Jaki jest najlepszy rodzaj kredytu hipotecznego?

17 lutego 2021
Category: Jest Dla Ciebie

Dowiedz się, czy kredyt hipoteczny stały lub regulowany jest dla Ciebie odpowiedni.

Kiedy kupujesz dom, uzyskanie pożyczki może być naprawdę mylące, ponieważ istnieje tak wiele różnych produktów hipotecznych, które oferują pożyczkodawcy. Ale prawda o kredytach hipotecznych jest taka, że ​​tak naprawdę istnieją tylko dwa główne typy. Kiedy zrozumiesz, jak działają, będziesz wiedział, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Zanim przejdziemy do dwóch głównych rodzajów kredytów hipotecznych, powinienem prawdopodobnie upewnić się, że wiesz, czym jest kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny to pożyczka używana na zakup nieruchomości, która wypełnia lukę między ceną zakupu a kwotą zaliczki. Na przykład, jeśli zgadzasz się zapłacić 200 000 $ za dom, ale masz tylko 20 000 $ do odłożenia, potrzebujesz kredytu hipotecznego na różnicę, czyli 180 000 $ (200 000 – 20 000 $).

Co to jest kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu?

Pierwszy główny rodzaj kredytu hipotecznego nazywa się kredytem hipotecznym o stałym oprocentowaniu. Dokładnie tak to brzmi, pożyczka o stałym oprocentowaniu, która nigdy się nie zmienia. Nie ma znaczenia, co stanie się z gospodarką, giełdą czy inflacją, stopa, na którą się zgadzasz, jest zablokowana na cały okres pożyczki. Najczęstsze warunki kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu to 15 i 30 lat. Znajdziesz jednak również 10-, 20-, 40-, a nawet 50-letnie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu!

Zaletą uzyskania krótszego kredytu hipotecznego jest oczywiście to, że spłacasz go szybciej, ale także to, że wiąże się on z niższą stopą procentową niż długoterminowy kredyt hipoteczny. Na przykład obecnie obowiązująca stawka dla 15-letniej stałej stawki wynosi 4,15%, a 30-letnia stała wynosi 4,89%. A wraz z szybszą spłatą kredytu hipotecznego, w przypadku kredytu krótkoterminowego spłacasz znacznie mniejsze odsetki ogółem niż w przypadku kredytu dłuższego. Ale wiele osób decyduje się na dłuższe kredyty hipoteczne, ponieważ zmniejszają miesięczne raty, co może uczynić zakup domu bardziej przystępnym.

Co to jest kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej (ARM)?

Dobra, porozmawiajmy o drugim głównym rodzaju kredytu hipotecznego, którym jest kredyt o zmiennej stopie procentowej lub ARM. Możesz również usłyszeć, że jest to kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej. W przypadku regulowanych kredytów hipotecznych oprocentowanie i miesięczna rata mogą rosnąć lub spadać na określonej z góry podstawie, która zwykle podlega indeksowi, takim jak stopa skarbowa lub LIBOR.

Ponieważ regulowane kredyty hipoteczne są bardziej nieprzewidywalne i ryzykowne niż kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu, oferują znacznie niższe oprocentowanie – przynajmniej na początku. Mówiłem ci, że aktualna stopa procentowa dla 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wynosi 4,89%. Porównaj to z 30-letnim 5/1 ARM, który wynosi zaledwie 3,48%. Jeśli zastanawiasz się, czym do cholery jest ARM 5/1, pozwól mi wyjaśnić.

Większość ARM to pożyczki hybrydowe, które są zarówno stałe, jak i regulowane. Zaczynają od stawki stałej, a następnie zamieniają się na stopę regulowaną. Tak więc pierwsza liczba na ARM to liczba lat ustalonych, a druga liczba to częstotliwość zmiany kursu po zakończeniu ustalonego okresu. Na przykład ARM 5/1 daje pięć lat ze stałą stawką, a następnie można ją dostosowywać lub resetować każdego roku, począwszy od szóstego roku. ARM 3/1 ma stałą stawkę przez trzy lata z potencjalną korektą stawki co roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy