Obligatariusze GetBacku nie mogą mieć na razie co liczyć na rekompensaty od was. Rząd wycofał się spośród pomysłu

🕓 31.07.2019
📂 Finanse
👁 25
🗨
Fundusz Edukacji Finansowej - sprawa obligacji GetBack

Powstanie Fundusz Edukacji Finansowej, który ma metrów. in. uczyć społeczeństwo na temat ryzyk związanych z inwestycjami - to jeden wraz z efektów projektu nowelizacji ustawy przyjętego przez rząd. Kasa nie będzie jednak wypłacał rekompensat oszukanym przy sprzedaży obligacji. Na razie.

Zgodnie z pierwotnymi wytycznymi, Fundusz Edukacji Finansowej, nie licząc edukowania Polaków, miał również wypłacać rekompensaty oszukanym obok sprzedaży obligacji (do 100 tys. zł, maks. 25 proc. straty). Chodziło na temat sytuacje, kiedy inwestor jest wprowadzony w błąd albo jeśli zaoferowano mu produkt, który nie był dostosowany do jego potrzeb jak i również wiedzy. Był to przy pewnym sensie ukłon przy stronę poszkodowanych w aferze GetBack, wobec których dopuszczono się missellingu. Dziś okazuje się jednak, że rząd z pomysłu się wycofał.

Fundusz Edukacji Finansowej do kubła?

Jak dowiedział się Business Insider Polska, na kroku analizowania projektu pojawiły się pewne techniczne problemy, które sprawiały, że w takiej formie system rekompensat nie mógł wejść w żywot. Nasz rozmówca z Ministerstwa Finansów zapewnia jednak, iż pomysł nie został całkowicie odrzucony.

- Powinno się go jeszcze dokładniej przemyśleć. Na to potrzeba czasu, a nie chcieliśmy wstrzymywać innych, równie ważnych przemian, jak przymusowa dematerializacja obligacji korporacyjnych, czy rozszerzenie składu KNF - mówi nasz rozmówca.

Rewolucja po KNF

Inne zakładane zmiany wejdą w życie. Przyjęty przez rząd projekt ustawy mniema poszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o kolejnych czterech członków: przedstawiciela premiera, prezesa UOKiK, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ministra koordynatora służb specjalnych. Trzej ostatni pełnomocnicy nie będą mieć jednak prawa głosu.

Nowe przepisy ustanawiają także ramy prawne na potrzeby przekazywania informacji między KNF, jej członkami oraz innymi organami, m. in. ABW, CBA, Policją i UOKiK.

Zmieni się też sposób finansowania organu nadzoru. Obecnie KNF finansowana jest za pośrednictwem budżetu państwa całkowicie wraz z składek i opłat wnoszonych przez podmioty nadzorowane. Po przekształceniu Urzędu Komisji Przeglądu Finansowego w państwową osobę prawną, składki i należności wnoszone będą bezpośrednio do odwiedzenia UKNF, gdzie KNF będzie organem zarządzającym.

Przymusowa dematerializacja

Nowe przepisy zakładają także obligatoryjną dematerializację obligacji prawnych, certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze zamknięte (FIZ), oraz listów zastawnych. Co wówczas oznacza? Że każda nadawanie obligacji korporacyjnych ma stanowić przymusowo zarejestrowana w systemie KDPW. Dotychczas tak zaawansowanej rejestracji podlegały emisje ogólne. Nie będzie już dlatego mowy o "anonimowości" ogłoszeń prywatnych.

- Dematerializacja obligacji i objęcie pierwotnego rejestrem systemu KDPW, wydaje się moim zdaniem słuszną koncepcją. Zarówno na rynku działaniu, jak i obligacji korporacyjnych transparentność tworzenia i obrotu tymi instrumentami oraz dostępność wiadomości przekazywanych przez emitentów, musi być jak najpełniejsza - cenia Jarosław Niedzielewski, szef departamentu inwestycji w Investors TFI.

Przymusowa dematerializacja powinna znacznie ułatwić nadzorowi finansowemu dostęp do informacji jaka firma, dla ilu inwestorów i na które kwoty wyemitowała obligacje. A to z kolei wpłynie na zwiększenie skuteczności nadzoru morzem obszarem rynku papierów korporacyjnych.

Lepsza edukacja i ochrona inwestorów

Zmiany zakładają też utworzenie Funduszu Edukacji Finansowej przy Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW). Jak tłumaczą autorzy nowych przepisów, celem Funduszu ma być wykonanie dwóch głównych zadań: zwiększenia świadomości finansowej Polaków, w tym wiedzę o oferowanych produktach inwestycyjnych.

Na konto Funduszu posiadają trafiać środki finansowe pochodzące z: kar administracyjnych nałożonych przez KNF, prezesa UOKiK lub Komisję Nadzoru Audytowego (KNA), grzywien orzeczonych poprzez sąd, nawiązek i świadczeń pieniężnych orzeczonych przez sąd na rzecz Krajowego Depozytu, środków finansowych, które dawny przedmiotem przepadku orzeczonego poprzez sąd.

Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany są potrzebne i oceniają je pozytywnie. Zaznaczają jednak, że historia rynków skarbowych coś więcej niż w Polsce, lecz także na ziemi, pokazuje, że nie da się skutecznie hamować wszystkim "aferom", w jakich inwestorzy tracą swoje finanse.

- Chciwość jak i również strach są immanentnymi emocjami regulującymi zachowanie inwestorów i państwowe restrykcje tego nie zmienią. Edukacja może pomóc, ale jest to proces długotrwały, a nawet w USA (z ich długotrwałą historią rynków finansowych) zdarzył się i Lehman Brothers i fundusz Bernarda Madoffa, który oszukiwał "mądrych jak i również bogatych tego świata" poprzez dziesiątki lat - kwituje Jarosław Niedzielewski.

Autor: allenbrown
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Frank-Walter Steinmeier prezydentem Niemiec
Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę w Berlinie Franka-Waltera Steinmeiera na nowego prezydenta Niemiec. Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w głosowaniu 931 z 1253 obecnych elektorów. 61-letni socjaldemokrata jest dwunastym prezydentem…...
Forum Związków Zawodowych chce podwyżki dla budżetówki
Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej filii. Jest decyzja "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...
Fiskus wypełni PIT za podatnika. Minister Teresa Czerwińska o zmianach
"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami Coraz mniej periodu na rozliczenie PIT Spór…...
Firmom coraz trudniej będzie znaleźć pracowników - prognoza Lewiatana  Pieniądze
W tym roku pensje wzrosną, bezrobocie spadnie, jednocześnie firmom coraz trudniej zostanie znaleźć pracowników - prognozuje Konfederacja Lewiatan. Podkreśla, że gospodarka ma szanse w szybszy wzrost niż przy 2016 r., ale powinniśmy…...
Fiat bardziej luksusowy? Przejmuje Chryslera i zmienia strategię  Informacje
Duży czyn w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej Zmiany przy egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...
FAO: Światowe ceny żywności wzrosły we wrześniu  Wraz z świata
Ceny żywności pod każdą szerokością geograficzną poszły w górę we wrześniu - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ekspert FAO w rozmowie z BBC powiedział, że spodziewa…...
Facebook wprowadza przycisk «Kupuj». Póki co na próbę  Informacje
Sekretarz ciepła USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...
Facebook ma 10 lat. «Buduje złudne poczucie bliskości»  Informacje
Dokładnie dziesięciu lat temu, 4 lutego 2004 roku, Mark Zuckerberg założył stronę The Facebook. Student drugiego roku Uniwersytetu Harvarda w ciągu dziesięciolecia stał się jedną spośród najbogatszych osób na kuli ziemskiej.…...
Nie znaleziono