Sprawdzanie zdolności kredytowej dla zatrudnienia

17 lutego 2021

Szukając nowej pracy lub kariery, niezbędne jest przygotowanie się na rozmowę kwalifikacyjną i jej wysłanie.

Istnieje kilka sygnałów ostrzegawczych, na które kandydaci do pracy powinni zwrócić uwagę u każdego potencjalnego pracodawcy.

Jeśli potencjalny pracodawca prosi o pokazanie Twojej zdolności kredytowej lub informacji kredytowej w ramach podania o pracę, zachowaj ostrożność przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu – z kilku powodów.

Po pierwsze, sprawdzanie zdolności kredytowej w celu sprawdzenia zatrudnienia jest nielegalne. Ponownie łamie kilka przepisów stanowych w celu sprawdzenia zdolności kredytowej potencjalnych pracowników.

Po drugie, prawdopodobnie mylą informacje finansowe, takie jak ocena kredytowa, z raportem kredytowym.

Jest między nimi duża różnica.

Dlaczego pracodawcy sprawdzają zdolność kredytową?

Pracodawcy chcą widzieć osobiste informacje finansowe potencjalnego pracownika, takie jak raport kredytowy, z wielu powodów.

Stabilność, organizacja i wiarygodność

Mogą szukać stabilności, organizacji i zaufania. Odpowiedzialność finansowa jest ważna, podobnie jak uczciwość i pozytywne wyniki w pracy.

Sprawdzenie raportu może podkreślić słabe cechy charakteru lub wskazać możliwe prawdopodobieństwo oszustwa i defraudacji ze strony firmy

Mogą chcieć zmniejszyć swoją prawną odpowiedzialność za niedbałe zatrudnianie kandydatów do pracy.

Historia problemów finansowych

Potencjalni pracodawcy mogą szukać historii problemów finansowych, złych kredytów, wyroków wydanych przeciwko Tobie, dużych kwot pożyczek studenckich, eksmisji, zarzutów karnych lub wyroków skazujących, aby mogli zorientować się, jakim jesteś typem osoby.

Jak radzisz sobie z pieniędzmi

Sprawdzanie zdolności kredytowej w tle staje się coraz mniej powszechne.

Gdy są używane, weryfikacja przeszłości ma na celu głównie ukierunkowanie na określone zadania związane ze sposobem, w jaki kandydat radzi sobie z pieniędzmi, na przykład w pracy obsługującej duże sumy gotówki lub mając dostęp do informacji poufnych, według Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi, które ustaliło: z badania wynika, że ​​zła historia kredytowa często nie jest przeszkodą w zatrudnianiu.

Jakie firmy sprawdzają zdolność kredytową pracowników?

Tradycyjnie największymi użytkownikami raportów kredytowych do zatrudniania są firmy z branży obronnej, chemicznej, farmaceutycznej i usług finansowych, według Experian, jednego z trzech głównych biur kredytowych.

Takie branże mogą zatrudniać pracowników na bardziej wrażliwych stanowiskach, a kontrole zdolności kredytowej pracodawcy służą do weryfikacji uczciwości finansowej i osobistej.

Większość firm nie sprawdza raportów kredytowych na wczesnych etapach procesu rekrutacji, ale czeka na rozmowę kwalifikacyjną lub złożenie oferty pracy.

Według National Association of Professional Background Screeners firmy, które sprawdzają zdolność kredytową, są najbardziej zainteresowane historią kredytową od dwóch do siedmiu lat.

Ocena kredytowa a raport kredytowy

Jeśli pracodawca prosi o sprawdzenie Twojej zdolności kredytowej przed zatrudnieniem, prawdopodobnie jest zdezorientowany. Mogą wykonywać tylko miękkie zapytania dotyczące raportów kredytowych – za zgodą wnioskodawcy – a niektóre stany w ogóle nie zezwalają na sprawdzanie zdolności kredytowej.

Ocena kredytowa

Ocena kredytowa to liczba w raporcie kredytowym, która mierzy ryzyko kredytowe w danym momencie. Informacje z Twojego raportu kredytowego – historia płatności, taka jak opóźnienia w płatnościach, wykorzystanie kredytu, długość historii kredytowej, nowa mieszanka kredytów i kredytów – są wprowadzane do algorytmu do pomiaru ryzyka kredytowego.

Wynik kredytowy jest następnie obliczany przy użyciu trzech biur informacji kredytowej Transunion, Equifax i Experian, w zakresie od 300 do 850. FICO i VantageScore to dwa najpopularniejsze modele oceny zdolności kredytowej.

Numer służy do pomocy pożyczkodawcom w ustalaniu warunków i oprocentowania nowych kredytów, takich jak kredyty mieszkaniowe i samochodowe oraz karty kredytowe. Ocena kredytowa może być również wykorzystana do określenia, czy możesz wynająć mieszkanie lub zarejestrować się w narzędziu bez konieczności wpłacania kaucji.

Raport kredytowy

Zasadniczo raport kredytowy jest zapisem Twojej historii kredytowej.

Zawiera szczegółowe informacje o Twoich przeszłych i bieżących kontach kredytowych i długach, kiedy i gdzie złożyłeś wniosek o nowy kredyt oraz windykacje, które przeszły na stronę trzecią.

Uwzględniono również informacje z rejestrów publicznych, takie jak eksmisje, bankructwa, przejęcia, zastawy i wyroki.

Raport kredytowy zawiera twoje dane osobowe, takie jak adres, numer ubezpieczenia społecznego i może zawierać nazwiska twoich pracodawców.

Miejmy nadzieję, że już monitorujesz swój kredyt za pomocą bezpłatnego rocznego raportu kredytowego wymaganego przez FCRA (ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej) i wiesz, czego powinien oczekiwać pracodawca, gdy go obejrzy.

Co mogą sprawdzić pracodawcy

Terminy „ocena zdolności kredytowej i „raport zdolności kredytowej są czasami używane zamiennie, co powoduje zamieszanie. Niektórzy pracodawcy mogą poprosić o pokazanie twojego raportu kredytowego, ale nie twojej oceny kredytowej, sprawiając mylne wrażenie, że mogą sprawdzić oba.

Prawo federalne zezwala tylko na sprawdzenie raportu kredytowego przez pracodawcę i tylko wtedy z pewnymi ograniczeniami.

Co najmniej 11 stanów ma bardziej rygorystyczne przepisy, które zabraniają pracodawcom wyciągania raportów kredytowych lub ograniczają sposób ich wykorzystania przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Są to:

 1. Kalifornia
 2. Kolorado
 3. Connecticut
 4. Delaware
 5. Hawaje
 6. Illinois
 7. Maryland
 8. Nevada
 9. Oregon
 10. Vermont
 11. Waszyngton

Niektóre miasta, takie jak Nowy Jork i Waszyngton, również je ograniczają.

Na początek prawo federalne wymaga, aby pracodawca uzyskał pisemną zgodę wnioskodawcy na zażądanie raportu kredytowego.

Formularz upoważnienia musi być samodzielnym dokumentem bez zrzeczeń, a nie częścią innego formularza, który mógłby wymagać zrzeczenia się praw podczas uzyskiwania upoważnienia.

Otrzymując raport kredytowy, pracodawca otrzymuje tylko jego zmodyfikowaną wersję. Nie będzie to ten sam raport, który widzi pożyczkodawca.

Zmieniony raport pokaże pracodawcom informacje o twoich pożyczkach i kartach kredytowych, ale nie będzie zawierał informacji identyfikujących, takich jak numery kont, rok urodzenia, odniesienia do współmałżonka ani niczego, co narusza przepisy dotyczące równego zatrudnienia.

Inne zabezpieczenia konsumentów

Jeśli pracodawca wyciągnie raport kredytowy za Twoją zgodą, a raport odegra jakąkolwiek rolę w niekorzystnym działaniu, takim jak brak pracy, prawo federalne wymaga, aby firma dostarczyła Ci kopię raportu i pisemny opis Twoich praw z Federalna Komisja Handlu.

Niektórych informacji zawartych w raporcie kredytowym nie można wykorzystać przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu, takich jak linie kredytowe określane jako informacje „medyczne.

Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia wnioskodawcy możliwości wyjaśnienia problemu w raporcie kredytowym, na przykład w ciągu 3-5 dni roboczych, więc jeśli wystąpi problem, możesz mieć czas na wyjaśnienie.

Aby chronić prywatność konsumentów, dostęp do raportu kredytowego pracodawcy nie jest pokazywany w przyszłych raportach kredytowych, chyba że wnioskodawca otrzyma własny raport bezpośrednio od agencji kredytowej. Ponadto pożyczkodawcy nie sprawdzają, czy pracodawcy sprawdzają raporty kredytowe.

Przed złożeniem podania o pracę, w której możesz zostać poproszony o autoryzację sprawdzenia zdolności kredytowej, możesz uzyskać raport w dobrej kondycji, uzyskując kopię raportu kredytowego i naprawiając wszelkie błędy.

Jeśli planujesz ubiegać się o pracę za kilka miesięcy, zacznij od dobrych nawyków kredytowych, takich jak terminowe płacenie rachunków, spłacanie sald kredytowych, strzelanie do wykorzystania nie więcej niż 30% dostępnego kredytu i ubieganie się o kredyt naprawdę potrzeba.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy