki z perspektywy akcjonariusza.

Co to jest ICO i do czego posługuje?

Służą jako środek płatniczy na tworzonych platformach, a przez spekulantów wykorzystywane są do handlu na giełdach tokenów. Wyjątkowość ICO to przede wszystkim demokratyzacja procesu zyskiwania kapitału. Technologia Blockchain umożliwia tworzenie smart-contractów, które określają warunki zawieranych transakcji i zabezpieczają obie strony biorące w niej udział od ewentualnych oszustw.

O rewolucji modelu ICO świadczy choć gwałtowny wzrost kapitału przy tym sektorze. Dzięki tej metodzie, w 2017 roku kalendarzowego, 435 firm na rozwój swoich projektów pozyskało więcej niż 5, 6 miliarda dolarów. Dla porównania, w połówce 2018 roku, ICOs zebrały 13, 6 miliarda dolarów, a więc jest wówczas kwota ponad dwukrotnie potężniejsza wobec całości roku ubiegłego.

Zazwyczaj ICO utożsamiane są z ethereum, blockchainem współtworzonym m. in. przez Vitalika Buterina, rosyjskiego programistę będącego określonym z ważniejszych wizjonerów sceny Blockchain. Ethereum to w najwyższym stopniu przyjazne developerom środowisko do odwiedzenia tworzenia smart-contractów. Dzięki przedtem w automatyczny sposób wdrażane są warunki umów, zmiejszając ryzyko jakichkolwiek manipulacji obok transakcjach między firmą pozyskującą finansowanie an osobami zainteresowanymi wsparciem wybranych projektów.

Tymczasem sam koncept ICO pozostał przedstawiony jeszcze przed powstaniem Ethereum (2014 r. ). W 2012 roku J. R. Willet w bazie forum internetowym Bitcointalk opublikował dokument wraz ze śmiałym tytułem „The second Bitcoin Whitepaper” (Drugi Whitepaper Bitcoin). Przedstawił w nim swoją wizję sieci bitcoin wykorzystywanej jako platformy do tworzenia kolejnych wzorów kryptowalutowych, a także pozyskiwania dla nich środków w start bezpośrednio od www społeczności.

Po sześć latach, wizja Willeta urzeczywistniła się na skalę w dużej mierze większą niż przewidywał wówczas autor. Sam Willet przyczynił się do rozwoju ekosystemu blockchainowego przeprowadzając zbiórkę dla swojego projektu – Mastercoin (obecnie Omni) i wyprzedając tokeny na łączną kwotę 5 milionów dolarów.

Ja sam również miałem sposobność uczestniczyć w początkach rewolucji fintech według modelu stworzonego przez Willeta. W 2016 roku dołączyłem do planu platformy muzycznej Opus, która to rok później wypuściła jak i również sprzedała swoje tokeny, stając się jednym z początkowych 100 projektów na świecie opierających swoje finansowanie na temat ten model.

Do dziś pamiętam pierwszy dzień projektu Opus, kiedy po zaledwie kilka godzin projekt pozyskał ponad 500 tyś złotych. Mając na uwadze średnią długość czasu trwania standardowego procesu inwestycyjnego przy Europie, która zazwyczaj sięga od 3 do 5 miesięcy, przykład ten demonstruje czym dokładnie jest rewolucja fintech. Łącznie w tylko 2 tygodnie nasz team zebrał kapitał na skonstruowanie platformy umożliwiającej muzykom jak i również artystom generowanie większej liczbie przychodu w porównaniu do platform takich jak Spotify, Apple Music czy Tidal.

Opus to jedynie jeden z tysięcy wzorców firm, które miały okazję powstać dzięki technologii blockchain. Rewolucja fintech, o której mowa w tytule, to przede każdemu rewolucja w sposobie zyskiwania kapitału, wdrażania nowych inżynierii i przeprowadzania prac R&D w sektorze blockchain dla kolejnych dziesiątek tysięcy świeżych podmiotów. Oczywiście, tak niepohamowany rozwój branży ma również swoje konsekwencje.

Wraz wraz ze standaryzacją rynku i więcej dojrzałymi procesami tworzenia towarów, stopniowo przechodzimy do fazy w której rynek tworzą w większości firmy z gotowymi wersjami produktów, kapitał dostarczany jest w większości poprzez inwestorów instytucjonalnych, a na rzecz startupów dostępne są coraz bardziej przejrzyste regulacje państwa tego rodzaju jak dla przykładu Malta. Tę fazę określiłbym jako ICO 2. 0. Cały proces zachodzących w tym środowisku zmian ilustruje poniższy schemat.

Foto: Business Insider Nasze państwo / Business Insider Polska

W pierwszej fazie zbiórek ICO głównym źródłem kapitału byli inwestorzy prywatni. O projektach dowiadywali się oni przede wszystkim z prywatnych sieci reklamowych, które dla założycieli projektów były tańsze jak i również stosunkowo bardziej dokładne od momentu reklam w social media. Rynkiem rządziła wówczas kompletna anonimowość, co jednocześnie odrzucić było przeszkodą dla młodych inwestorów gotowych na duże zagrożenie, bo to przecież oni tworzyli tę branżę na samym początku do niej rozwoju. Oprócz anonimowości projektów, ich ocena i weryfikacja również była skomplikowana, jako że dzięki rynku nie było nadal doświadczonych instytucji z metrykami do weryfikacji startupów, katalogów zespołu, progresu czy również zaawansowania technologicznego danego pomysłu.

Wraz z szybkim napływem kapitału i rosnącą ilością zbiórek ICO, pojawiło się również spore pole do nadużyć. Jednym z przypadków projektów, który w o odcieniu ujemnym sposób przyczynił się do percepcji środowiska blockchain, jest Tezos.

Po sprzedaniu tokenów o wartości 230 mln dolarów podczas ICO, nieświadomi wcześniej kupcy dostrzegli, iż 8. 5 proc. całości kwoty trafiło do zespołu założycielskiego, podobnie jak i dziesięciu proc. wyemitowanych tokenów. Sprawa Tezosa była jedną z mnóstwo, która postawiła sensowność modelu ICO pod znakiem zapytania.

Jednak bez wątpienia wywarła ona również dużo dobrych, organicznych zmian w wspólnoty kryptowalutowej. Pokrywa się to z fazą drugą, czyli pojawieniem się kapitału instytucjonalnego, a także kapitałów skrupulatnie weryfikujących interesujące gryzie projekty. Nowe procesy ocenie to także o dużo większa transparentność nie tylko dla funduszy, ale też dla inwestorów prywatnych. Oprócz dokładnych informacji o sztabie założycielskim, nacisk kładziono dzięki dokładną prezentację planów związanych chociażby z wydatkowaniem pozyskanej kwoty.

Ruch ściągany wraz z prywatnych sieci reklamowych nie był już tak efektywny, natomiast jego miejsce zaczęły absorbować droższe reklamy, na atrakcyjnych platformach social media tego rodzaju jak Facebook czy Twitter. Nie trwało to jednak długo, ponieważ platformy owe zdecydowały się ograniczyć szansę reklamy dla podmiotów wiodących działalność związaną z ICO bądź też branżą kryptowalutową.

Jednocześnie, "ofiarą" zakazu Facebooka padły wszystkie inicjatywy związane z technologią blockchain, również te niezwiązane z samymi kryptowalutami. Zakaz tenże został ostatecznie zamieniony w lipcu 2018 r. na możliwość zdobycia "pozwolenia" na reklamowanie usług związanych także z kryptowalutami jak i technologią blockchain. Pokazuje to jednak jeszcze stosunkowo malutkie zrozumienie branży kryptowalutowej przez tradycyjny biznes oraz stopniową dyfuzję wiedzy na do niej temat.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Hulajnogi na chodnikach zarekwirowane
Warszawski Zarząd Tras Miejskich zarekwirował 83 bateriowe hulajnogi firmy Lime, które leżały na chodnikach. ZDM zrobił to, bo jakim sposobem tłumaczy – udostępniającej gryzie firmie nie wydano zgody na zajęcie pasa…...
«Hoss» poszukiwany listem gończym zbytnio wyłudzenia «na wnuczka»
Policja w całym kraju poszukuje Arkadiusza Łakatosza (pseudonim Hoss). Jest podejrzany o wyłudzenie metodą "na wnuczka" ponad 1, czterech mln zł. Prokuratura wystawiła za nim list gończy. 49-letni Hoss został…...
Hiszpanie poproszą o pomoc na rzecz swoich banków?  Informacje
Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej…...
Henryk Kowalczyk mówi o lukach w zakazie handlu po niedziele
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej zestawienia zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu zostanie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...
Handel w niedzielę. Rosną okazje pełnego zakazu
Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...
Głośniki bezprzewodowe  komfortowe wysłuchiwanie ulubionej muzyki
Głośniki bezprzewodowe muszą mieć wbudowany trwały akumulator, który pozwoli urządzeniu na kilkugodzinną pracę. Co więcej sprzęt powinien być odporny na wilgoć, dzięki wstecz będziemy mogli słuchać muzyki chociażby w czasie deszczu. Gadżet…...
Górnictwo. Niemiecki HMS Bergbau zainteresowany zakładem Krupiński  Pieniądze
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...
GUS: rośnie liczba mikroprzedsiębiorstw, powstają ich przychody
W 2016 r. działalność gospodarczą w naszym kraju prowadziło 2 mln cztery tys. mikroprzedsiębiorstw. To o 5, 2 proc. więcej niż w 2015 r. i 16, 8 proc więcej…...
Nie znaleziono