Hipoteka dwutygodniowa

17 lutego 2021
Category: Spłatę Kredytu

Co to jest dwutygodniowy kredyt hipoteczny?

Hipoteka dwutygodniowa to kredyt hipoteczny, w którym spłata kapitału i odsetek jest spłacana co dwa tygodnie. Zamiast dokonywać 12 miesięcznych spłat, pożyczkobiorca z dwutygodniowym kredytem hipotecznym będzie musiał dokonać 26 rat półrocznych.

Jak działa dwutygodniowy kredyt hipoteczny

Dwutygodniowy kredyt hipoteczny to prosty i skuteczny sposób dla kredytobiorców na obniżenie kosztów odsetek i szybszą spłatę kredytu hipotecznego. Zakładając, że nie ma dodatkowych opłat ani prowizji związanych z ustanowieniem dwutygodniowego kredytu hipotecznego – w przeciwieństwie do miesięcznego kredytu hipotecznego – mogą one być bardziej przystępną opcją dla kredytobiorców.

Kluczowe wnioski
 • Hipoteka dwutygodniowa to kredyt hipoteczny, w którym spłata kapitału i odsetek jest spłacana co dwa tygodnie.
 • Zamiast dokonywać 12 miesięcznych spłat, pożyczkobiorca z dwutygodniowym kredytem hipotecznym będzie musiał dokonać 26 rat półrocznych.Dwutygodniowy kredyt hipoteczny to prosty i skuteczny sposób dla kredytobiorców na obniżenie kosztów odsetek i szybszą spłatę kredytu hipotecznego.Dwutygodniowe kredyty hipoteczne a miesięczne kredyty hipoteczne

  Spłaty kredytu hipotecznego są domyślnie płatne co miesiąc. W sumie pożyczkobiorca dokonałby 12 płatności. Dokonywanie płatności dwutygodniowych oznacza płacenie mniejszych odsetek, ponieważ saldo kapitału, od którego naliczane są odsetki, jest obniżane o kilka tygodni wcześniej. Całkowite odsetki płacone w okresie trwania pożyczki są niższe – a gromadzenie kapitału jest szybsze – ponieważ pożyczkobiorca spłaca pożyczkę wcześniej niż w przypadku miesięcznego programu spłat.

  Przykład dwutygodniowej hipoteki

  Na przykład załóżmy, że istnieje kredytobiorca, który ma 30-letni kredyt hipoteczny w wysokości 250 000 USD finansowany z oprocentowaniem 4%. Miesięczna rata za tę pożyczkę wyniosłaby 1193,54 USD. W ciągu 30-letniej pożyczki łączne zapłacone odsetki wyniosłyby 179 673,77 USD.

  Teraz, zamiast miesięcznych płatności, jeśli pożyczkobiorca płaci co dwa tygodnie, istnieje możliwość znacznych oszczędności odsetkowych. W konfiguracji płatności dwutygodniowych płatności dwutygodniowe wyniosłyby 596,77 USD, a łączne odsetki zapłacone przez cały okres trwania pożyczki wyniosłyby 150 450,40 USD. Płacenie co dwa tygodnie w porównaniu z miesiącem pozwoliłoby pożyczkobiorcy zaoszczędzić 29 223,37 USD.

  Wady dwutygodniowych kredytów hipotecznych

  Niektóre wady dwutygodniowych programów płatności to kary za przedpłaty i opłaty za utworzenie takiego programu. Program dwutygodniowy można również uznać za dodatkowe zobowiązanie: dokonywanie miesięcznych płatności nie jest już opcją, ponieważ płatności dwutygodniowe są wymagane. W przypadku niektórych pożyczkobiorców zarządzanie przepływami pieniężnymi może być łatwiejsze bez zobowiązania do spłaty co dwa tygodnie.

  Istnieją pewne strategie dla pożyczkobiorców, którzy mają trudności z zarządzaniem swoimi dwutygodniowymi płatnościami. Pożyczkobiorcy mogą przelać pieniądze na swoje dodatkowe płatności na koncie oszczędnościowym i raz w roku dokonywać dodatkowej płatności miesięcznej. Jeśli jednak pożyczkobiorcy mają trudności z samodzielnym zarządzaniem przepływami pieniężnymi, dwutygodniowy plan spłaty kredytu hipotecznego może nie być dla nich najlepszym rozwiązaniem.

  Należy pamiętać, że niektóre banki oferują na początku coś, co może wyglądać jak program dwutygodniowy, ale w rzeczywistości mogą wstrzymać płatność do momentu otrzymania drugiej połowy. Tak więc w rzeczywistości nie stosują płatności do kwoty głównej wcześniej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy