Temat: Mieszkanie plus

🕓 19.07.2019
👁 61
🗨
Dopłaty do czynszów nie wyłącznie w Mieszkaniu plus, profesjonaliści oceniają  Nieruchomości

  • "Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć
  • Kolejne lokale z Mieszkania dodatkowo wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych
  • Przegląd prasy: Mieszkanie plus przy ruinie. Raport na biurku premiera
  • Mieszkanie plus: wynika blisko 10 tysięcy mieszkań
  • Ta ustawa ma pokrzepić Mieszkanie plus. "To sprawdzian. Trudno przewidzieć, jak się zakończy"

Propozycja dopłat do czynszów budzi spore zastrzeżenia. Część ekspertów zwraca uwagę, że tym sposobem zbudowane przepisy mogą być nadużywane, a nawet mogą wpędzać najemców mieszkań w nieszczęścia. Nie brakuje też pochwał na rzecz projektowanego rozwiązania.

Zastrzeżenia do propozycji dopłat do czynszów ma Maciej Wzgórze, dyrektor do spraw wzrostu w e-bazanieruchomosci. pl. Tej zdaniem "lokatorzy, którzy zechcą skorzystać z dopłat, pozostaną mogli wynająć mieszkania świeże, gdzie wysokość takich czynszów jest zawsze wyższa od lokali w słabszym standardzie".

- To być może powodować kłopoty w chwili ustania dopłat - dostrzegł Górka. - Należy aczkolwiek przypuszczać, że osoby otrzymujące dopłaty będą sukcesywnie prostować swoją sytuację majątkową i te problemy po sfinalizowaniu dopłat je ominą a mianowicie dodał.

Zmiany po programie

PKP ma następujące działki dla Mieszkania dodatkowo. Wytypowano 138 nieruchomości

Według projektu ustawy, przygotowywanej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, dopłaty do czynszów zostanie można uzyskać nie jedynie do mieszkań budowanych po ramach rządowego programu Mieszkanie plus, ale także do odwiedzenia nowych lokali postawionych przez spółdzielnie, Towarzystwa Budownictwa Społecznego i deweloperów.

Górka powiedział, że "ostatnie postanowienia dotyczące rozwoju kierunku Apartamentu mieszkalnego plus ostatecznie potwierdzają, hdy program został skierowany na zupełnie nowe tory, wraz z odejściem od fundamentalnych założeń, jakim były regulowane czynsze, które miały być zabezpieczeniem taniego najmu".

Z kolei dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula zważa, że dopłaty do czynszów w nowo budowanych mieszkaniach to świetny pomysł, ponieważ pieniądze trafią do w największym stopniu potrzebujących.

W swoim ocenie "to dobrze, że program Mieszkanie plus jest poddawany korektom". - Nie chodzi przecież o to, by stworzyć atrapę, ale system, który realnie ulży ludziom o niskich przychodach wprowadzić się do własnego mieszkania" - zauważył.

Pole do nadużyć

Tymczasem zdaniem eksperta portalu RynekPierwotny. pl Andrzeja Prajsnara, "przy dotowaniu najmu należy wprowadzić rozwiązania zapobiegające nadużywaniu programu dopłat". W jego opinii istnieje sposobność zaniżania dochodów przez osoby, które będą chciały wykorzystać z pomocy państwa.

Prajsnar zwrócił uwagę, że chętni do skorzystania z Mieszkania plus mogą poczuć się zdezorientowani. - Plany dotyczące programu ulegają odmianie tak często, że frakcja osób zainteresowanych tanim najmem, może poczuć się w tej chwili nieco zdezorientowana - zwrócił uwagę.

- Prawidłowo z najnowszą koncepcją, rząd będzie stawiał na inwestycje zapewniające rynkowy lub odrobinę niższy od rynkowego poziom czynszu - powiedział Prajsnar. Jego zdaniem "element społeczny rządowego programu będzie wprowadzany poprzez dopłaty do czynszu dla najuboższych rodzin zamieszkujących nowe > > czynszówki < <".

Dopłaty do czynszów

Pod koniec marca rząd przedstawił plan, dzięki któremu najemcy szynków mogliby otrzymać dopłaty aż do czynszów. Zgodnie z nim dopłaty mają być adresowane do gospodarstw domowych na temat określonym limicie dochodów. Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło zabiegać o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 procent przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarce narodowej publikowanego poprzez GUS.

Trzy miesiące wakacji od czynszu. Lokale z programu Mieszkanie plus w kolejnym metropolii

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit sześcdziesięciu procent jest zwiększany na temat 30 pkt. proc. Znaczy to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 80 procent przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent.

Wysokość dopłat będzie zależała od wydatków budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni apartamentu mieszkalnego. Im liczniejsze gospodarstwo, tymże wyższe mają być dopłaty.

Maciej Górka na wstępie kwietnia wskazywał, że jeśli w przypadku trzyosobowej dzinki w pierwszych trzech czasach wysokość dopłaty jest względnie duża, bo waha się w przedziale od 310 do nawet 450 zł miesięcznie (w zależności od czasu miasta), o tyle w ostatnich trzech latach wartość dopłaty jest symboliczna, bo w przedziale od 80 do 120 zł na miesiąc.

ZOBACZ WZÓR USTAWY

O dopłaty będzie można ubiegać się w sytuacji mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od momentu dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej. Dopłaty będą przyznawane dzięki dziewięć lat. Po trzech i sześciu latach mogą mieć być stopniowo zmniejszane. Na dodatek co trzy lata beneficjenci będą weryfikowani. Kryteria pierwszeństwa ws. dopłat do czynszów określi rada gminy po drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do władzy zawarty w ustawie indeks, z którego będzie wybierała najważniejsze dla niej wymogi.

Rząd planuje, hdy pierwsze dopłaty miałyby okazać się przyznawane w 2019 r., na ten cel zaplanowano 400 mln zł, przy 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1, 6 mld zł, w 2022 roku - 1, sześć mld zł, a zacząwszy od 2023 roku do 2027 roku - 6 mld zł rocznie.

Autor: MackX
Nieruchomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dofinansowanie składek dla niań a mianowicie zmiany od 1 stycznia 2018 roku
500 plus także na pierwsze dziecko. Wydaje się być decyzja senackiej komisji Osiem zmian w programie pięćset plus Zmiany w 500 plus. Projekt ma trafić "w przyszłym tygodniu" do odwiedzenia Sejmu…...
Dlaczego węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii?
Węgiel to nieodnawialne podłoże energii. Jego światowe zapasy mogą się wyczerpać po ciągu 150-200 lat. Dlaczego dziś nie powstają świeże pokłady węgla? Peter Wohlleben, niemiecki leśnik i ekolog, tłumaczy, że choć…...
DiscoVR - salony wirtualnej świat i crowdfunding
60 lokali, rozwinięta franczyza, platforma sieciowa i własny sprzęt – takie projekty na najbliższe lata mają założyciele salonów DiscoVR wraz z stacjami wirtualnej rzeczywistości. Na temat pomoc proszą jednak odrzucić fundusze…...
Deutsche Bank: nowe historyczne minima  Giełda
Deutsche Bank notuje w piątek oryginalne historyczne minima i nie zaakceptować daje spokoju inwestorom - wskazują maklerzy. Graczy rynkowych denerwuje niepewność odnośnie do kondycji finansowej niemieckiego instytucji finansowej…...
Dekoder Player Box - pakiety i ceny
Dekodery kojarzyły nam się przedtem z kablówkami i platformami satelitarnymi. Od poniedziałku w sprzedaży jest dekoder zbudowany do korzystania z płatnej oferty serwisu wideo dzięki żądanie Player, stworzonej za pośrednictwem…...
Deep Mind Google - sztuczna inteligencja zagra w «StarCrafta II»
Badacze pracujący w należącej do Alphabetu firmie DeepMind twierdzą, że rozgrywka po "StarCrafcie II" jest tak specyficzna i wymagająca, hdy to, czego nauczy się z niej sztuczna rozum, może pomóc jej rozwiązywać…...
David Rockefeller - zmarł najstarszy miliarder na świecie
Amerykański miliarder David Rockefeller zmarł w poniedziałek swoim domu w Pocantico Hills w stanie Oryginalny Jork. Stojący na czele rodziny przemysłowców i finansistów bogacz miał ponad 101 lat i był najstarszym…...
Dane użytkowników Facebooka już odrzucić powędrują do USA  Tech
Ze względu na ochronę danych empirycznych osobowych kraj członkowski UE może zawiesić przekazywanie danych użytkowników Facebooka do serwerów w USA, gdzie mogą mieć do nich dostęp amerykańskie służby specjalne - oświadczył w…...
Nie znaleziono