Ruszyła analiza wykorzystania urządzeń spółki Huawei w Polsce

🕓 19.06.2019
👁 106
🗨
Analiza stopnia wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce

Prowadzimy inwentaryzację wykorzystania urządzeń firmy Huawei w Polsce, przede wszystkim odnośnie do infrastrukturę telekomunikacyjną a mianowicie poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceszef MC Karol Okoński. Działania ów dotyczą zarówno już działających urządzeń, jak i planowanej sieci 5G

W zeszłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Piotra D., byłego funkcjonariusza polskich służb specjalnych jak i również pracownika Orange oraz Weijinga W. dyrektora polskiego oddziału Huaweia. Jak poinformował Karol Okoński, w ministerstwie cyfryzacji trwają analizy ryzyka powiązane z wykorzystaniem urządzeń Huaweia, zgłaszane nie tylko w Polsce, ale także innych krajach NATO i UE. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa akcentuje jednak, że analiz nie należy wiązać bezpośrednio z zatrzymaniami.

"Prowadzona jest swego rodzaju inwentaryzacja wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce. W czołowej kolejności przyglądamy się infrastrukturze telekomunikacyjnej. Szczególnie w kontekście planów dotyczących sieci 5G, która będzie też korzystać wraz z dotychczasowej infrastruktury" - powiedział PAP wiceminister cyfryzacji. Jak dodał, w pierwszej kolejności chodzi o urządzenia transmisyjne, które są wykorzystywane do odwiedzenia transmisji danych i głosu w sieci. "Nie mówimy, przynajmniej na tym kroku, o ingerowaniu w rynek smartfonów czy innych ustrojstw końcowych" - zaznaczył.

Dopytywany przez PAP na temat wstępne ustalenia dotyczące wykorzystywania przez polską administrację infrastruktury dostarczonej przez Huaweia rzekł:

jesteśmy w trakcie zbierania tych informacji jak i również zależnie od ich wyniku i skali wykorzystania, pod tym kątem będziemy się zastanawiać nad możliwymi dalszymi krokami. Natomiast w tym momencie nie mamy wciąż pełnej informacji.

Jak mówił, analizy te dotyczą również specjalnej rządowej internecie CATEL.

Pytany poprzez PAP o skalę wykorzystania przez tzw. operatorów usług kluczowych, (czyli firmy jak i również instytucje kluczowe dla funkcjonowania państwa, np. wielkie firmy energetyczne, kopalnie, koleje, lotniska, banki, duże szpitale bądź wodociągi) urządzeń chińskiej spółki powiedział jedynie, że "bardzo uważnie się temu przyglądamy, zdajemy sobie sprawę z tego, że oprócz administracji publicznej na ciągłość funkcjonowania państwa i bezpieczeństwo ciebie i jego stabilność mogą mieć też wpływ podmioty w infrastrukturze krytycznej i te które są operatorami propozycji kluczowych".

Okoński przyznał, że rzeczywiście pojawiają się postulaty wykluczenia firmy Huawei z jakiegoś obszaru branży IT.

"Nie pragniemy jednak tej decyzji przekazać zbyt pochopnie z przyczyny tego, że zdajemy osobiście sprawę z konsekwencji. Musimy działać w zgodzie spośród prawem polskim i unijnym. Niewykluczone, że nasza ostateczna decyzja czy rekomendacja stanie się musiała być rozłożona w dwa etapy" - opisywał. Jak wyjaśnił, pierwszy ciąg mógłby mieć charakter "miękki" – np. rekomendacji bądź apelu o potrzebie zachowania ostrożności w relacjach spośród chińską firmą, natomiast przy drugim, poprzedzonym zmianami prawnymi, mogłaby zapaść faktyczna postanowienie o braku możliwości brania udziału przez firmę Huawei np. w budowie necie 5G, innych przedsięwzięciach lub wcale wykluczeniu z polskiego rynku.

Precyzyjny sposób potraktowania tej sprawy to element, który sprawia, iż potrzebujemy paru tygodni, ma możliwość nawet miesięcy, by powziąć właściwą decyzją. Nie ukrywajmy, że akcja związana np. z poleceniem wymiany sprzętów jest już dużym przedsięwzięciem, zarówno finansowym, jak i organizacyjnym. W pierwszej kolejności na pewno będziemy się starać zaadresować wszystkie nowe zakupy i nowe przetargi.

Huawei a budową sieci 5G

Pytany o sprawę podniesienia nakładów pieniężnych budowy sieci 5G, jeśliby firma Huawei została wykluczona z jej realizacji w Polsce, odparł, że "przy naszych decyzjach będziemy musieli wziąć pod uwagę i aspekt finansowy, i aspekt związany z kalendarzem, i tempem wybudowania sieci 5G, natomiast moim zadaniem - jako Pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa - jest przede wszystkim upewnić się, hdy te rozwiązania będą pewne z perspektywy państwa i pozostaniemy mieli pełną kontrolę nad tą infrastrukturą".

Według Okońskiego, analizy dotyczące Huaweia prowadzone są szerzej i obejmują także m. in. działania drugiego chińskiego potentata na rynku IT, czyli firmy ZTE. Jednak - jak na przykład zaznaczył - firma ta odgrywa o wiele mniejszą rolę w polsce.

Wiceminister cyfryzacji - pytany a mianowicie o rolę i operowania firmy Orange w całkowitej sprawie, powiedział, że wraz z racji wciąż prowadzonego dochodzenia i formułowania aktu oskarżenia, "cała sprawa pozostaje po gestii prokuratury i Filii Bezpieczeństwa Wewnętrznego i odrzucić chcemy ani nie jesteśmy wstanie mieć wglądu w rejestr tej sprawy".

Nie mamy w tej chwili żadnych przesłanek, by do naszych analiz dołączać też tę firmę. Jeżeli ze śledztwa wynikną jakieś dodatkowe fakty, lub otrzymam jakieś inne dane na drodze służbowej od czasu ABW, będziemy reagować jak i również jeśli zajdzie taka potrzeba, rozszerzać zakres tej charakterystyki.

Jak mówił, obok kwestii wewnątrzkrajowych, wpływ w moment i zakres wyborów dotyczącej Huawei, będą miały także konsultacje z państwami NATO i UE.

"Do tej pory odrzucić ma jednego wspólnego posady KE ani członków UE, natomiast będziemy sondować możliwość przedstawienia takiego stanowiska, ukartowane są już spotkania po tej sprawie. W identycznym duchu planujemy rozmowy wraz z NATO" - powiedział. "Niezależnie od wszystkiego będziemy potrzebowali podjąć decyzję samodzielnie, jak Polska, ale uwzględniając przy wyborze momentu ogłoszenia tejże decyzji, jej zakresu, trybu, to, co planują sprawić inne kraje NATO i UE" - wyjaśnił.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, czekając na uchwałę w tej sprawie, zwykli użytkownicy smartfonów lub tabletów Huawei nie muszą wykazywać szczególnej ostrożności, gdyż dla ich bezpieczeństwa o wiele istotniejsze jest przestrzeganie zasad pewnego korzystania z sieci takich samych jak w przypadku urządzeń każdej innej firmy, tj. stosowanie zabezpieczeń antywirusowych, częsta zmiana haseł do kont, korzystanie z zabezpieczonych sieci wi-fi czy rozwaga przy ściąganiu aplikacji w telefon.

Autor: opsaint
Technologie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brexit. Sklepy w Wielkiej Brytanii robią zapasy  Wraz z świata
Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów pokarmu na wypadek twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy- pisze "The Guardian". Po magazynach gromadzą żywność…...
Brexit an Apple: sprzedaż iPhone’ów spada
Amerykański bank Citi obniżył swoją prognozę wielkości handlu i zysków dlan Apple. Ta wiadomość nie spodobała się inwestorom. Kurs działaniu Apple spadł o 1, 13 proc. do 94, 81 USD…...
Brakuje środków na obsługę pięćset plus. Samorządy rozważają opony, drogę sądową  Pieniądze
Samorządom wojewódzkim brakuje pieniędzy dzięki działania związane z systemem 500 plus. Chodzi o środki na obsługę morałów złożonych przez takie rodziny, w których przynajmniej pewien z rodziców mieszka po innym kraju Unii Europejskiej.…...
Bogdanka wypłaci dywidendę, choć zarząd rekomendował inaczej
Walne Zgromadzenie Bogdanki SA zadecydowało w czwartek o przeznaczeniu 119 mln zł w wypłatę dywidendy, choć zarząd spółki rekomendował, by frakcji zysku nie przeznaczać bezpośrednio na dywidendę. Uzasadniał taką propozycję trudną…...
Bloomberg: Kaspersky Lab ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem  Ze świata
Zajmująca się walką z cyberzagrożeniami firma Kaspersky Lab, ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem a mianowicie twierdzi Bloomberg. Oprogramowanie od Kaspersky Lab, w poniższym programy antywirusowe, jest rekomendowane przez największych…...
Blackout Polsce nie grozi
W 2016 r. poziom rezerw mocy w naszym systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Oprócz 4, 5 tys. MW…...
Biuro podróży Olimp z Krakowa ogłosiło upadłość po ponad 20 latach
Biuro podróży Olimp z Krakowa w związku z utratą płynności finansowej ogłosiło upadłość po ponad 20 czasach działalności - wynika wraz z wydanego przez firmę oświadczenia. Firma kończy czynność po ponad…...
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje
Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r. Bieńkowska…...
Nie znaleziono