Polskie władze (dla własnego dobra) coraz bardziej warunkują wolność. Oto dowód

🕓 04.09.2019
📂 Finanse
👁 5
🗨
Indeks Państwowego Paternalizmu - Nasz kraj awansuje

Zakaz palenia w niektórych lokalach, spożywania alkoholu w rejonach publicznych czy reklamowania e-papierosów. Według Indeksu Państwowego Paternalizmu jesteśmy już w krytycznej dziesiątce państw UE spośród największą liczbą rygorystycznych przepisów w tym zakresie. - To znowu pokazuje, jak daleko posuwają się politycy w inspekcji nad naszym codziennym życiem - komentuje Marek Tatała, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Indeks Urzędowego Paternalizmu w UE (The Nanny State Index) konstruuje europejska sieć think tanków Epicenter. Im wyżej dany kraj jest przy rankingu, tym bardziej restrykcyjne obowiązują tutaj przepisy.

Indeks mierzy poziom restrykcji regulacji dotyczących sprzedaży oraz konsumpcji jedzenia, napojów bezalkoholowych, alkoholu, tytoniu i e-papierosów. Nowe zakazy w naszym kraju spowodowały, że po najnowszym rankingu Polska znalazła się na 9. miejscu (rok temu nasz państwo zajął niższą - 15. pozycję).

Indeks Państwowego Paternalizmu 2017 - Polska awansuje

Paternalizm to m. in. ingerencja w działanie lub zredukowanie wolności osób, motywowane ich dobrem lub koniecznością opieki. Według Forum akcent pada jednak na słowo "motywowane".

- Politycy od wielu lat tworzą i wprowadzają różne przepisy, które określają co, jak, gdzie i za jaką cenę możemy jeść, pić czy spalać. Nie dotyczy to wyłącznie substancji kojarzących się z restrykcyjnymi przepisami scalonymi z papierosami, alkoholem lub innymi używkami (np. marihuaną), ale też coraz częściej słodyczy, słodkich napojów czy wielkości opakowań leków osiągalnych poza aptekami lub bez konieczności przedstawiania recepty - komentuje FOR.

Nasz kraj pod naszym względem jest w czołówce państw regionu. Pisarze indeksu piszą, że panuje u nas całkowity zakaz reklamowania wina i mocniejszych alkoholi. Reklamy piwa jesteśmy wstanie zobaczyć dopiero po godzinie 20.

Polska wprowadziła również niemal całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych oraz pełny zakaz sprzedaży tytoniu z automatów. Posiadamy również ostre restrykcje w związku z paleniem wyrobów tytoniowych w przestrzeni publicznej. Co więcej, w naszym kraju nie można spożywać alkoholu dzięki ulicach, placach i w parkach, a także są pewne ograniczenia w swoim sprzedaży (odpowiednia odległość od szkół czy kościołów).

Polska ogranicza e-papierosy

We wrześniu 2015 r. wprowadzono nowe ograniczenia dotyczące tego, co może być sprzedawane w sklepikach szkolnych i podawane na stołówkach. - To spowodowało zamknięcie niektórych lokali - przekonują autorzy rankingu i dorzucają:

To również prowadzi do wielu absurdów tego rodzaju jak zakazywanie szkołom sprzedaży wody w dużych butelkach.

- Na początku września 2016 roku, szczęśliwie ów zasady zostały nieco zliberalizowane - czytamy.

Przebadano także przepisy dotyczące e-papierosów. Do niedawna można gryzie było palić i kupić w dowolnym miejscu. Autorzy piszą, że:

We wrześniu 2016 roku kalendarzowego Polska zakazała jednak broszur e-papierosów oraz palenia pierwotnego tam, gdzie palenie zwyczajnego tytoniu jest zabronione. Przepisy dotyczą także przystanków autobusowych.

Dodatkowo importerzy i producenci, którzy chcą wprowadzić nowe produkty (e-papierosy lub liquidy) mają obowiązek zgłosić to (za opłatą) do odpowiedniego regulatora.

Dzięki organiczaniu wolności, mamy istnień lepiej i zdrowiej

Wszystkie wspomniane restrykcje mają nam przy zamyśle polepszyć życie, uratować przed np. chorobami płuc czy krążenia oraz stanowić dowodem poszanowania osób, które mogą nie życzyć sobie wdychania dymu papierosowego w przystanku autobusowym. Jednak a mianowicie według Marka Tatały - to złudne myślenie.

- Mamy nie tylko do odwiedzenia czynienia z ograniczaniem wolności jednostek, ale także spośród niszczeniem poczucia odpowiedzialności za siebie. Dorośli ludzie powinni mieć znacznie wyższą swobodę w podejmowaniu woli dotyczących tego, co i gdzie chcą jeść, pić czy palić - mówi.

Jak przekonuje, w kolejnej edycji Polska została krajem o jeszcze większych restrykcjach, co związane wydaje się przede wszystkim ze zmianami w prawie dotyczącymi e-papierosów. Czy trend będzie się pogłębiał? - Zapowiedzi wybranych polityków i urzędników pokazują, że istnieje takie ryzyko - uważa ekonomista FOR.

Indeks Państwowego Paternalizmu - pozostałe państwa

Jak prezentuje się reszta rankingu? W czołówce znalazły się ponownie Finlandia i Wielka Brytania, a także Irlandia, która przesunęła się na trzecie obszar. Podobnie jak dwa czasy temu, także w 2016 r. najmniejsze restrykcje zauważano w Czechach i Niemczech. To nasi południowi i zachodni sąsiedzi są w najwyższym stopniu liberalni, jeśli chodzi na temat wprowadzanie zakazów dotyczących używek.

W 22 państwach wartość indeksu w 2016 r. wzrosła względem wartości w 2015 r. Ranking grupuje regulacje dotyczące: e-papierosów, alkoholu, wyrobów tytoniowych i słodyczy.

Cały ranking Państwowego Paternalizmu 2017 odnajdziecie poniżej:

Foto: The Nanny State Index 2017 The Nanny State Index 2017 Tagi: Polska napój alkoholowy PiS Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ile zarabiają pracownicy Biedronki i Lidla w Polsce?
Biedronka pochwaliła się ostatnio przy specjalnym komunikacie, że od czasu 1. kwietnia podwyższa wynagrodzenia wszystkich swoich pracowników. Zdradziła tuż przy okazji, na ile kasy może liczyć nowo pracownikiem osoba na najniższym stanowisku "kasjer-sprzedawca".…...
Ile dostają fundacje z 1-wszą proc.? Najnowsze dane
Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku fundacjom w naszym kraju. W sumie otrzymały one 617 mln zł, czyli o 60 mln więcej niż rok nim - wynika z wiadomości resortu…...
ICO 2. 0 - rewolucja fintech, artykuł Mateusza Macha
Rewolucja fintech dzieje się na naszych gałach. Tylko w 2017 r. startupy blockchainowe pozyskały prawie cztery razy więcej środków poprzez zbiórki ICO w porównaniu do startupów poszukujących finansowania ze standardowego środowiska inwestycyjnego…...
Hulajnogi na chodnikach zarekwirowane
Warszawski Zarząd Tras Miejskich zarekwirował 83 bateriowe hulajnogi firmy Lime, które leżały na chodnikach. ZDM zrobił to, bo jakim sposobem tłumaczy – udostępniającej gryzie firmie nie wydano zgody na zajęcie pasa…...
«Hoss» poszukiwany listem gończym zbytnio wyłudzenia «na wnuczka»
Policja w całym kraju poszukuje Arkadiusza Łakatosza (pseudonim Hoss). Jest podejrzany o wyłudzenie metodą "na wnuczka" ponad 1, czterech mln zł. Prokuratura wystawiła za nim list gończy. 49-letni Hoss został…...
Hiszpanie poproszą o pomoc na rzecz swoich banków?  Informacje
Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC i KE: Polska nie wydaje się być gotowa do przyjęcia wspólnej…...
Henryk Kowalczyk mówi o lukach w zakazie handlu po niedziele
Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki" Są wyniki rządowej zestawienia zakazu handlu Rządowy raport o zakazie handlu zostanie gotowy jesienią "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian…...
Handel w niedzielę. Rosną okazje pełnego zakazu
Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan w dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...
Nie znaleziono