Srebro szybuje. Oto 5 sposobów na osiągnięcie zysku

17 lutego 2021
Category: Istnieje Wiele

Oto, jak możesz zainwestować w metal półszlachetny.

Giełda była wyjątkowo niestabilna w 2020 roku, spadając w miesiącach zimowych, ale potem od marca w przekonujący sposób odbiła. Jednak jedną inwestycją, która do tej pory znacznie wzrosła w tym roku, jest srebro. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni srebro wskoczyło na najwyższy poziom od lat. Wielu inwestorów dostrzega jeszcze większe korzyści dla taniego metalu szlachetnego.

Istnieją trzy różne sposoby inwestowania w srebro. Nie wszystkie z nich mają te same cechy inwestycyjne i chociaż wszyscy odnoszą korzyści, gdy ceny srebra rosną, specyficzne sposoby, w jakie każdy z nich rozwija się dzięki rosnącym cenom srebra, znacznie się różnią. Poniżej przyjrzymy się czterem różnym inwestycjom w srebrze i przedstawimy kilka poglądów na temat tego, dlaczego niektóre mogą być dla Ciebie bardziej sensowne niż inne.

1. Srebrne sztabki, monety i inne inwestycje w sztabki

Dla niektórych inwestorów nie ma alternatywy dla posiadania fizycznego srebra. Istnieje wielu internetowych dealerów monet i kruszców, którzy sprzedają srebro w ilościach od jednej uncji do 1000-uncjowych sztabek. Możesz również osobiście odwiedzić lokalne sklepy z monetami, ponieważ wiele z nich oferuje również sposoby kupna i sprzedaży srebra. Istnieje wiele różnych srebrnych monet o różnych gramaturach, a także sztabki o różnych rozmiarach.

Źródło obrazu: Getty Images.

Posiadanie fizycznego srebra gwarantuje, że będziesz bezpośrednio uczestniczyć w ruchach na rynku srebra. Będziesz jednak odpowiedzialny za koszty wysyłki, aby dostarczyć ci srebro, i będziesz musiał zadbać o jego bezpieczne przechowywanie. Ponadto większość dealerów ma dość dużą różnicę między ceną, za jaką będą sprzedawać ci srebro, a ceną, jaką zapłacą ci za odkupienie. Dlatego ta metoda jest najlepsza dla tych, którzy spodziewają się utrzymać srebro przez długi czas.

2. Kontrakty terminowe na srebro

Możesz także inwestować w srebro bez konieczności fizycznego przejmowania na własność żadnego prawdziwego metalu. Kontrakty futures na srebro dają Ci prawo do otrzymania dostawy w określonym terminie w przyszłości po określonej cenie, która ma tendencję do wahań wraz z ceną srebra. Jeśli ceny srebra wzrosną, wartość kontraktu futures zazwyczaj wzrośnie wraz z nim. Jeśli nie chcesz odbierać dostawy, wystarczy, że sprzedasz kontrakt przed datą jego wygaśnięcia.

Kontrakty terminowe na srebro zwykle handlują dość blisko ceną spotową srebra bulionowego, ale nadal istnieje pewne ryzyko nieprawidłowości na rynku kontraktów terminowych, które mogą powodować rozbieżności między cenami spot a cenami futures. Będziesz także musiał porozmawiać ze swoim brokerem, aby sprawdzić, czy masz możliwość handlu kontraktami futures na swoim koncie. Jeśli nie, musisz podjąć kroki, aby dodać transakcje futures do swojego konta lub założyć oddzielne konto u innego brokera. Ponadto zawiłości kontraktów futures mogą się komplikować, pozostawiając wielu inwestorów preferujących inne możliwości.

3. Srebrne fundusze ETF

Rynek funduszy giełdowych jest również przeznaczony dla inwestorów w srebrze z funduszami, które śledzą cenę białego metalu. iShares Silver (NYSEMKT: SLV) jest właścicielem srebra bulionowego, a każda akcja odpowiada około 0,93 uncji srebra. Z wyjątkiem 0,50% rocznego wskaźnika kosztów, ETF wykonał dobrą robotę, śledząc długoterminowe ruchy na rynku srebra.

Fundusze ETF umożliwiają kupowanie i sprzedawanie akcji w dowolnym momencie, gdy rynek jest otwarty. Zazwyczaj są one również dostępne bez prowizji, co pozwala zaoszczędzić na marżach, które pobiera lokalny dealer monet. Jednak niektórzy inwestorzy nie lubią tak bardzo srebrnych funduszy ETF, ponieważ nie masz prawa żądać od funduszu rzeczywistego srebra w sztabkach.

4. Zapasy srebra

Wiele firm wydobywa srebro. Kiedy srebro staje się droższe, ich zyski zwykle rosną. Większość kopaczy srebra w rzeczywistości stosuje lewarowaną grę cen srebra, ponieważ koszty stałe powodują, że wpływ na zyski jest większy niż wzrost ceny srebra. Jako podstawowy przykład, jeśli firma ma koszty wydobycia srebra w wysokości 10 dolarów za uncję, a cena skacze z 15 do 20 dolarów, wówczas zysk górnika podwoi się z 5 dolarów za uncję do 10 dolarów. Może to spowodować duże ruchy akcji, mimo że cena srebra wzrosła zaledwie o 33%.

Jednak związek między danym górnikiem a rynkiem srebra nie jest doskonały, ponieważ mogą wystąpić pewne problemy specyficzne dla firmy. Na przykład, jeśli przedsiębiorstwo górnicze ma wypadek w jednej ze swoich kopalni, może być zmuszone do zamknięcia kopalni i wstrzymania produkcji. Spowoduje to, że akcje górniczych spadną, nawet jeśli ceny srebra rosną.

Inwestorzy mogą kupować pojedyncze akcje górnicze. Alternatywnie możesz zwrócić się do ETF-ów, takich jak GlobalX Silver Miners (NYSEMKT: SIL), aby uzyskać zróżnicowaną ekspozycję.

5. Srebrne firmy streamingowe

Jest inny zestaw firm z ekspozycją na srebro. Firmy zajmujące się transmisją strumieniową nie są górnikami, ale współpracują z górnikami, aby zapewnić finansowanie projektów wydobywczych. W zamian uzyskają prawo do zakupu części lub całości produkcji srebra z tych projektów, często po ustalonej cenie, która jest znacznie niższa od aktualnej ceny rynkowej.

Większość firm zajmujących się transmisją strumieniową, w tym Wheaton Precious Metals (NYSE: WPM) i Franco-Nevada (NYSE: FNV), zawiera umowy z górnikami wszystkich typów metali szlachetnych. Biorąc pod uwagę ekspozycję na złoto i metale z grupy platynowców, a także srebro, znalezienie firm zajmujących się strumieniowym przesyłaniem srebra w czystej postaci może być trudne. Jednak złoto i srebro często poruszają się w tandemie, więc niektórzy inwestorzy są zadowoleni z ekspozycji na złoto również w spółkach strumieniowych.

Cześć, srebro!

Jeśli uważasz, że srebro ma więcej miejsca na wyższe poziomy, warto przyjrzeć się tym pięciu inwestycjom. Bez względu na to, który wybierzesz, będziesz w stanie zarobić, jeśli rynek srebra pozostanie tak gorący, jak ostatnio.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy