14 mld funtów. Szwedzki bank sprzedaje wszystko, jakie możliwości ma na Wyspach, żeby uniknąć skutków Brexitu

🕓 05.07.2019
📂 Finanse
👁 142
🗨
Carnegie Investment Bank sprzedaje aktywa w związku z Brexitem

Carnegie Investment Bank, mający rezydencję w Sztokholmie, podjął surowe kroki, których celem stało się uniknięcie negatywnych skutków referendum w sprawie opuszczenia Starego kontynentu Europejskiej przez Wielką Brytanię – sprzedał wszystkie swe tamtejsze aktywa.

Henrik Drusebjerg, główny strateg banku posiadającego na tamtejszym sektorze aktywa warte ok. czternaście mld funtów, powiedział, iż bank zaczął zamykać swoje brytyjskie pozycje już dzięki kilka tygodni przed czerwcowym referendum.

- Poprzednio głosowaniem mieliśmy brytyjskie akcje i obligacje korporacyjne – powiedział w rozmowie wraz z Bloomberg Radio. - Rozpoczeliśmy całkowicie wyprzedawać nasze brytyjskie aktywa na miesiąc zanim terminem referendum – dodał.

Lepszą częścia brawury jest ostrożność

Carnegie podjął tego rodzaju kroki w chwili, podczas gdy wyniki sondaży zaczęły oscylować wokół remisu. Przez długotrwałą część przedreferendalnej kampanii można zobaczyć było sporą przewagę jednostek zdecydowanych głosować za pozostaniem, ale w pewnym momencie na czoło zaczęli się wysuwać zwolennicy opuszczenia Starego kontynentu.

Przewaga zwolenników członkostwa w UE wyparowała, jednak w wieczór głosowania rynki dawały wynikowi za pozostaniem niemal 100 proc. prawdopodobieństwo. Dlatego właśnie ostateczny rezultat był takim szokiem.

Carnegie, dzięki podjętym wcześniej krokom, uniknął wielkiego spadku cen brytyjskich aktywów, jaki nastąpił w początkowych dniach po ogłoszeniu Brexitu, kiedy funt spadł do odwiedzenia najniższego poziomu w ciągu ostatnich 31 lat, an indeks FTSE 100 stracił aż 9 proc.

- Jeśli [Brexit] zakończy się bardzo złym porozumieniem, Brytyjczycy lub będą się domagać głosowania nad tym złym porozumieniem, albo wcześniej przeprowadzą decyzje parlamentarne – powiedział Bloombergowi Drusebjerg.

- Niesłychanie możliwe, że Wielka Brytania nigdy nie doprowadzi do Brexitu, ponieważ, w moim odczuciu, okaże się, że wynegocjowane wzory wyjścia będą naprawdę bardzo niekorzystne dla jej produkcji - dodał.

Carnegie Bank to tylko przygrywka. Finansjera wycofa się rakiem z Wysp?

Przypomnijmy, że pod koniec października szef Stowarzyszenia Brytyjskich Bankowców Anthony Browne ujawnił na stronach tygodnika "Observer", że największe banki planują wyprowadzkę wraz z Wielkiej Brytanii ze aspektu na narastające obawy o przyszłe relacji gospodarcze kraju z Unią Europejską. Browne mówił tak:

Większość banków ma zespoły projektowe pracujące na tym, jakie operacje (finansowe) należy przekazać (z Wielkiej Brytanii), by dalej móc skutecznie sprzyjać klientom oraz nad tymże, do kiedy musi się to wydarzyć i jakim sposobem najlepiej to przeprowadzić.

Jak zapowiedział, wiele mniejszych banków planuje wyprowadzić chociaż część swoich operacji spośród Wielkiej Brytanii jeszcze przed końcem roku, a te lepsze - na początku 2017 roku. Główną przyczyną tychże decyzji jest niepokój związany z brakiem planów odnośnie zasad obrotu handlowego Obszernej Brytanii z Europą oraz świadczenia usług finansowych według wyjściu kraju z Unii Europejskiej.

Browne ostrzegł, hdy "opinia publiczna i debata o polityce ciągnie naszą firmę w złym kierunku, (... ) ustawienie barier na rzecz handlu i usług skarbowych sprawi, że wszyscy za zakupach grupowych gorzej wyjdziemy".

Jak dodał, niepokoi go postawa polityków po obu witrynach kanału La Manche gotowych podczas negocjacji rozbić jednolity europejski rynek finansowy, który "sprawia, że francuskim farmerom, niemieckim technikom i włoskim producentom ubrań jest łatwiej pozyskać niezbędne finansowanie.

Organizacja branżowa TheCityUK oszacowała, że łącznie nawet 70 tys. miejsc pracy przy sektorze finansowym może być zagrożonych, jeśli negocjacje jak i również potencjalne przyszłe porozumienie nie wzbudzą zaufania szefów banków.

Zgodnie z zapowiedziami premier Theresy May, brytyjski rząd planuje oficjalnie zacząć negocjacje co do opuszczenia Starego kontynentu Europejskiej najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku.

Tagi: Brexit inwestycje bazy bank Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Battousai248
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Będą zmiany w sposobie finansowania budżetu UE. Skąd finanse?  Informacje
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Były mąż Marty Kaczyńskiej przy sądzie. Afera PFRON
W środę, 21 listopada 2018 roku, zaczął uprawiać się proces Marcina Dubienieckiego – adwokata i byłego męża Marty Kaczyńskiej, który to oskarżony został o wyłudzenie 14, 5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji…...
Buzek, Huebner, Siekierski. Trzy nadrzędne komisje dla Polaków  Informacje
Stanowiska przewodniczących trzech komisji, jednej podkomisji oraz procedury wiceszefów ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim przypadły po tej kadencji polskim eurodeputowanym. Na czele jednej z kluczowych - komisji przemysłu, badań naukowych…...
Bundestag rozszerzył myto dla tirów na wszystkie drogi rodzime  Ze świata
Paczki jak i również listy z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza Inspektorzy pragną protestować. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom" Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia" Autostrada A1 przy odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego…...
Budżet na 2018 - opinia prof. Stanisława Gomułki
Założony w budżecie w 2018 rok wzrost ekonomiczny jest "dosyć realistyczny" natomiast deficyt "wyższy, niż bezpieczny" - komentuje główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka, pytany o ocenę projektu…...
Brytyjskie firmy niegotowe na brexit
Obawy przedsiębiorców jakie możliwości do przyszłych relacji Londynu z Brukselą rosną. 2/3 szefów firm w Ogromnej Brytanii uważa, że premier Theresa May prawdopodobnie nie dogada się z Brukselą ws. warunków brexitu.…...
Brexit. Sklepy w Wielkiej Brytanii robią zapasy  Wraz z świata
Brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów pokarmu na wypadek twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy- pisze "The Guardian". Po magazynach gromadzą żywność…...
Brexit an Apple: sprzedaż iPhone’ów spada
Amerykański bank Citi obniżył swoją prognozę wielkości handlu i zysków dlan Apple. Ta wiadomość nie spodobała się inwestorom. Kurs działaniu Apple spadł o 1, 13 proc. do 94, 81 USD…...
Nie znaleziono