Numery rozliczeniowe banków w USA. Szybki przewodnik | Poznaj numer rozliczeniowy czeku

17 lutego 2021
Category: Która Jest

Co to są numery rozliczeniowe banku?

Dopóki nie przeprowadziliśmy badań potrzebnych do napisania tego artykułu, zawsze wydawało mi się, że numery rozliczeniowe na dole czeku są wybierane losowo i przypisywane do konkretnej instytucji finansowej.

Numer rozliczeniowy banku to coś więcej niż inny zestaw informacji na czeku. Potraktuj informacje o routingu jako GPS lub system Get-Paid z wcześniej określonym i dobrze zdefiniowanym zestawem liczb.

W 1910 roku American Bankers Association (ABA) utworzyło numer rozliczeniowy czeku, znany również jako numer tranzytowy trasowania.

Celem było zidentyfikowanie instytucji finansowej odpowiedzialnej za transakcję finansową. Obecnie numery rozliczeniowe czeków zostały rozszerzone i obejmują automatyczne izby rozliczeniowe, elektroniczny transfer środków i bankowość internetową.

Accuity jest oficjalnym rejestratorem numerów rozliczeniowych ABA i pobiera od instytucji rejestrujących opłatę w wysokości 500 USD za pierwszy numer rozliczeniowy i 625 USD za każdy dodatkowy numer.

Jak odczytać numer rozliczeniowy czeku

Numery rozliczeniowe mają dwie formy – ułamek na górze czeku i numer rozpoznawania znaków atramentu magnetycznego (MICR) na dole.

Informacje nie stanowią przypadkowej grupy liczb ani jedynie sekwencji cyfr. Każda część numeru rozliczeniowego stanowi wskazówkę dotyczącą tożsamości i lokalizacji instytucji finansowej, zapewniając, że pieniądze trafią na właściwy rachunek bieżący.

Numery rozliczeniowe – ułamek (prawa górna część czeku)

Numer rozliczeniowy zapisany jako ułamek zwykle zawiera od ośmiu do dziesięciu cyfr (np. XX-YYY / ZZZZ) na górze czeku.

Forma ułamkowa służy do ręcznego przetwarzania instrumentu finansowego.

Części numeru w prawym górnym rogu czeku (91-548 / 1221) są następujące:

 • 91: miasto lub stan, w którym znajduje się instytucja finansowa
 • 548: specyficzny identyfikator dla instytucji finansowej1221: Okręg Rezerwy Federalnej, w którym znajduje się instytucja finansowaNumer rozliczeniowy zapisany jako ## – ### / 1221 wskazywałby, że bank znajduje się w dzielnicy Rezerwy Federalnej w San Francisco, ponieważ „12

  Na czeku nie ma cyfry „0 przed cyframi od 01 do 09 dla identyfikatorów banku Rezerwy Federalnej (pokazane poniżej).

  Numery rozliczeniowe – MICR (lewa dolna część czeku)

  Dziewięciocyfrowy numer rozliczeniowy MICR na dole czeku zawiera te same liczby, co jego brat ułamkowy, ale umieszcza liczby w innej kolejności.

  Numer jest wydrukowany tuszem magnetycznym, który może być odczytany przez maszynę do przetwarzania czeków, na przykład w sklepie.

  Części numeru ( 122105278 ) opowiadają historię.

  • 12 : okręg Rezerwy Federalnej, w którym znajduje się instytucja finansowa
  • 2 : numer identyfikujący centrum przetwarzania czeków, które wystawiło czek 1 : liczba wynosi zero, jeśli instytucja finansowa znajduje się w tym samym mieście co bank Rezerwy Federalnej. W przeciwnym razie będzie to cyfra od jednego do dziewięciu, w zależności od stanu, w którym znajduje się instytucja. 0527 : unikalny identyfikator ABA instytucji finansowej.Ostatnia liczba z dziewięciocyfrowego numeru MICR (8) nazywana jest cyfrą kontrolną. Numer nie odpowiada numerowi czeku, ale jest sposobem na zweryfikowanie, czy pozostałe osiem cyfr jest zgodne ze schematem numerów rozliczeniowych ABA.

   Obliczanie cyfr kontrolnych MICR

   Aby obliczyć cyfrę kontrolną, pomnóż pierwszą, czwartą i siódmą cyfrę numeru rozliczeniowego przez 3; drugą, piątą i ósmą cyfrę o 7; a trzecią i szóstą cyfrę o 1.

   Następnie dodaje się osiem produktów. Następnie odejmij sumę od następnej liczby podzielnej przez 10.

   Różnica to dziewiąta i ostatnia cyfra numeru rozliczeniowego. Załóżmy na przykład, że pierwszych osiem cyfr numeru rozliczeniowego to 11190078. Aby obliczyć cyfrę sumy kontrolnej, wykonaj następujące obliczenia:

   Następna liczba po 115, która jest podzielna przez 10, to 120. Po odjęciu 115 od 120 różnica wynosi 5.

   Dlatego pełny numer rozliczeniowy MICR to 111900785, co wskazuje, że bank znajduje się w okręgu Rezerwy Federalnej Dallas, ale nie w mieście Dallas.

   I to wszystko, co dotyczy numerów rozliczeniowych banku. Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy