Dokąd zaprowadzi nas Donald Trump?

🕓 11.07.2019
📂 Polityka
👁 234
🗨
Co dalej z porozumieniem paryskim po decyzji Donalda Trumpa

W przeszły czwartek Donald Trump ogłosił, że USA wycofują się z porozumienia paryskiego w sprawie ochrony klimatu. Prezydent USA stwierdził wówczas, że traktat zbyt dużo kosztuje Amerykę, narzuca ograniczenia produkcji i wstrzymuje tworzenie nowych obszarów pracy. Tę decyzję skrytykowali światowi przywódcy, ekonomiści jak i również eksperci, którzy wytykają jemu, że argument dotyczący obszarów pracy ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, rzekł, że decyzja Trumpa zostanie miała konsekwencje dlan USA, ale i całej planety. Unijny komisarz ds. kolorytutonu, Miguel Arias Canete, podkreślił, że to smutny dzionek dla globalnej społeczności.

Zobacz też: Elon Musk nie będzie już doradzał Trumpowi. Poszło o uchwałę w sprawie klimatu

- Decyzjan USA o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego jest poważnym ciosem gwoli współpracy międzynarodowej - podkreślił prezydent Finlandii Sauli Niinisto. Wierzy jednak, że w niektórych aspektach współpraca z USA w dziedzinie opieki klimatu będzie mogła stanowić kontynuowana, m. in. w forum Rady Arktycznej.

- To straszna rozstrzygnięcie. Katastrofa dla ludzkości i całej planety - oświadczył bp Marcelo Sanchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk. Ocenił, że Trump ulega lobby naftowemu.

Fiński minister Kimmo Tiilikainen napisał na Twitterze, że "Ameryka nigdy nie była tak mała". Dodał, że renegocjacje porozumienia paryskiego są nierealistyczne, bo praca nad paktem zajęła dekady.

Sekretarz ogólny OECD wyraził nadzieję, hdy USA zmienią stanowisko. Wezwał "państwa, firmy, miasta, stany oraz obywateli do zwiększenia wysiłków dla walki ze zmianami klimatycznymi i defensywy przyszłych pokoleń". W jednakowym tonie utrzymane jest oświadczenie Baracka Obamy, byłego prezydentan USA, który stwierdził, że to w ich rękach jest teraz realizacja ambitnych celów porozumienia z Paryża.

Premier Australii, Malcom Turnbull, ocenił, że decyzje USA o wycofaniu się z TPP i porozumienia paryskiego mogą przełożyć się na utratę przez NA JUKATAN globalnego przywództwa.

Eksperci: argumenty Trumpa są nietrafione

Prezydent Trump w trakcie wystąpienia, w którym poinformował na temat swojej decyzji, argumentował m. in., że restrykcyjne określenia porozumienia klimatycznego blokują obszaru pracy. Eksperci podkreślają, iż to argument nietrafiony, bo liczba miejsc pracy w przemyśle opartym na węglu spada od lat i w ogóle nie jest to związane z umową zawartą po Paryżu.

W amerykańskiej branży energetyki słonecznej pracuje dziś ok. 370 tys. osób, wiatrowej 102 tys., a węglowej 160 tys. - i ta ostatnia liczba wciąż maleje.

- Elektrownie węglowe zamykają się i nie są się ponownie otwierać a mianowicie wyrokuje Andrew Cosgrove, analityk Bloomberga. I jako przyczynę wskazuje niskie ceny gazu ziemnego.

Co wówczas jest porozumienie paryskie?

Przyjęte w grudniu 2015 roku przez 195 krajów w konferencji klimatycznej ONZ po Paryżu porozumienie ratyfikowało dotąd 147 państw, an USA uczyniły to dopiero we wrześniu 2016 roku. Był to niezwykle ważny krok w stronę opieki klimatu, bo USA będą zaraz po Chinach najwyższym emitentem dwutlentku węgla.

W Paryżu państwa zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia postępu średniej temperatury na świecie do wyraźnie mniej aniżeli 2, a jeśli wówczas możliwe do 1, pięć stopnia Celsjusza w zestawieniu z epoką przedindustrialną.

Żeby ten cel uzyskać, świat musi zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych. Udział AMERYCE w tej emisji wynosi, według porozumienia paryskiego, 17, 89 proc. Chin - 20, 09 proc.

Porozumienie paryskie ma wejść przy życie w 2020 roku na miejsce uzupełniającego konwencję po sprawie zmian klimatu protokołu z Kioto.

Autor: DRnetman86
Polityka
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Choczewo czy Żarnowiec? Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej możliwa za trzy lata  Informacje
W przyszłym roku władze spółki PGE EJ 1 spodziewają się otrzymać raport z doświadczeń środowiskowych, jakie przeprowadzane są w miejscach dwóch zlokalizowania, w których może powstać elektrownia jądrowa – poinformowano…...
Chiron. Bugatti przedstawił następcę typu Veyron  Tech
Następcy Włochów poszukiwani. Nowy odcinek A1 ma być skończony "na Sylwestra" Szybciej dzięki Pomorzu Zachodnim. Pierwsze wozy pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Ów marki wybierano najczęściej Zmiany…...
Chiny ogłosiły pięcioletni plan przejścia na czyste ogrzewanie  Ze świata
Do 2019 roku północne Chiny mają być w pięćdziesięciu procentach ogrzewane czystymi paliwami, a do roku 2021 odsetek ten ma wynosić 70 procent - wypływa z ogłoszonego w niedzielę przez władze pięcioletniego…...
Chcesz zarobić 234 proc. wkładu? Kup ziemię. Ale to inwestycja długoterminowa  Informacje
Zakup ziemi może być dobrą lokatą kapitału, jednak trzeba się liczyć wraz z tym, że inwestycja jest długoterminowa - uważają specjaliści. Do zakupu gruntów prowokują ich rosnące ceny, zaś późniejszy…...
Ceny skupu porzeczek i wiśni wciąż niskie. Sadownicy grożą ciągnikami  Informacje
Kilkudziesięciu sadowników protestowało przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Rolnicy zwracali uwagę w tegoroczne niskie ceny skupu porzeczek i wiśni. Spośród protestującymi spotkał się minister rolnictwa Marek…...
Ceny prądu - rozporządzenie będzie wydane do końca marca
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rozporządzenie po sprawie cen prądu zostanie wydane do końca marca. Taka deklarację złożył przy rozmowie z dziennikarzami w Siedlcach. Kilka dni temu prezydent Andrzej Dudziarz…...
Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 czerwca 2017
Benzyna Pb98 za cztery, 75-4, 84 zł/l, Pb95 za 4, 42-4, 53 zł/l, diesel ON zbyt 4, 22-4, 33 zł/l, autogaz LPG za jednej, 94-2, 00 zł/l - to prognozowane…...
Ceny paliw na stacjach benzynowych
W przeciwieństwie do rynku walut, rynek paliw na Brexit zareagował umiarkowanie - zwraca uwagę Polska Izba Paliw Płynnych i nie spodziewa się, by decyzja Anglików o wyjściu z Ue wpłynęła na koszty…...
Nie znaleziono