Kto jest odpowiedzialny za dług po rozwodzie?

17 lutego 2021
Category: Swoją Zdolność

„To, co moje, jest twoje nabiera nowego znaczenia, gdy dług zostaje podzielony na skutek rozwodu. (iStock)

Co najmniej 40 procent małżeństw kończy się rozwodem i chociaż statystyki te spadają, nie jest to pocieszające dla par, które przez to przechodzą. Zerwanie jest trudne, jak śpiewał Neil Sedaka w latach sześćdziesiątych, a kiedy w grę wchodzi dług, jest to również skomplikowane.

Kontynuuj czytanie poniżej

Dzielenie majątku wymaga dawania i odbierania, ale nikt nie chce opieki nad kredytem studenckim lub rachunkiem z karty kredytowej. Jednak cesja i spłata długu jest częścią procesu rozwodowego.

Co dzieje się z długiem po rozwodzie?

Im dłużej byłeś w związku małżeńskim, tym większa szansa, że ​​razem zaciągnęliście dług i ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się z długiem po rozwodzie. Duża część odpowiedzialności może zależeć od tego, kto jest na pożyczce. Jeśli podpisałeś umowę w linii przerywanej, ponosisz odpowiedzialność prawną, ponieważ umowy są wiążące.

Dług może obejmować pożyczki osobiste zaciągnięte we własnym zakresie lub wspólny kredyt hipoteczny. Jeśli chcesz znaleźć lepsze oprocentowanie pożyczek osobistych od niektórych z najlepszych pożyczkodawców w branży, możesz zacząć od bezpłatnego narzędzia online Credible.

Jeśli Twoje jest jedynym nazwiskiem na długu, możesz ponieść wyłączną odpowiedzialność. A jeśli wspólnie podpisaliście pożyczkę, możecie być w równym stopniu odpowiedzialni za jej spłatę.

Co to jest wspólne prawo małżeńskie?

Ale podział długu nie zawsze jest cięty i suchy, a podział może zależeć od miejsca zamieszkania. W większości stanów obowiązuje „prawo zwyczajowe, zgodnie z którym sądy pociągają Cię do odpowiedzialności za wszelkie długi, które powstały wyłącznie na Twoje nazwisko. Wtedy ty i twój współmałżonek będziecie wspólnie odpowiedzialni za dług, który jest w waszym imieniu.

Dziewięć stanów przestrzega jednak „prawa wspólnotowego. Jeśli mieszkasz w Arizonie, Kalifornii, Idaho, Luizjanie, Nevadzie, Nowym Meksyku, Teksasie, Waszyngtonie lub Wisconsin, dług po rozwodzie jest dzielony między małżonków, nawet jeśli jest na nim nazwisko tylko jednej ze stron.

Sędzia może jednak wkroczyć i przypisać odpowiedzialność i własność długu po rozwodzie. Na przykład, jeśli karta kredytowa była używana do zakupów dla rodziny, sędzia może nakazać Ci spłatę części długu, nawet jeśli konto jest tylko imieniem małżonka. Sędzia może też scedować wspólny dług na spłatę współmałżonka, który ma wyższe dochody, na przykład pożyczkę studencką zaciągniętą w trakcie małżeństwa. Podział długu określa orzeczenie rozwodowe, które jest prawnie wiążące.

Jeśli odpowiadasz za kwotę pożyczki studenckiej, możesz rozważyć refinansowanie już teraz – szczególnie jeśli masz prywatną pożyczkę studencką, ponieważ prywatni pożyczkodawcy zwykle obniżają stopy procentowe po obniżce stóp przez Rezerwę Federalną. Credible może pomóc Ci porównać prywatnych pożyczkodawców w ciągu kilku minut, aby znaleźć najlepsze dostępne stawki.

Jak rozwód wpływa na Twoją zdolność kredytową

Jeśli większość twojego długu małżeńskiego pochodzi z rachunków wspólnych, ty i twój małżonek możecie mieć podobne wyniki kredytowe. Jednak po rozwodzie Twój wynik będzie odzwierciedlał twoje własne zachowanie finansowe, w tym historię płatności, dochód, dostępny kredyt i stosunek zadłużenia do dochodu.

Chroń swoją zdolność kredytową, usuwając swoje imię i nazwisko ze wspólnych kont. Jeśli zachowanie finansowe współmałżonka jest nieodpowiedzialne, może to wpłynąć na twoją zdolność kredytową, ponieważ Twoje imię i nazwisko będzie powiązane z kontem. Jeśli masz wspólne konto, które sędzia przydzieli twojemu małżonkowi do spłaty, poproś go o refinansowanie pożyczki we własnym imieniu.

Jedną z głównych przyczyn rozwodów są problemy finansowe, a jeden z małżonków może być bardziej winny za część długu. Najlepszym sposobem postępowania może być skonsolidowanie i spłata jak największej kwoty zadłużenia tak szybko, jak to możliwe, przed przystąpieniem do postępowania rozwodowego. Wycieranie tabliczki może pomóc ci szybciej iść do przodu, chroniąc twoją zdolność kredytową, a także emocje.

Jak chronić swój majątek podczas rozwodu

Nawet jeśli sędzia powierzy odpowiedzialność za pożyczkę jednemu małżonkowi, wierzyciel może przyjść po ciebie, jeśli podpisałeś dług, a twój małżonek nie spłaci. Umowa, którą masz z pożyczkodawcą, jest również prawnie wiążąca, a wystawca karty kredytowej może nie usunąć twojego nazwiska, nawet jeśli wyrokiem rozwodowym ceduje dług na twojego małżonka.

Aby chronić swoje finanse, przestań używać wspólnych kart kredytowych, aby nie dodawać do salda, które będzie musiało zostać uregulowane. W rzeczywistości dobrym pomysłem może być zamknięcie wspólnych rachunków, aby nie można było zaciągnąć nowego zadłużenia na Twoje nazwisko, co mogłoby pozwolić Ci na później. Spróbuj przynajmniej usunąć swoje nazwisko ze wspólnych kart kredytowych i spłacić je, jeśli to możliwe. Jeśli twój współmałżonek nadal korzysta ze wspólnych kont, śledź wydatki, aby ustalić, kto może być odpowiedzialny za spłatę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy