Ruszyła analiza wykorzystania urządzeń spółki Huawei w Polsce

🕓 19.06.2019
👁 165
🗨
Analiza stopnia wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce

Prowadzimy inwentaryzację wykorzystania urządzeń firmy Huawei w Polsce, przede wszystkim odnośnie do infrastrukturę telekomunikacyjną a mianowicie poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceszef MC Karol Okoński. Działania ów dotyczą zarówno już działających urządzeń, jak i planowanej sieci 5G

W zeszłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa Piotra D., byłego funkcjonariusza polskich służb specjalnych jak i również pracownika Orange oraz Weijinga W. dyrektora polskiego oddziału Huaweia. Jak poinformował Karol Okoński, w ministerstwie cyfryzacji trwają analizy ryzyka powiązane z wykorzystaniem urządzeń Huaweia, zgłaszane nie tylko w Polsce, ale także innych krajach NATO i UE. Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa akcentuje jednak, że analiz nie należy wiązać bezpośrednio z zatrzymaniami.

"Prowadzona jest swego rodzaju inwentaryzacja wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce. W czołowej kolejności przyglądamy się infrastrukturze telekomunikacyjnej. Szczególnie w kontekście planów dotyczących sieci 5G, która będzie też korzystać wraz z dotychczasowej infrastruktury" - powiedział PAP wiceminister cyfryzacji. Jak dodał, w pierwszej kolejności chodzi o urządzenia transmisyjne, które są wykorzystywane do odwiedzenia transmisji danych i głosu w sieci. "Nie mówimy, przynajmniej na tym kroku, o ingerowaniu w rynek smartfonów czy innych ustrojstw końcowych" - zaznaczył.

Dopytywany przez PAP na temat wstępne ustalenia dotyczące wykorzystywania przez polską administrację infrastruktury dostarczonej przez Huaweia rzekł:

jesteśmy w trakcie zbierania tych informacji jak i również zależnie od ich wyniku i skali wykorzystania, pod tym kątem będziemy się zastanawiać nad możliwymi dalszymi krokami. Natomiast w tym momencie nie mamy wciąż pełnej informacji.

Jak mówił, analizy te dotyczą również specjalnej rządowej internecie CATEL.

Pytany poprzez PAP o skalę wykorzystania przez tzw. operatorów usług kluczowych, (czyli firmy jak i również instytucje kluczowe dla funkcjonowania państwa, np. wielkie firmy energetyczne, kopalnie, koleje, lotniska, banki, duże szpitale bądź wodociągi) urządzeń chińskiej spółki powiedział jedynie, że "bardzo uważnie się temu przyglądamy, zdajemy sobie sprawę z tego, że oprócz administracji publicznej na ciągłość funkcjonowania państwa i bezpieczeństwo ciebie i jego stabilność mogą mieć też wpływ podmioty w infrastrukturze krytycznej i te które są operatorami propozycji kluczowych".

Okoński przyznał, że rzeczywiście pojawiają się postulaty wykluczenia firmy Huawei z jakiegoś obszaru branży IT.

"Nie pragniemy jednak tej decyzji przekazać zbyt pochopnie z przyczyny tego, że zdajemy osobiście sprawę z konsekwencji. Musimy działać w zgodzie spośród prawem polskim i unijnym. Niewykluczone, że nasza ostateczna decyzja czy rekomendacja stanie się musiała być rozłożona w dwa etapy" - opisywał. Jak wyjaśnił, pierwszy ciąg mógłby mieć charakter "miękki" – np. rekomendacji bądź apelu o potrzebie zachowania ostrożności w relacjach spośród chińską firmą, natomiast przy drugim, poprzedzonym zmianami prawnymi, mogłaby zapaść faktyczna postanowienie o braku możliwości brania udziału przez firmę Huawei np. w budowie necie 5G, innych przedsięwzięciach lub wcale wykluczeniu z polskiego rynku.

Precyzyjny sposób potraktowania tej sprawy to element, który sprawia, iż potrzebujemy paru tygodni, ma możliwość nawet miesięcy, by powziąć właściwą decyzją. Nie ukrywajmy, że akcja związana np. z poleceniem wymiany sprzętów jest już dużym przedsięwzięciem, zarówno finansowym, jak i organizacyjnym. W pierwszej kolejności na pewno będziemy się starać zaadresować wszystkie nowe zakupy i nowe przetargi.

Huawei a budową sieci 5G

Pytany o sprawę podniesienia nakładów pieniężnych budowy sieci 5G, jeśliby firma Huawei została wykluczona z jej realizacji w Polsce, odparł, że "przy naszych decyzjach będziemy musieli wziąć pod uwagę i aspekt finansowy, i aspekt związany z kalendarzem, i tempem wybudowania sieci 5G, natomiast moim zadaniem - jako Pełnomocnika ds. Cyberbezpieczeństwa - jest przede wszystkim upewnić się, hdy te rozwiązania będą pewne z perspektywy państwa i pozostaniemy mieli pełną kontrolę nad tą infrastrukturą".

Według Okońskiego, analizy dotyczące Huaweia prowadzone są szerzej i obejmują także m. in. działania drugiego chińskiego potentata na rynku IT, czyli firmy ZTE. Jednak - jak na przykład zaznaczył - firma ta odgrywa o wiele mniejszą rolę w polsce.

Wiceminister cyfryzacji - pytany a mianowicie o rolę i operowania firmy Orange w całkowitej sprawie, powiedział, że wraz z racji wciąż prowadzonego dochodzenia i formułowania aktu oskarżenia, "cała sprawa pozostaje po gestii prokuratury i Filii Bezpieczeństwa Wewnętrznego i odrzucić chcemy ani nie jesteśmy wstanie mieć wglądu w rejestr tej sprawy".

Nie mamy w tej chwili żadnych przesłanek, by do naszych analiz dołączać też tę firmę. Jeżeli ze śledztwa wynikną jakieś dodatkowe fakty, lub otrzymam jakieś inne dane na drodze służbowej od czasu ABW, będziemy reagować jak i również jeśli zajdzie taka potrzeba, rozszerzać zakres tej charakterystyki.

Jak mówił, obok kwestii wewnątrzkrajowych, wpływ w moment i zakres wyborów dotyczącej Huawei, będą miały także konsultacje z państwami NATO i UE.

"Do tej pory odrzucić ma jednego wspólnego posady KE ani członków UE, natomiast będziemy sondować możliwość przedstawienia takiego stanowiska, ukartowane są już spotkania po tej sprawie. W identycznym duchu planujemy rozmowy wraz z NATO" - powiedział. "Niezależnie od wszystkiego będziemy potrzebowali podjąć decyzję samodzielnie, jak Polska, ale uwzględniając przy wyborze momentu ogłoszenia tejże decyzji, jej zakresu, trybu, to, co planują sprawić inne kraje NATO i UE" - wyjaśnił.

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, czekając na uchwałę w tej sprawie, zwykli użytkownicy smartfonów lub tabletów Huawei nie muszą wykazywać szczególnej ostrożności, gdyż dla ich bezpieczeństwa o wiele istotniejsze jest przestrzeganie zasad pewnego korzystania z sieci takich samych jak w przypadku urządzeń każdej innej firmy, tj. stosowanie zabezpieczeń antywirusowych, częsta zmiana haseł do kont, korzystanie z zabezpieczonych sieci wi-fi czy rozwaga przy ściąganiu aplikacji w telefon.

Autor: opsaint
Związane z
Technologie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ambasadorowie krajów UE za przedłużeniem sankcji wobec Rosji
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Koniec gorszych produktów dla…...
Alma wnioskuje o likwidację
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Alimenty łatwiejsze do ściągnięcia. Prezydent podpisał ustawę  Prawo
Likwidacja egzekucji administracyjnej i pozostawienie tylko egzekucji sądowej w stosunku do dłużników alimentacyjnych zakłada ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Ma to usprawnić odzyskiwanie należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Nowelizację ustawy…...
Akcje CD Projekt i 11 bit studios
Pamiętacie, jak w ostatnim czasie pisaliśmy, że wycena rynkowa polskiego producenta gier KOMPAKT Projekt przekroczyła 6 mld zł? To już nieaktualne. Obecnie jest to ponad 7 mld zł. W…...
Agencja SP obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego  Ze świata
Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór dookoła Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...
Afera KNF - prezydencki minister o ewentualnym przesłuchaniu Zaś. Dudy
Prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do wpisu Romana Giertycha, pełnomocnika Leszka Czarneckiego, odnośnie ewentualnego przesłuchania Andrzeja Dudy w związku z aferą KNF, powiedział w Radiach Zet: "Jeśli prokuratura uzna…...
Adamczyk: pociągi pojadą nawet 250 kilometrów na godzinę
Chcemy wprowadzić rozporządzenie, które pozwoli rozwijać na naszych torach prędkość do 250 kilometrów na godzinę a mianowicie powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że plan zakłada tą…...
AB InBev będzie sprzedawał co czwarte piwo na kuli ziemskiej  Ze świata
Udziałowcy grupy browarniczej SABMiller wyrazili w środę zgodę na przejęcie firmy przez lidera rynku, spółkę AB InBev. Jak zaznacza Sky News, warta 79 miliardów funtów transakcja to największe przejęcie korporacyjne przy historii…...
Nie znaleziono