Historia największych banków w Ameryce

17 lutego 2021
Category: Kartę Kredytową

Data modyfikacji: 3 marca 2020 r

Historia sektora bankowego jest pod wieloma względami historią Ameryki. Sukcesy imigrantów, ekspansja na Zachód, odbudowa po ogromnych stratach, wynalezienie nowych technologii… Amerykańskie banki były częścią tych wszystkich wysiłków i nie tylko.

Dotyczy to zwłaszcza pięciu największych banków w Ameryce. Dzięki międzynarodowej obecności i ogromnym zasobom banki te odgrywają ważną rolę w historii i przyszłości światowych finansów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie historie kryją się za pierwszą piątką.

JPMorgan Chase

Szybkie fakty

Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku, JP Morgan Chase ma bazę aktywów o wartości 2,53 biliona dolarów i zatrudnia ponad 228 000 pracowników w setkach krajów. Obecna nazwa banku powstała w 2000 roku w wyniku fuzji JP Morgan & Co. i Chase Manhattan Corporation.

Jak zaczął się JP Morgan ChaseInstytucja będąca przodkiem JP Morgan Chase, The Bank of The Manhattan Company, rozpoczęła działalność jako dostawca wody. W 1799 r. Nowojorski asemblyman Aaron Burr poprowadził inicjatywę mającą na celu zapewnienie mieszkańcom Manhattanu świeżej wody. Przedsiębiorczy Burr wykorzystał swój statut stanowy, aby założyć zarówno wodociąg, jak i bank, który przeżył firmę wodną i połączył się z Chase Bank w 1955 roku.

Nazwę banku nadały dwie inne duże instytucje. Słynny finansista J. Pierpont Morgan dołączył do partnerstwa kupieckiego w 1871 roku, aby wspierać amerykański rozwój przemysłowy. Wydawca John Thompson założył Chase National Bank w 1877 roku, nadając mu imię przyjaciela i sędziego Sądu Najwyższego Salmona P. Chase’a. Do 1930 roku Chase National Bank był największym na świecie.

Jak rozwinął się JP Morgan ChaseFinansowanie przemysłu kolejowegoMorgan pobudził rozwój swojej firmy, finansując przemysł kolejowy pod koniec XIX wieku. Borykające się z problemem linie kolejowe, takie jak Erie i północny Pacyfik, zostały „zmorganizowane środkami cięcia kosztów i restrukturyzacji. Inne firmy, które później miały być częścią JP Morgan Chase, założyły istniejące do dziś amerykańskie projekty inżynieryjne, takie jak Most Brookliński i Statua Wolności. W 1904 r. JP Morgan & Co. sfinansowała Kanał Panamski rekordową transakcją na rynku nieruchomości o wartości 40 mln USD.

Początek bankomatuPóźniej instytucje powiązane z JP Morgan Chase stały się pionierami technologii bankowych XX wieku, w tym bankomatów – przodków bankomatów – i usług bankowości domowej.

Seria fuzji zapoczątkowana w latach 90. umocniła siłę banku. W 1999 r. JP Morgan doradzał fuzji Exxon z Mobil, tworząc wówczas największą firmę na świecie.

Jego Amerykanin rości sobie sławęBurr kontra HamiltonFani przebojowego musicalu „Hamilton na Broadwayu rozpoznają tę historię. Założyciel Bank of The Manhattan Co., Burr, od dawna prowadził spór z sekretarzem skarbu Alexandrem Hamiltonem, który założył konkurencyjny Bank of New York. Ostatecznie obaj mężczyźni stoczyli słynny pojedynek, który zabił Hamiltona. Broń Burra i Hamiltona nadal jest własnością JP Morgan Chase.

Pierwsza Wojna SwiatowaJP Morgan & Co. odegrał kolejną kluczową rolę w historii Ameryki, przekazując aliantom 500 milionów dolarów podczas I wojny światowej. Firma zapewniła europejskim sojusznikom prawie połowę swoich dostaw w czasie wojny.

Bank Ameryki

Szybkie fakty

Bank z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej, dysponujący aktywami o wartości 2,281 miliardów dolarów, ma ponad 5000 placówek bankowych i ponad 150 000 pracowników.

Jak powstał Bank of AmericaBank of America rozpoczął działalność w San Francisco jako Bank of Italy. Jej korzenie sięgają 17 października 1904 roku, kiedy to założyciel Amadeo Giannini, Amerykanin z Włoch, miał wizję nowego typu banku.

W tamtym czasie główne banki zajmowały się tylko bogatymi. Bank Włoch udzielał pożyczek Amerykanom z klasy średniej i robotniczej, imigrantom i rolnikom. Giannini przekonał swoich sąsiadów, z których wielu było imigrantami, aby bezpiecznie przechowywać swoje pieniądze w skarbcu i zarabiać na nich odsetki. Rozpoczął działalność w dawnym salonie.

Bank Gianniniego szybko się rozrósł i w 1930 r. Zmienił nazwę na nazwę, którą czuł, że lepiej opisuje swoją misję – Bank of America.

Jak rozwijał się Bank of AmericaPierwsza bankowa karta kredytowaBank of America nadal wkraczał poza swoją siedzibę na Zachodnim Wybrzeżu. Do śmierci Gianniniego w 1949 roku bank był największym na świecie z 6 miliardami dolarów aktywów.

W 1958 roku wydał BankAmeriCard®, pierwszą bankową kartę kredytową. W 1991 Bank of America kupił głównego konkurenta z Kalifornii i stał się pierwszym bankiem prowadzącym działalność od wybrzeża do wybrzeża w Stanach Zjednoczonych.

FuzjeNiedawne fuzje zwiększyły ofertę banku. Przejęcie Merrill Lynch w 2009 roku pomogło zmienić Bank of America w największą korporację zarządzającą majątkiem na świecie. Jest także największym na świecie pożyczkodawcą pod zastaw domów i jednym z czołowych producentów kredytów hipotecznych.

Jego Amerykanin rości sobie sławęRatowanie społecznościBank of America mógł nie przetrwać długo bez szybkich działań założyciela Gianniniego po trzęsieniu ziemi w San Francisco w kwietniu 1906 roku.

Główne banki spłonęły, a gotówka klientów została uwięziona w przegrzanych skarbcach. Giannini był jednak w stanie uratować depozyty gotówkowe w swoim znacznie mniejszym banku i wynieść je z miasta. Później założył prowizoryczny bank na nabrzeżu w North Beach w Kalifornii. Ufał, udzielając pożyczek miejscowym mieszkańcom za uścisk dłoni jako zobowiązanie. Inwestycja Gianniniego przyczyniła się do ożywienia miasta.

EkspansjaSzukał klientów poza San Francisco, podróżując z miasta do miasta w Kalifornii i zbliżając się do docelowej grupy demograficznej pracujących rolników. Wkrótce Giannini zbudował pierwszy w kraju system oddziałów banków w całym stanie.

Wells Fargo

Szybkie fakty

Kolejny bank powiązany z San Francisco w Kalifornii, Wells Fargo, nadal ma swoją siedzibę w mieście. Jego baza aktywów wynosi 1 951 biliona dolarów.

Jak powstało Wells FargoKalifornijska gorączka złota zainspirowała partnerów inwestycyjnych, Henry’ego Wellsa i Williama Fargo, do otwarcia nowego przedsięwzięcia w San Francisco 18 marca 1852 r. Wells, Fargo & Co. obsługiwała bank i usługę ekspresowej dostawy złota. W miarę jak górnicy rozprzestrzeniali się do miast i obozów w całej Kalifornii, firma Wells Fargo & Co.

Jak firma Wells Fargo się rozwinęłaTransportFirma zyskała renomę w branży transportowej. Poszukiwacze musieli przenosić swoje złoto od wybrzeża do wybrzeża. Istniał również ogromny rynek dla innych potrzeb tranzytowych, takich jak przekazywanie wiadomości.

Wells Fargo wykorzystywał parowce, kucyki, linie kolejowe, telegrafy i dyliżansy do realizacji dostaw na rozwijający się Zachód. Obsługiwali zachodnią część Pony Express w 1861 roku i rozszerzyli transkontynentalną linię kolejową w 1870 roku.

Globalna ekspansjaDo 1888 roku Wells Fargo, kierując się hasłami „Ocean-to-Ocean i „Over the Seas, prowadził pierwszą krajową firmę ekspresową w Stanach Zjednoczonych i szukał możliwości globalnej ekspansji. Chwalili się także największą na świecie kolekcją dyliżansów i obsługiwali obszary, w których nie kursowały linie kolejowe.

Otwierając oddziały w całym kraju, Wells Fargo pozostało wierne swoim korzeniom na Zachodnim Wybrzeżu, wspierając rozwój rolnictwa i technologii w Kalifornii i na Zachodzie.

Jego Amerykanin rości sobie sławęDyliżansSymbol dyliżansu wyraża korzenie Wells Fargo w transporcie, eksploracji i przygodach.

Dyliżansy wystartowały w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Transport towarów był zaporowo kosztowny przed przybyciem kolei. W międzyczasie klienci zwrócili się do szybkiego i niezawodnego systemu dostaw konnych dyliżansów pasażerskich Wells Fargo. „Wells Fargo Stagecoach stał się ikoną narodową, inspirując piosenkę o „Wells Fargo Wagon w musicalu „The Music Man i występującą w hollywoodzkich westernach.

BezpieczeństwoJak każdy dobry bank, Wells Fargo miał system bezpieczeństwa. Złoto i kosztowności klientów były przechowywane w skrzynce ze skarbami dyliżansu i strzeżone przez uzbrojonego agenta.

Citigroup

Szybkie fakty

Citigroup ma siedzibę na Manhattanie w Nowym Jorku, znanym wielu z działu konsumenckiego Citibank. Posiada aktywa o wartości 1843 miliardów dolarów i prawie 1000 oddziałów w Ameryce Północnej.

Jak powstała CitigroupKiedy Pierwszy Bank Stanów Zjednoczonych stracił statut w 1811 roku, kilku jego inwestorów zdecydowało się na czarter własnych banków. Jednym z tych nowych banków był City Bank of New York założony w czerwcu 1812 roku.

Na jego czele stał Samuel Osgood, były członek gabinetu Jerzego Waszyngtona i weteran wojny o niepodległość. Bank był jedną z pierwszych instytucji, które utworzyły biuro na Wall Street, zanim ulica stała się centrum finansowym.

Jak rozwijała się CitigroupTransportPodobnie jak Wells Fargo, City Bank dostrzegł możliwości we wczesnej branży transportowej. W latach pięćdziesiątych XIX wieku prezes banku Moses Taylor zainwestował w kolej i statki parowe.

Globalny zasięgCity Bank był także pierwszym amerykańskim bankiem, który otworzył oddział za granicą. W 1915 roku był głównym międzynarodowym bankiem w kraju. Przedsiębiorca z Teksasu James Stillman został prezesem banku w 1891 roku i rozpoczął handel z takimi krajami, jak Hiszpania, Japonia i Brazylia.

FuzjePo serii fuzji dawny City Bank w latach 70. przekształcił się w holding (Citigroup) i bank (Citibank), tworząc Citigroup Inc. w 1998 roku. W 2002 roku firma weszła w działalność gospodarczą i wypadkową z Travellers Property. Casualty Corp.

Jego Amerykanin rości sobie sławęWojna 1812 rokuWczesny City Bank uzyskał status depozytariusza, finansując obronę rządu Stanów Zjednoczonych przeciwko Wielkiej Brytanii w wojnie 1812 roku. Jeden z założycieli City Bank, Samuel Tooker, prowadził na zlecenie rządu biznes okrętowy. Tooker pływał jednym z trzech okrętów wojennych, które wypłynęły tego samego wieczoru. Był jedynym statkiem, który nie powrócił i nadal go nie znaleziono.

Wojna domowaCity Bank ponownie przystąpił do działań wojennych podczas wojny domowej. Prezes banku Moses Taylor był głównym pożyczkodawcą Abrahama Lincolna i wojsk Unii.

Goldman Sachs

Szybkie fakty

Firma Goldman Sachs z siedzibą w Nowym Jorku i aktywami o wartości 916 miliardów dolarów działa na całym świecie.

Jak powstał Goldman SachsMarcus Goldman, niemiecki amerykański sklepikarz mieszkający w Nowym Jorku, znalazł niszę na rynku bankowym w 1869 roku. Jego działalność handlowa „papierami komercyjnymi pomogła kupcom i małym firmom uzyskać krótkoterminowe fundusze bez płacenia za drogie kredyty bankowe. W 1882 roku do firmy dołączył jego zięć Samuel Sachs.

Jak Goldman Sachs się rozwinąłGiełda nowojorskaNowo nazwany Goldman, Sachs & Co. był notowany na nowojorskiej giełdzie w 1896 roku. Biznes zaczął się rozwijać. Zdobywali uznanych klientów, takich jak Sears, Roebuck & Co., kupowali zagraniczne banki i zaczęli handlować międzynarodowymi walutami.

Pierwsza oferta publiczna (IPO)Goldman Sachs jest znany jako pionier w zakresie pierwszej oferty publicznej lub IPO, procesu, w którym firma oferuje akcje swoich akcji inwestorom. Od tego czasu IPO było niezbędne dla rozwoju setek firm i jest jednym z głównych sposobów pozyskiwania kapitału przez firmy.

Jego Amerykanin rości sobie sławęPartnerstwa rządoweGoldman Sachs ma historię partnerstw rządowych. Bank pomógł finansować amerykańskie wysiłki podczas II wojny światowej i wojny koreańskiej oraz wspierał znane krajowe firmy, takie jak Ford.

Podsumowanie

Wszystkie pięć banków ma różne historie, ale za każdym z nich stoją sprytni przedsiębiorcy. Jeśli potrzebujesz inspiracji, aby przekształcić małą firmę w dużą, historia największych amerykańskich banków powinna dać ci impuls – wszystkie zaczęły od małych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy