Jak i dlaczego zgłaszać zaległości najemcy do biur kredytowych

17 lutego 2021

Przez eksperta Zaktualizowano 22 kwietnia 2020 r

Jeśli próbowałeś swoich sił w zarządzaniu nieruchomością, prawdopodobnie wiesz, że bycie właścicielem to nie tylko zbieranie pieniędzy i zajmowanie się wnioskami o utrzymanie. Czasami chodzi bardziej o spory, negocjacje, a nawet zgłoszenia do biur kredytowych. Tak, zarządzanie nieruchomościami może poprawić twoje umiejętności rozwiązywania problemów lepiej niż specjalistyczne zajęcia na uniwersytecie.

Gorzka prawda jest taka, że ​​nawet najbardziej kompetentni właściciele nie są odporni na kontakty z niewiernymi najemcami. Nie ma rodzaju pokazu najemcy, który mógłby ujawnić prawdziwe kolory. Biorąc to pod uwagę, bardzo wskazane jest, aby mieć nadzieję na najlepsze, ale być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Ponieważ zalegający najemcy są prawdopodobnie najgorszym z tego, co może się przydarzyć właścicielowi, stworzyliśmy ten najlepszy przewodnik, jak sobie z nimi radzić.

Co zrobić z zalegającymi najemcami?

Eksmisję i zgłoszenie do biur informacji kredytowej należy zawsze traktować jako środki ostateczne. Można śmiało powiedzieć, że są to najbardziej efektywne sposoby radzenia sobie z przestępcami najemców, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, zanim popadniesz w skrajności.

 • Dokładnie sprawdź umowę najmu i raporty płatności, aby upewnić się, że Twój najemca rzeczywiście się spóźnia.
 • Wyślij powiadomienie o spóźnionym czynszu z informacją, że czynsz jest już zaległy. Dołącz krótkie ostrzeżenie o możliwych działaniach prawnych.Zadzwoń do najemcy, aby wyjaśnić sytuację.Prześlij wypowiedzenie, które jasno informuje, ile jesteś winien i ostateczny termin płatności, do którego dług musi zostać spłacony. Możesz powiedzieć o swoim zamiarze eksmisji.Jeśli żadne z wyżej wymienionych środków nie pomoże, możesz zgłosić lokatora do biur informacji kredytowej i rozpocząć proces eksmisji.

  Po co zgłaszać lokatorów do biur kredytowych?

  Tak jak dobre zachowanie wymaga oceny, tak złe zachowanie wymaga kary. Tak właśnie macha świat. Radzenie sobie z zalegającymi najemcami jest męczące i denerwujące i prawdopodobnie nie przyniesie Ci korzyści. Jest jednak jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby wszystko poprawić. A to zgłasza niewiernych lokatorów do biura informacji kredytowej.

  W najlepszych okolicznościach decyzja ta może nawet pomóc w uzyskaniu należnego czynszu lub odszkodowania za szkody wyrządzone przez najemcę. Ale zgłoszenie się do biura informacji kredytowej to nie tylko kwestia pieniędzy; kryje się za tym wyższy cel. Zgłaszając nieodpowiedzialnego najemcę, ratujesz innych właścicieli przed wpadnięciem w tę samą pułapkę, wynajmując ich mieszkania niewiernym. Chociaż ujawniasz problem tylko jednej osoby i może się wydawać, że jest to kropla w morzu potrzeb, to wciąż ma znaczenie.

  Jak zgłosić zaległego najemcę?

  Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od zachowania twojego właściciela. Doświadczenie pokazuje, że wszyscy właściciele ziemscy dzielą się na dwa obozy. Tych, którzy regularnie zgłaszają najemców i takich, którym w ogóle nie zależy. W zależności od tego, do którego obozu należysz, Twoje działania będą się różnić.

  Jeśli składasz regularne raportyJeśli regularnie zgłaszasz zarówno dobre, jak i złe zachowanie najemcy, wszystko, co musisz zrobić, to nadążyć za tym działaniem. Twoje zgłoszenie zostanie zarejestrowane automatycznie.

  Regularne raporty mają wielką zaletę. Po pierwsze, dyscyplinuje najemców do terminowego płacenia, ponieważ wiedzą, że ich zachowanie płatnicze jest nadzorowane. Po drugie, łatwiej jest zgłosić opóźnioną płatność lub inny problem z najemcą, gdy jesteś już stałym klientem biur informacji kredytowej.

  Jeśli nie składasz raportów regularnieJeśli wolisz nie kłopotać się miesięcznymi raportami, sprawy stają się nieco trudniejsze. Ale to wciąż nie jest fizyka jądrowa, więc na pewno będziesz w stanie to rozgryźć.

  Przede wszystkim musisz zrozumieć, że istnieje wiele różnych biur, do których możesz się zgłosić. Głównymi z nich są Equifax, TransUnion i Experian, znani również jako „wielka trójka. Każdy z nich prowadzi własną bazę danych kredytów konsumenckich, a aby móc zgłaszać informacje, musisz zostać zarejestrowanym klientem. Jeśli nie wykupisz subskrypcji, Twoje informacje nie zostaną uwzględnione w historii kredytowej najemcy. Wymagania dotyczące subskrypcji różnią się w zależności od biura, ale zwykle ograniczają się do uiszczenia opłat rejestracyjnych i posiadania wymaganego sprzętu, aby móc składać raporty drogą elektroniczną.

  Kolejny krok jaki należy wykonać to zebranie niezbędnej dokumentacji. Jeśli Twój najemca jest winny opóźnionych płatności, będziesz musiał przedstawić niezapłacone rachunki na poparcie swojego roszczenia. Jeśli Twój problem jest związany ze szkodami, za które najemcy nie chcą płacić, musisz dostarczyć zdjęcia, które ilustrują problem i ręczy za problem.

  Na koniec będziesz potrzebować numeru ubezpieczenia społecznego lokatora. Chociaż niektórzy właściciele uważają, że nawyk zbierania numerów SNN już popadł w zapomnienie, lepiej być bezpiecznym niż żałować.

  Co jeszcze musisz wiedzieć o zgłaszaniu najemcom?
  • Informacje dotyczące wynajmu należą do kategorii „alternatywnych danych kredytowych, co oznacza, że ​​nie jesteś zobowiązany do zgłaszania informacji kredytowych swoich najemców, ale możesz to zrobić według własnego uznania.
  • Ponieważ negatywne raporty do biura informacji kredytowej są szkodliwe dla najemców, jesteś prawnie odpowiedzialny za aktualizację wszystkich informacji zarówno w odpowiednim czasie, jak i dokładnie. Pamiętaj, aby powiadomić biura kredytowe o spłacie długu.
  • Zgodnie z prawem o negatywnym raporcie najemcy musisz powiadomić w ciągu 30 dni od momentu złożenia raportu.
  • Masz prawny i moralny obowiązek zgłaszania tylko dokładnych informacji. W przeciwnym razie podlegasz karom cywilnym lub grzywnom.Jak widać, zgłaszanie czynszu do biur kredytowych jest trochę zagmatwane, ale nie jest prawie niemożliwe. Jeśli udało Ci się to tutaj, wiesz, dlaczego i jak zgłosić najemców do biura informacji kredytowej i możesz szczegółowo wyjaśnić, dlaczego takie działanie jest konieczne. Uzbrojony w wiedzę jesteś o krok przed większością właścicieli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy