Skąd się bierze Bitcoin – wyjaśnienie wydobycia kryptowalut

17 lutego 2021
Category: Uzyskać Więcej

Napisane przez Ivana w Tech

01 paź 2020

Większość ludzi w dzisiejszym społeczeństwie słyszała albo ogólnie o kryptowalutach, albo przynajmniej konkretnie o Bitcoinie. Rynek kryptowalut wciąż rośnie, a od 2020 roku świadomość kryptowalut jest prawdopodobnie większa niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z tym wzrostem zainteresowania publicznego, ludzie zaczynają również otwierać oczy na technologię kryptowalut, taką jak Bitcoin. Podstawową technologią kryptowalut jest blockchain i jest to niezbędny trybik w maszynie kryptograficznej.

Jednak pomimo tego, że wielu ludzi jest świadomych tego, czym jest Bitcoin, wciąż jest wielu ludzi, którzy nie wiedzą, jak działa Bitcoin ani skąd pochodzi Bitcoin. Mówiąc prościej, proces tworzenia Bitcoinów opiera się na czymś, co nazywa się wydobywaniem kryptowalut, aw tym artykule przyjrzymy się, czym jest wydobywanie bitcoinów.

Jeśli uważasz, że chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach kryptowalut, takich jak wydobywanie kryptowalut, gorąco zachęcamy do zapisania się na niektóre kursy dostępne w Ivan on Tech Academy. Aby wspomnieć tylko o kilku, kurs historii pieniądza i Bitcoin, a także kurs kryptowalut dla początkujących, to doskonały punkt wyjścia!

Co to jest Bitcoin i Crypto?

Aby w pełni zrozumieć, czym jest wydobywanie bitcoinów, musimy najpierw zrozumieć, czym jest krypto. Wiele osób już wie, czym są kryptowaluty, ale nadal są osoby niezaznajomione z podstawową koncepcją.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są przede wszystkim znane jako waluty wirtualne. W konsekwencji stanowią one formę wirtualnego środka wymiany, który skutecznie umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji finansowych online. W 2009 roku anonimowa osoba znana jako Satoshi Nakamoto po raz pierwszy uruchomiła Bitcoin, który od tego czasu stał się najbardziej znaną kryptowalutą.

Jedną z najważniejszych różnic między zwykłymi walutami fiducjarnymi a kryptowalutami jest fakt, że kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie ma centralnego organu, który mógłby wtrącać się w system lub kontrolować go. Ponieważ żadna pojedyncza osoba ani podmiot nie ma uprawnień do przejęcia kontroli nad systemem ani jego sfałszowania, oznacza to również, że ryzyko oszustw strukturalnych jest znacznie niższe.

Technologia Blockchain jest słynną technologią, na której opiera się Bitcoin, a Bitcoin następnie polega na tej technologii, aby w pełni funkcjonować. Kryptowaluty wykorzystują funkcje znane jako „funkcje kryptograficzne, które są również istotnym aspektem kryptowalut. Ponadto funkcje te zapewniają, że informacje dotyczące transakcji nie zostaną sfałszowane. Takie funkcje kryptograficzne służą zapewnieniu, że transakcje w systemie mają miejsce i są rejestrowane.

Po dokonaniu i zatwierdzeniu transakcji informacje te są następnie przechowywane na stałe w bloku, stąd nazwa „blockchain. Za każdym razem, gdy zostanie dokonana i zweryfikowana nowa transakcja, kolejne formularze blokowe zawierające informacje potwierdzające nową transakcję. Ponadto, kiedy tworzony jest nowy blok, nowy blok będzie zawierał podpis kryptograficzny poprzedniego bloku, a ten podpis jest znany jako hash. Po zatwierdzeniu transakcji i formularzach blokowych nie można ich zmienić wstecz. Gwarantuje to, że zapis jest czysty, a tak zwany hash sprawdza wszystko, zapewniając, że nikt nie może manipulować informacjami przechowywanymi w łańcuchu bloków.

Co to jest Bitcoin Mining?

W związku z tym możesz się zastanawiać – „skąd bierze się Bitcoin?. Istnieje więcej niż jeden sposób na zdobycie Bitcoina – niektóre są łatwiejsze, a inne trudniejsze. Jednym prostym sposobem jest po prostu zakup Bitcoina za pomocą waluty fiducjarnej. Jednak proces zakupu Bitcoinów może być skomplikowany dla osób bez żadnego zaplecza technicznego. Możliwe jest również kupowanie Bitcoinów za pomocą innych kryptowalut, takich jak Ethereum, i można to zrobić na zdecentralizowanej giełdzie.

Innym sposobem na zdobycie Bitcoin jest znalezienie pracodawcy, który płaci pensje w formie Bitcoin. Nie jest to wcale powszechne, ale istnieją firmy, które dokonały przejścia, płacąc swoim pracownikom w kryptowalutach. Ponadto, chociaż obie te metody pozwoliłyby ci zdobyć Bitcoin, nie wyjaśnia, skąd pochodzi Bitcoin.

Aby wrócić do sedna tego artykułu, przyjrzymy się, jak stworzyć Bitcoin. Świat kryptowalut odnosi się do procesu tworzenia bitcoinów jako wydobywania kryptowalut lub wydobywania bitcoinów. Termin „wydobywanie bitcoinów w rzeczywistości pochodzi z tradycyjnego świata górnictwa, ponieważ proces ten przypomina nieco wydobywanie innych metali i towarów. Wymaga zasobów i czasu oraz powoli tworzy nowe jednostki – lub monety – w których każdy wydobywający może wziąć udział. Istnieje również ustalona lub ograniczona ilość Bitcoinów iw pewnym momencie niemożliwe będzie wydobycie więcej. To podobnie przypomina, na przykład, złoto lub inne zasoby naturalne, które również istnieją tylko w ograniczonych ilościach.

Głównym powodem, dla którego istnieje wydobywanie bitcoinów, jest zachęta dla ludzi do przyłączenia się do sieci w celu zarządzania, wspierania i legitymizacji systemu, a także łańcucha bloków. Proces ten jest wykonywany przez dużą liczbę osób, co oznacza, że ​​żaden pojedynczy podmiot nie kontroluje systemu, a to wiąże się z zdecentralizowaną naturą kryptowalut. Górnicy otrzymują następnie wynagrodzenie za pomoc w tym procesie w nowo wydobytym Bitcoinie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej podstawowych informacji na temat bitcoinów i kryptowalut przed zagłębieniem się w wydobywanie bitcoinów, Ivan z Tech Academy ma dla Ciebie kursy. Ponad 20 000 osób zapisało się już na Ivan w Tech Academy, a Akademia nieustannie tworzy prawdziwe historie sukcesu. Zapisz się na kursy blockchain i uzyskaj 20% zniżki ze specjalnym kodem rabatowym BLOG20!

Więc co robią górnicy Bitcoin?

Z technicznego punktu widzenia górnicy Bitcoin działają jako „audytorzy transakcji dokonywanych na łańcuchu bloków Bitcoin. Weryfikują poprzednie transakcje Bitcoin i chodzi o to, aby użytkownicy systemu byli uczciwi. Jedną z funkcji, jaką pełnią górnicy, jest właściwie zapobieganie problemowi podwójnych wydatków.

Podwójne wydatki oznacza, że ​​jeden użytkownik dokonuje transakcji przy użyciu tych samych środków dwukrotnie. W tradycyjnych systemach fiducjarnych nie stanowi to problemu, ponieważ pieniądze mają w rzeczywistości postać fizyczną. Jeśli ktoś weźmie 2 dolary i kupi butelkę Coca-Coli, wymieni fizyczną gotówkę i otrzyma butelkę; oznacza to, że nie posiadają już banknotu dwudolarowego.

Istnieje jednak potencjalne ryzyko, że ktoś zrobi kopię cyfrowego tokena, takiego jak Bitcoin, i spróbuje dwukrotnie wydać tę samą kwotę. Niemniej jednak jest to również problem, jeśli chodzi o pieniądz fiducjarny. Jeśli ktoś ma banknot dwudolarowy i sporządzi dokładną kopię tego rachunku, będzie miał ten sam numer seryjny, co oznacza, że ​​jeden z rachunków musi być fałszywy. Zatem po prostu patrząc na numer seryjny rachunku, ktoś może określić, czy jest to kopia, czy nie.

W systemie Bitcoin to właśnie górnicy rozwiązują ten problem. Sprawdzają transakcje, aby upewnić się, że ktoś nie wydał dwa razy tego samego Bitcoina. Jednak proces ten jest niestety nieco bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Warunki wydobywania bitcoinów

Aby zarobić Bitcoin jako górnik, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszym warunkiem jest weryfikacja lub walidacja bloków danych transakcji o wartości 1 MB. Gdy ktoś zweryfikuje 1 MB danych, kwalifikuje się do otrzymania nagrody w postaci Bitcoina. Warto jednak wspomnieć, że ten limit rozmiaru 1 MB stał się nieco kontrowersyjny w społeczności. Niektórzy twierdzą, że ten limit bloków jest zbyt mały, ponieważ większe bloki oznaczałyby, że system może szybciej przetwarzać więcej transakcji.

Niemniej jednak blok 1 MB danych nie zawiera określonej liczby transakcji; w rzeczywistości może się różnić. Wszystko zależy od tego, ile danych zawiera każda transakcja w bloku 1 MB. Czasami może to być tylko jedna transakcja (nawet jeśli byłoby to mało prawdopodobne), podczas gdy innym razem mogą to być tysiące transakcji.

Jednak gdy ktoś zweryfikuje transakcje o wartości 1 MB, Kwalifikuje się on tylko do zarabiania Bitcoin, nie jest to gwarancja wypłaty.

To prowadzi nas do drugiego warunku, który należy spełnić. Aby zarobić Bitcoin, górnik musi być pierwszą osobą, która rozwiąże problem numeryczny. W społeczności kryptowalut jest to bardziej znane jako „dowód pracy.

Co to jest dowód pracy?

Tak więc niektórzy z was mogli słyszeć, że ten problem numeryczny lub „dowód pracy wymaga wykonywania trudnych obliczeń matematycznych lub obliczeniowych, ale nie jest to do końca prawdą. To, co próbują zrobić górnicy, to wymyślić 64-cyfrową liczbę szesnastkową, która jest czymś lepiej znanym jako „hash. Co więcej, ten hash musi być równy docelowemu hashu. Oznacza to, że górnicy próbują tylko odgadnąć i dopasować docelowy hash.

W rzeczywistości może to nie zabrzmieć tak źle, ale ponieważ jest to domysł, a właściwie jest to 64-cyfrowa liczba szesnastkowa, w rzeczywistości istnieją biliony domysłów, które należy wykonać. Oznacza to, że aby rozwiązać jeden z tych problemów, ktoś potrzebuje dużej mocy obliczeniowej. Więc jeśli chodzi o moje, musisz mieć wysoki „wskaźnik mieszania, który mierzy, ile megahashów na sekundę może przetworzyć system.

Jak działa wydobywanie bitcoinów?

Oprócz „audytu lub po prostu walidacji systemu w zamian za rekompensatę, górnicy Bitcoin pełnią również inną krytyczną funkcję. Nadal są również powodem, dla którego nowy Bitcoin może wejść na rynek. Górnicy w zasadzie wybijają nową walutę, co oznacza, że ​​to oni są odpowiedzialni za tworzenie nowego Bitcoina.

W tej chwili istnieje niewiele ponad 18,5 miliona Bitcoinów, a około 900 nowych Bitcoinów jest wydawanych każdego dnia. Jednak, jak wspomniano wcześniej, istnieje limit liczby Bitcoinów, które mogą istnieć, a ten limit wynosi 21 milionów. W tempie, w jakim powstają Bitcoiny (biorąc pod uwagę, że nagrody Bitcoin zmniejszają się w czasie), ostatnia moneta zostanie wybita około 2140 roku.

Inną interesującą liczbą jest to, ile bitcoinów ostatecznie zostało utraconych i ostatecznie niedostępnych. Ta liczba może wynosić od 3 do 4 milionów, ale to tylko przypuszczenie. Trudno jest obliczyć dokładną liczbę, ale można spekulować na podstawie tego, jak długo fundusze znajdują się pod określonymi adresami.

Ile możesz zarobić na wydobywaniu bitcoinów?

Na początku Bitcoina, w 2009 roku, weryfikacja i dowód pracy dla każdego bloku dawał komuś 50 BTC za blok. Jednak zmniejsza się to mniej więcej co cztery lata, co oznacza, że ​​w latach 2012 – 2013 udane wydobycie jednego bloku zaowocowałoby 25 BTC. Ten trend jest prawie taki sam, co oznacza, że ​​w 2016 r. Jeden blok mógł dać 12,5 BTC. Od teraz, w 2020 roku, weryfikacja jednego bloku zaowocuje około 6,25 BTC po halvingu Bitcoina.

Chociaż wydobycie zaledwie kilku monet Bitcoin może wydawać się niewielką nagrodą, wzięcie pod uwagę ceny Bitcoin sprawia, że ​​kwoty te są znacznie większe. Obecna cena Bitcoina sięga 10755,46 $, co oznacza, że ​​weryfikacja jednego bloku i dostarczenie dowodu pracy skutkowałoby wypłatą wartą prawie 70 000 $.

Liczby te mogą wskazywać, że potencjał wydobywania Bitcoinów jest ogromny, jednak tak nie jest. Czas i zasoby potrzebne do wydobycia Bitcoin są ogromne, podobnie jak początkowa inwestycja. Szacunkowy czas wydobycia jednego Bitcoina to prawie 30 dni, a moc obliczeniowa, której potrzebujesz, jest ogromna. Oznacza to również, że koszty energii elektrycznej i niezbędnego sprzętu / oprogramowania pochłoną większość Twojego zysku.

Dowód pracy a dowód stawki

Proces wydobywania kryptowalut wymaga dużej ilości zasobów, a alternatywą dla proof of work jest proof-of-a, czyli „obstawianie. Staking wymaga znacznie mniej zasobów niż wydobycie, co czyni go bardziej przystępnym sposobem zarabiania pieniędzy na kryptowalutach.

Akcja obstawiania polega na trzymaniu kryptowalut w portfelu i otrzymywaniu nagrody z tego procesu. Można to zrobić, stawiając monety bezpośrednio z portfela kryptowalutowego, jeśli portfel zapewnia taką usługę. Inną opcją jest użycie giełdy, która może oferować tę funkcję.

Aby zrozumieć obstawianie, musimy najpierw zdefiniować, czym jest Proof-of-Stake. Proof of Stake jest podobny do dowodu pracy. Idea dowodu stawki polega na tym, że ludzie blokują (tyczą) swoje monety w określonych odstępach czasu. Następnie protokół przyznaje komuś prawo do walidacji bloku. Proces przypisywania jest losowy, ale stawianie większej liczby monet zwiększa szansę na zostanie walidatorem. Oznacza to, że dowód stawki jest alternatywną metodą walidacji bloków, co oznacza, że ​​możemy tworzyć monety bez konieczności polegania na dowodzie pracy.

Najważniejszą zaletą obstawiania jest to, że nie wymaga on dowodu pracy w celu sprawdzenia poprawności bloku. Oznacza to, że nie ma potrzeby rozwiązywania problemów z haszowaniem, które wymagają dużej ilości zasobów. Dlatego możemy stwierdzić, że obstawianie jest tańszą i mniej zasobochłonną alternatywą dla wydobywania kryptowalut. Oznacza to, że więcej osób może uczestniczyć w zarządzaniu kryptowalutami. Oznacza to również, że mogą uzyskiwać pasywny dochód, po prostu trzymając swoje monety.

Niemniej jednak Bitcoin używa „proof-of-work, aby zostać wydobyty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wydobywaniu bitcoinów, blockchain i obstawianiu, dołącz do platformy edukacyjnej numer jeden w dziedzinie blockchain Ivana w Tech Academy, aby wziąć udział w licznych kursach krypto i blockchain. Dołącz do branży kryptowalut już dziś!

Podoba Ci się to, co czytasz?

Rozpocznij pracę w szybko rozwijającej się branży. Już dziś zacznij uczyć się blockchain razem z naszymi ponad 20 000 uczniów.

Użyj kodu kuponuBLOG20aby uzyskać 20% zniżki.

Zdobądź certyfikat Blockchain już dziś

Uzyskaj dostęp do zmieniających życie kursów dotyczących kryptowalut i Blockchain

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy