Brakuje środków na kadrę 500 plus. Samorządy rozważają kredyty, drogę sądową

🕓 28.06.2019
📂 Pieniadze
👁 212
🗨
Brakuje środków na obsługę pięćset plus. Samorządy rozważają opony, drogę sądową  Pieniądze

Samorządom wojewódzkim brakuje pieniędzy dzięki działania związane z systemem 500 plus. Chodzi o środki na obsługę morałów złożonych przez takie rodziny, w których przynajmniej pewien z rodziców mieszka po innym kraju Unii Europejskiej. Wiceminister pracy uspokaja i zapowiada systemowe rozwiązanie problemu.

Rodziny, w wskazane jest jeden z rodziców pracuje za granicą, mogą korzystać i z programu 500 plus, i z zagranicznych świadczeń - ale nie zaakceptować w pełnej wysokości. Konkretne z państw powinno wówczas wypłacić pełne świadczenie podług własnego ustawodawstwa, drugie z kolei tzw. dodatek dyferencyjny.

Obowiązek zweryfikowania, czy jak i również jak wysokie świadczeni pobiera polska rodzina za granicą, spoczywa na samorządach wojewódzkich. Nie wydaje się być to proste zajęcie, ponieważ za każdym razem należy zwrócić się do odwiedzenia odpowiednich instytucji poza krajem.

Od dziś nie pracujesz już na kredyt. Można dojrzeć też efekt 500 oraz

Niewielki odsetek, ogromne sumy

Proces weryfikacji przysparza urzędom marszałkowskim sporo pracy.

Np. do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Lublinie dotychczas wpłynęło już ponad 1, siedmiu tys. wniosków ws. ocenie uprawnień do pobierania pięć stów złotych na dziecko. Wszystkich dnia spływa od pięćdziesiąt do 80 pism.

Z kolei władze regionu małopolskiego szacują na bazie archiwum związanego z wypłatą innych podobnych świadczeń, że może konieczność weryfikacji może dotyczyć nawet 11-12 tys. spraw w ciągu całkowitego roku.

Ich pomoc generuje koszty. Urzędy mają obowiązek stworzyć dodatkowe miejsca roboty. Ale to nie wyjątkowe wydatki. Potrzeba także lokalizacji biurowych, materiałów, środków w tłumaczenia (zaświadczenia wydawane istnieją w różnych językach urzędowych UE). W dodatku dochodzą zwykłe koszty stałe, takie jakim sposobem opłaty za elektryczność, wypożyczenie, koszty korespondencji.

Rafalska: wśród osiągnięć półrocza program 500 plus

Jako, że weryfikacja uprawnień do 500 plus wykonywana wydaje się w ramach tzw. zajęć zleconych, rząd powinien wydać wszelkie koszty. Tymczasem samorządy skarżą się, że środki, którymi dysponują, nie istnieją wystarczające i trzeba przesuwać środki z puli przeznaczonej na inne zadania.

Małopolska chce iść do sądu

Wydaje się, hdy z największym problemem boryka się samorząd województwa małopolskiego, który to wyliczył, że koszty obsługiwania programu 500 plus wyniosą aż 1, 4 mln zł rocznie.

Wojewoda małopolski zdecydował, że w ten cel przesunięte wraz z środków przeznaczonych na zaświadczania rodzinne.

- Ta decyzja oznacza, że program 500 plus będzie realizowany kosztem innych świadczeń rodzinnych, zaś samorząd województwa nie otrzyma na ten cel ani złotówki – mówi marszałek Jacek Krupa. – Uważam, że to skandaliczna i nieodpowiedzialna postanowienie - zabieranie samorządom gotówki z jednego zadania, aby dofinansowywać drugie, ma się nijak do wcześniejszych zapowiedzi rządu. W praktyce będzie trzeba dopłacić do obu zagadnień i nagle znaleźć w budżecie sporą sumę gotówki - dodaje marszałek.

Urząd szacuje, że aby sprawnie weryfikować uprawnienia do odwiedzenia 500 plus należałoby zatrudnić dodatkowo ponad 20 zatrudnionych.

Szczecin zarabiał na 500 plus. Natomiast mieszkańcy nie mogli doczekać się wypłat

Problem nie jest nowy. Samorząd województwa wystąpił do Wojewody Małopolskiego o przekazanie odpowiedniej dotacji na realizację dodatkowego zlecenia, jeszcze zanim program wszedł w życie, w lutym 2016 roku. Podobne pismo skierowano do Ministerstwa Dzinki, Pracy i Polityki Społecznej. Samorząd nie otrzymał mimo to żadnej dotacji, którą mógłby przeznaczyć na ów cel. Podjęto także uchwałę o przekazanie potrzebnych środków z budżetu województwa, jednak została ona zaskarżona przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Teraz marszałek małopolski rozważa wystąpienia na drogę sądową.

- Sytuacja, w jakiej rząd i wojewoda postawili samorząd województwa, podejmując uchwałę o zasileniu zadania 500 plus przez środki pieniężne zabrane ze świadczeń rodzinnych, stawia pod znakiem pytania możliwość realizacji obu ludzi zadań – podkreśla Krupa. - Nie ma ewentualności dalszej realizacji świadczeń rodzinnych z tak ograniczonym budżetem. Dlatego bierzemy pod uwagę wystąpienie na drogę sądową, aby odzyskać pieniądze dzięki te zdania - zaznacza.

Śląsk myśli na temat kredycie

Podobne problemy mają w województwie śląskim. Do 16 maja do ROPS wpłynęło ponad 1, 6 tys. wniosków o ustalanie prawa do świadczeń, an ich liczba szybko się powiększa.

Jak odczytujemy w komunikacie wydanym za pośrednictwem Sejmik, "ogromny niepokój ożywia więc fakt, iż Samorząd Województwa Śląskiego, pomimo kilkukrotnych wystąpień do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wystąpienia do odwiedzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej do dnia współczesnego nie otrzymał żadnych środków finansowych na obsługę świeżego zadania zleconego w naszym roku tj. od kwietnia do grudnia 2016".

Jak szacuje urząd, w obsługę dodatkowych wniosków, potrzeba ponad 700 tys. zł. Żeby ją zapełnić, urząd rozważa zaciągnięcie kredytu.

Witold Trółka z biura podróży prasowego Urzędu Marszałkowskiego Regionu Śląskiego w rozmowie z. pl informuje, że po najbliższą środę odbędzie się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. W jej programie zapisano punkt o podjęciu uchwały o kredycie na 500 plus. Ma on wynosić 585 943 zł.

Na razie zadania urzeczywistniane są ze środków przesuniętych z innych funduszy. Przy ostatni piątek wojewoda wydał decyzję o przesunięciu zasobów na świadczenia rodzinne.

Ziobro ostrzega komorników: nie zabierajcie pieniędzy z pięć stów plus. Bo będzie wyrok

W Lublinie lawina wniosków

Na Lubelszczyźnie też mają trudności. Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Aleksandra Warmińska kwituje krótko: - Sytuacja wydaje się dramatyczna.

Codziennie napływa od 50 do 80 wniosków o rozpatrzenie upoważnienia, a do 23 maja nadesłano ich 1719.

Jak mówi Anna Czeczko z lubelskiego ROPS, decyzją wojewody kwota w wysokości 50 tys. zł z realizacji świadczeń rodzinnych ma być przesunięta na realizację zadania spośród zakresu świadczenia wychowawczego.

Aktualnie zadania dotyczące zaświadczania wychowawczego w ramach pięć stów plus realizuje dwóch oddelegowanych pracowników, którzy dotychczas zajmowali się innymi świadczeniami rodzinnymi.

ROPS szacuje, iż do realizacji takich zagadnień potrzeba przynajmniej 10 pracowników oraz kwoty w wysokości 700 tys. zł.

W Kielcach też luka

Na brak pieniędzy skrzeczy również wojewódzki samorząd świętokrzyski. - Na obsługę systemu Rodzina 500 plus decyzją wojewody teoretycznie otrzymaliśmy przy tym roku 160 tys. zł. Teoretycznie, ponieważ odrzucić są to żadne równoczesne pieniądze, lecz kwota wydzielona z dotacji celowej, którą każdego roku otrzymujemy na zagadnienia zlecone, związane z koordynacją wypłaty świadczeń rodzinnych gwoli pracujących za granicą. W tej chwili na początku roku wiedzieliśmy, iż kwota na koordynację świadczeń jest niedoszacowana i wówczas zgłaszaliśmy do wojewody, że na obsługę programu i koordynację świadczeń rodzinnych brakuje nam polski w porządku. 300 tys. zł. I ta sytuacja się odrzucić zmieniła - mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Iwona Sinkiewicz-Potaczała.

- My te zadania oczywiście wykonujemy, ale w którymś momencie może się okazać, że pieniądze z darowizny celowej się skończą. Przebywamy na etapie wymiany pism z wojewodą, ciągle uwypuklając, że pieniędzy na realizację tego programu jest zbyt mało – dodaje.

Służby marszałka szacują, hdy w 2016 r. do odwiedzenia urzędu wpłynie ok. trzech, 5 tys. wniosków o wypłatę świadczenia Rodzina 500 plus.

Wiceminister uspokaja

A co na to rząd? - Z własnych informacji, które monitorujemy jak i również sprawdzamy na bieżąco, powstaje, że wypłaty pieniędzy prawidłowo z zapotrzebowaniem, jakie zgłaszają u wojewodów gminy, idą sprawnie, bez żadnych problemów - uspokaja wiceminister roboty Bartosz Marczuk.

- Od samego początku mówiliśmy, że nie możemy natychmiast, na 1 kwietnia stwierdzić, jaka kwota będzie niezbędna na obsługę tych zagadnień, bo nie wiemy, które będzie zapotrzebowanie. Ponieważ marszałkowie sygnalizowali, że mogą mieć formalny problem z finansowaniem tych zadań z gotówki, które dostają od nas na obsługę świadczeń rodzinnych w ramach koordynacji, poprosiliśmy wojewodów, żeby przesunęli pieniądze - które są przy ich budżetach i będą przeznaczone na koordynację świadczeń rodzinnych - na załogę 500 plus w ramach koordynacji. I wojewodowie wówczas teraz robią - tłumaczy.

Rodzina 500 plus. Opieszałość urzędników, musieli odnieść pieniądze

Przesunięcie wystarczy?

Wiceminister podkreśla, że obecnie wojewodowie zabezpieczyli realizację tego zadania w dwunastu województwach - w innych trwają ustalenia pomiędzy wojewodą a marszałkiem.

Jak zaznacza, do tej pory odbywało się to na takiej zasadzie, że marszałkowie zgłaszali zamówienie do wojewodów po zrealizowaniu określonej pracy związanej z koordynacją, a ci wypłacali pieniądze i nikt owego nie kontrolował.

- My uważamy, że takie rozwiązanie umożliwia sfinansowanie obsługiwania 500 plus związanej z koordynacją, aczkolwiek pracujemy ponad rozwiązaniem systemowym - dodaje.

Wiceminister informuje również, że zlecił wojewodom kontrolę oraz dokonanie wyceny jednej takiej sprawy. Z wiadomości ministerstwa wynika, że istnieją duże różnice - wahają się od ok. 80 zł do 220 złotych.

- My zechcemy to uporządkować. Natomiast w ten moment uważamy, że to przesunięcie, które zleciliśmy, czyli z obsługi świadczeń rodzinnych w ramach koordynacji do obsługi 500 plus w koordynacji, jest wyjściem wystarczającym - ocenia Marczuk.

Autor: grannygup
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Bogdanka wypłaci dywidendę, choć zarząd rekomendował inaczej
Walne Zgromadzenie Bogdanki SA zadecydowało w czwartek o przeznaczeniu 119 mln zł w wypłatę dywidendy, choć zarząd spółki rekomendował, by frakcji zysku nie przeznaczać bezpośrednio na dywidendę. Uzasadniał taką propozycję trudną…...
Bloomberg: Kaspersky Lab ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem  Ze świata
Zajmująca się walką z cyberzagrożeniami firma Kaspersky Lab, ma bliskie powiązania z rosyjskim wywiadem a mianowicie twierdzi Bloomberg. Oprogramowanie od Kaspersky Lab, w poniższym programy antywirusowe, jest rekomendowane przez największych…...
Blackout Polsce nie grozi
W 2016 r. poziom rezerw mocy w naszym systemie elektroenergetycznym jest bezpieczny - powiedział prezes operatora polskiego systemu przesyłowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Oprócz 4, 5 tys. MW…...
Biuro podróży Olimp z Krakowa ogłosiło upadłość po ponad 20 latach
Biuro podróży Olimp z Krakowa w związku z utratą płynności finansowej ogłosiło upadłość po ponad 20 czasach działalności - wynika wraz z wydanego przez firmę oświadczenia. Firma kończy czynność po ponad…...
Bieńkowska odchodzi ze stanowiska jak i również rekomenduje elektroniczny system poboru opłat  Informacje
Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje konkretnemu następcy zastąpienie bramek dzięki autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem oryginalne rozwiązanie mogłoby ruszyć po 2016 r. Bieńkowska…...
Białorusini zrobili w Polsce promocje za miliard złotych. Z brakiem podatku  Informacje
Tani alkohol "praktycznie na każdym rogu". Białoruś szykuje zmianę przepisów Białoruś w "pętli zadłużenia". Rekordowy dług zagraniczny Największa denominacja w historii. Znikają zera, wchodzą nowe banknoty Wspierał Łukaszenkę, teraz usłyszał zarzuty. Biznesmenowi…...
Belka: Amber Gold to był gruby przekręt
– To było oczywiste, iż Amber Gold oferując murowany zysk wynoszący 13 proc., to gruby przekręt; każdy, kto miał trochę paliwa w głowie, to widział – mówił przed komisją śledczą b. prezes…...
Bartłomiej Misiewicz. Nazwisko rzecznika MON znika ze strony Energi
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Nie znaleziono