Ciekawa prognoza dot. rynku pracy: firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników

🕓 30.07.2019
📂 Pieniadze
👁 83
🗨
Firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników - prognoza Lewiatana  Pieniądze

W tym roku pensje wzrosną, bezrobocie spadnie, jednocześnie firmom coraz trudniej zostanie znaleźć pracowników - prognozuje Konfederacja Lewiatan. Podkreśla, że gospodarka ma szanse w szybszy wzrost niż przy 2016 r., ale powinniśmy bardziej wykorzystywać fundusze UE.

Jak podkreślili po środę podczas konferencji profesjonaliści Lewiatana, czyli konfederacji zrzeszającej prywatne firmy, nie posiada wprawdzie jeszcze danych dzięki temat wzrostu PKB po całym 2016 r., ale te dotyczące np. wytwórczości sprzedanej przemysłu czy sprzedaży detalicznej, a także eksportu i importu w czwartym kwartale wskazują, że odrzucić był on wyższy aniżeli 2, 7-2, 8 proc.

Jest robota w wyjątkowej branży. Przyjmą tylko dziesięciu chętnych

- 2017 rok powinien być lepszy niż 2016 r. Potencjalnie polska gospodarka winna rosnąć w tempie powyżej 3 proc. - powiedziała na konferencji główna ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Nasze państwo gospodarka ma szanse dzięki szybszy wzrost niż w 2016 r., ale ma obowiązek wreszcie zacząć na ogromną skalę wykorzystywać fundusze unijne. Rząd powinien być zdeterminowany do takiego działania, ponieważ dalsze opóźnianie wykorzystania nakładów europejskich będzie nie wyłącznie skutkowało niższym wzrostem gospodarczym, ale także ryzykiem niewykorzystania funduszy unijnych - mówiła.

Dalej efekt 500 plus

Według ekspertów Lewiatana na wzrost gospodarczy zapewne pozytywnie wpłynie m. in. system 500 plus. - Mała baza inwestycji prywatnych zapewnia szanse na szybszy aniżeli 2016 r. wzrost także inwestycji przedsiębiorstw, jak i inwestycji domach (nakłady na inwestycje przedsiębiorstw średnich jak i również dużych były w ciągu trzech kwartałów 2016 r. niższe o ponad dziewięć proc. r/r; ostatni kwartał na pewno tej sprawy nie poprawił, więc relatywnie łatwo będzie osiągnąć lepszy poziom wydatków przedsiębiorstw w inwestycje) - stwierdzili.

Eksperci zwrócili uwagę, iż jeśli ruszą inwestycje globalne (finansowanie unijne), to wzrost nakładów brutto na nakłady trwałe w gospodarce być może silnie wesprzeć wzrost PKB. Ich zdaniem niewiadomą zostaje eksport. - Dane tyczące eksportu i importu po 11 miesiącach 2016 r. wskazują, że zarówno rozwój eksportu, jak i importu wyraźnie wyhamował w drugiej połowie roku - zauważyli autorzy opracowania. Ocenili, hdy "na pozytywny wpływ eksportu netto na wzrost ekonomiczny na terytorium polski w 2017 r. nie mamy co liczyć".

Co z deficytem?

Mroźne dni spędzasz w pracy? Sprawdź, jakie dzierżysz prawa

Jeśli chodzi o finanse publiczne, to - zdaniem Lewiatana - "wszystko wskazuje na to, że niedostatek budżetowy w 2017 r. nie przekroczy 3 proc. PKB".

- Budżet ciebie będzie wprawdzie musiał większą ilość wiadomości wydać na realizację aplikacji Rodzina 500 plus (23 mld zł wobec 17 mld zł w 2016 r. ), a też więcej +dołożyć+ do FUS z powodu obniżenian od października wieku emerytalnego, przeznaczyć znacznie więcej na współfinansowanie inwestycji z funduszy unijnych, ale jednocześnie mamy sygnały, że jest szansa dzięki 10 mld zł spośród zysku NBP, co na pewno pokryje zwiększone wydatki z wiązane z 500 plus oraz z obniżeniem stulecia emerytalnego - mówili pisarze prognozy.

Co z naszą walutą?

Niewiadomą - według ekspertów a mianowicie pozostaje kurs złotego, od czasu którego zależy koszt pomocy zadłużenia. - To, jak będzie się on kształtował zależy w dużej mierze od sytuacji politycznej jak i również gospodarczej tak na świecie, jak i w Polsce. A tym samym kurs złotego pozostaje ryzykiem spośród punktu widzenia wydatków budżetowych - wskazali.

Jak podkreślono, "w rok 2017 wchodzimy z rekordowo niewielkim poziomem bezrobocia". - Po grudniu 2016 r. stawka bezrobocia wyniosła 8, trzy proc. Jak można się spodziewać w styczniu i lutym utrzyma się ono na zbliżonym poziomie, an od marca powinno rozpocząć dalej spadać. Jednak zmniejszenie bezrobocia będzie już wolniejszy. Złożą się na wówczas trudniejsze warunki aktywizacji bezrobotnych, wyższe koszty pracy i nieco mniejsza skłonność szefów do zwiększania zatrudnienia. Spośród tego względu zatrudnienie po całym 2017 r. zostanie rosło nieco wolniej aniżeli w poprzednim roku – o ok. 0, 5-0, 7 proc., a bezrobocia spadnie na koniec roku do ok. 7 proc. - przewidują eksperci Lewiatana.

Szok dla rynku pracy

Bezrobotni dostaną wsparcie. Minister przedstawia plany

Według nich "ogromnym szokiem gwoli rynku pracy w 2017 r. może być wejście w życie przepisów obniżających wiek emerytalny". Jak szacują, z rynku pracy być może w konsekwencji odejść nawet do odwiedzenia 250 tys. osób. - Oznacza to, że firmy mogą nagle stracić znaczną frakcja doświadczonych, kompetentnych pracowników a mianowicie mówiła główna ekonomistka Lewiatana. Ekspertka dodała, że takowego ubytku nie da się łatwo i szybko podmienić. - Konieczne jest przyrządzanie firm do tej zmiany. Należy zachęcić tych osób do pozostania w robocie, stworzyć im dobre warunki, ale też poszukać innych rezerw. Ważna będzie nasza zdolność i możliwości przyciągania pracowników z innych państwa, zwłaszcza ze wschodu - podkreśliła.

W ocenie ekonomistów Lewiatana obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. może nie jedynie wypchnąć ogromną rzeszę podwładnych z rynku pracy, lecz także przesunie tzw. ochronny wiek przedemerytalny, "co określa objęcie ogromnej liczby nowych pracowników ochroną przed zwolnieniem".

- Nadchodzący rok będzie upływał pod emblematem wolno spadającego bezrobocia i szybko rosnących płac, jak i również coraz większych trudności ze znalezieniem pracowników. Wydaje się, hdy rynek pracownika może po Polsce zagościć na przez dłuższy czas - podsumowano.

Rząd założył w ustawie budżetowej, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3, 6 proc., średnioroczna inflacja a mianowicie 1, 3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarce narodowej - 5, 0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0, 7 proc., natomiast wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5, 5 proc.

Autor: Jinsogood
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Fiat bardziej luksusowy? Przejmuje Chryslera i zmienia strategię  Informacje
Duży czyn w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej Zmiany przy egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...
FAO: Światowe ceny żywności wzrosły we wrześniu  Wraz z świata
Ceny żywności pod każdą szerokością geograficzną poszły w górę we wrześniu - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ekspert FAO w rozmowie z BBC powiedział, że spodziewa…...
Facebook wprowadza przycisk «Kupuj». Póki co na próbę  Informacje
Sekretarz ciepła USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...
Facebook ma 10 lat. «Buduje złudne poczucie bliskości»  Informacje
Dokładnie dziesięciu lat temu, 4 lutego 2004 roku, Mark Zuckerberg założył stronę The Facebook. Student drugiego roku Uniwersytetu Harvarda w ciągu dziesięciolecia stał się jedną spośród najbogatszych osób na kuli ziemskiej.…...
Fabryka Tesli w Fremont - związek zawodowy
Tesla nie nadążała jak dotąd z produkcją samochodów. Podczas gdy pracownicy jej fabryki zaczynają narzekać i domagać się utworzenia związku zawodowego. Jose Moran twierdzi, iż pracuje w fabryce Tesli w Fremont…...
Europol Gaz: rekordowe nagrody wraz z zysku
Osoby zasiadające w EuRoPol Gazie otrzymały ogromne nagrody z zysku wypracowanego przez poprzednie władze, a do tego nagrody specjalistyczne, choć pracowali zaledwie parę dni. Nagrody zostały rozdzielone między przedstawicieli polskiej firmy…...
EuroCity daje zniżki, których bezprawnie odmawiało przez 11 czasów  Informacje
Paczki i ewidencje z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza Inspektorzy chcą przeciwstawiać się. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom" Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia" Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego…...
Estońska prezydencja chce szybkich zadań nad mandatem ws. Nord Stream 2  Wraz ze świata
Przejmujący 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej Estończycy pragną jeszcze w wakacje rozpocząć formalne prace w Radzie UE nad mandatem przy sprawie Nord Stream dwa. Źródła z tego państwa sugerują, że dyskusja…...
Nie znaleziono