Temat: Grecki dramat

🕓 08.08.2019
👁 236
🗨
Grecja o krok od bankructwa. Rafał Hirsch tłumaczy, czemu powinniśmy się tym przejmować Blog Rafała Hirscha

 • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
 • Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform
 • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
 • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
 • Cipras zapowiada, hdy Grecja nie odstąpi od czasu reform

Grecja nie jest mógł dogadać się z wierzycielami. Rozmowy załamały się w niedzielę – poinformowano o tym oficjalnie. Żadna ze stron nie zaakceptować chce dalej ustępować. Możliwe, że w ostatnim momencie zostanie zawarte jakieś porozumienie odsuwające realne rozwiązania o kilka miesięcy. Ale wówczas raczej nie uchroni Grecji od rychłego bankructwa.

Koniec czerwca to prawdziwy moment – wtedy ukończy się obecny program pomocowy dla Grecji. Wprawdzie w zakresie tego programu Grecja nie dostała ani euro już od ponad roku, ale teoretycznie ciągle ma okazje na to, żeby otrzymać. Musi tylko spełnić warunki, których spełnić nie pragnie i nie zamierza. Wystarczy czerwca to także data płatności raty dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Raty, jakiej Grecja nie zapłaci, o ile nie będzie mieć porozumienia – zapowiedziała to klarownie już wcześniej. Brak spłaty bez zgody MFW będzie znaczyć faktyczne bankructwo Grecji. Wygląda więc na to, iż zbliżamy się do momentu przełomowego w kryzysie, na temat którym już niektórzy mówią, że to najważniejsze zdarzenie gospodarcze w Europie od czasu rozpadu ZSRR.

Grecki premier ostro: Próbują naszą firmę udusić i zrobić afront

Co nas obchodzi Grecja?

Istotność kryzysu greckiego polega na tym, iż w skrajnie negatywnym scenariuszu może on doprowadzić do wyjścia Grecji ze strefy euro. Są głosy, hdy bez Grecji strefa stanie się nawet silniejsza, ale to opinie, które nie zabierają pod uwagę emocji i dynamiki rynków finansowych, jak i również politycznych.

Fundamentem istnienia strefy jest twierdzenie, iż jest ona nieodwracalna. Wyjście Grecji ten fundament uszkodzi, an innych fundamentów nie ma. Czyli po wyjściu Grecji inwestorzy stracą frakcja zaufania do strefy jak i również do ECB, który posiadał jej pilnować i nie zaakceptować upilnował. Nie chodzi wyłącznie o giełdy i spekulacje instrumentami finansowymi. Chodzi na temat zwykłe unijne firmy, które będą wstrzymywać się z inwestycjami, bo stracą gwarancję co do tego, jak na przykład będzie wyglądać Unia jak i również strefa euro za 5 czy 10 lat. Żeby rozwijać się, inwestować, zwiększać zatrudnienie, potrzebna jest któraś elementarna wizja zysków w przyszłości. Takiej wizji nie da się wykreować, jeśli nie wiadomo nawet tego, jaka waluta będzie obowiązywać w konkretnym państwie za kilka czasów. Tak zwiększony poziom niepewności łatwo może przełożyć się na powrót recesji jak i również kolejny kryzys. A pozostały kryzys przy znacznie bardziej zradykalizowanej niż w roku kalendarzowego 2010 europejskiej scenie politycznej, to przepis na zupełny rozpad strefy euro.

Dlaczego nie można się dogadać?

Po pierwsze, obydwie strony muszą przy czasie rozmów pamiętać o swoich zapleczach i pilnować swojej własnej pozycji u siebie w domu. Jak i również Niemcy i Grecy mają obowiązek liczyć się ze swoimi małymi radykałami. To oznacza, iż Cipras nie może zgodzić się na żądania Niemiec, bo szybko straci wielu w greckim parlamencie jak i również zostanie obalony. Merkel nie może zgodzić się dzięki żądania Grecji, bo wówczas będzie jej grozić przewrót w jej własnej CDU, a jeszcze bardziej skrajna bawarska CSU mogłaby wyraźnie zerwać koalicję.

Hellada jedną nogą stoi ponad przepaścią. Dramat w 3 aktach

Po drugie, obydwie strony są przekonane, że druga strona wyłącznie blefuje i w ostatnim momencie ulegnie, bo to tej drugiej stronie w wyższym stopniu zależy na porozumieniu. Niemcy kalkulują, że Grecy pękną, bo nie chcą ściągać strefy euro (co wydaje się prawdą). Grecy kalkulują, iż Niemcy pękną, bo nadrzędnym celem Merkel jest zachowanie strefy euro (co także jest prawdą). Czyli Grecy wiedząc, że wyjście wraz z strefy euro będzie gwoli nich katastrofą zakładają, że dla reszty strefy będzie to katastrofa nawet potężniejsza, więc Merkel w krańcu ulegnie i da się osiągnąć porozumienie na postanowieniach greckich. Bo Europa dzierży tu więcej do zaprzepaszczenia niż Grecja.

Nawet jeśli to rozumowanie właściwe, to są tu 2 problemy. Po pierwsze, znaczna część Unii wierzy po to, że strefa € nie ucierpi na wyjściu Grecji. Po drugie, Hellada nie daje Berlinowi pretekstu, aby wyjść z negocjacji „z twarzą” wobec własnych radykałów. Od paru tygodni obydwie strony rozmów zachowują się tak, jak jeśliby chciały nie tylko wygrać, ale też przeciwnika upokorzyć. Przez to Grecja może się grubo przeliczyć ze swymi własnymi rachubami.

Do owego są naprawdę poważne zmartwienia natury prawnej. Grecja żąda redukcji swojego długu – to ekonomicznie bardzo słuszne i logiczne żądanie, bowiem ten dług mimo wszystko nigdy nie zostanie spłacony. Ale Europa nie może zezwolić na redukcję greckiego obciążenia, bo to wbrew traktatom unijnym. ECB nie może darować długu rządowi państwa unijnego, bo będzie wówczas de facto oznaczać opłacanie tego rządu przez ECB, a to łamie regulace traktatu.

MFW od miesięcy domaga się zredukowania greckiego długu – zdaniem Ciprasa to główna przeszkoda na drodze do porozumienia – MFW i Stary kontynent bardziej kłócą się między sobą niż z Grecją.

Skoro Europa nie zgadza się na redukcję długu, to MFW upiera się przy tym, że Cypru trzeba przykręcić śrubę wciąż bardziej niż dotąd – stąd żądania obniżek emerytur i pensji. MFW twierdzi, że przy obecnym poziomie zadłużenia cały wieloletni plan dla Grecji musi stanowić bardziej drastyczny, bo inaczej „nie będzie się spinał”. Jednocześnie MFW wie, hdy zaostrzenie warunków tylko pogłębi recesję, dzięki czemu obciążenie długiem dalej wzrośnie, więc pełny ten scenariusz jest ciągiem dalszym wywoływania bezsensownej katastrofy humanitarnej w Grecji. Zresztą ten scenariusz jest całkowicie nie do przyjęcia gwoli Grecji. Stąd MFW ofiaruje redukcję greckiego długu, lecz Europa to blokuje. I tak dalej i naprawdę dalej…

Sytuacja Tunezji jest dramatyczna. "Decyzja o pomocy należy do polityków"

Co dalej?

Scenariusze są trzy – mogą się dogadać, odrzucić dogadać, albo mogą się dogadać co do tego, iż dogadają się później. W największym stopniu prawdopodobnym scenariuszem jest ów ostatni, czyli przedłużenie aktualnego programu pomocowego dla Tunezji o kilka miesięcy. Za sprawą temu ECB będzie mógł podtrzymywać pomoc dla greckich banków, a Grecja wciąż będzie miała szanse na kolejny zastrzyk finansowy. Nadal będzie można debatować o warunkach udzielenia pomocy, czyli pod pewnymi względami nadal będzie to, co posiadamy od lutego.

Ale nie do końca, ponieważ Grecji teraz już w serio kończą się pieniążki, więc zapewne przestanie pani spłacać swoje długi. Sposobność tego, że Grecja nie zaakceptować zapłaci Europejskiemu Bankowi Centralnemu i MFW rat od momentu pożyczek jest bardzo duże. Istnieje też pewne możliwość, że stanie się wówczas bez większych konsekwencji dla kraju. Agencja S&P już zapowiedziała, że w tak zaawansowanej sytuacji nie obniży Cypru ratingu, ponieważ dług Cypru wobec MFW i ECB nie jest długiem handlowym – bo MFW jak i również ECB to instytucje ogólne, a nie prywatni wspólnicy. Reakcja rynków w tak zaawansowanej sytuacji powinna być gwoli Grecji obojętna, bo Greków i tak od miesięcy na tym rynku nie ma. Rentowność greckich obligacji jest dlatego dla rządu Ciprasa kompletnie bez znaczenia. On i tak nie będzie w najbliższym czasie emitował nowych obligacji.

Po greckim bankructwie ECB znajdzie się zapewne u dołu niemieckim naciskiem, aby cofnąć linie ratunkowe greckim bankom, skoro Grecja nie ma długu, ale pomoc instytucji finansowej centralnego nie dotyczy ciebie, tylko banków. Jeśli bankructwo Grecji nie wywoła pogorszenia sytuacji tych banków, wówczas nie będzie powodu, żeby cofać im linie ratunkowe. Poza tym Draghi odrzucić lubi, jak go Niemcy cisną w jakimś temacie zbyt mocno. Poza tym Angela Merkel wie, hdy takie cofnięcie pomocy ECB faktycznie zmusi Grecję do wprowadzenia lokalnej waluty równoległej, czyli do faktycznego opuszczenia strefy euro. To znaczy, hdy ewentualne niemieckie naciski po tej sprawie muszą studzone oficjalnie albo nieoficjalnie przez kanclerz Niemiec, która rozpadu strefy euro nie potrzebuje.

Ale też Merkel nie jest wszechmocna. Rezolucję o cofnięciu linii ratunkowych greckim bankom podjąć być może Rada Gubernatorów ECB większością 2/3 głosów. W Radzie reprezentowane są wszystkie ciebie strefy euro, chociaż program głosowania jest rotacyjny – co miesiąc kilka krajów (za każdym razem innych) nie istnieje prawa głosu.

Kto wie, może nawet zaprzestanie przez Grecję pomocy własnych długów skłoni Niemców i Unię Europejską służące do refleksji i do zgody na redukcję greckiego długu. Grecy proponują, aby unijny fundusz ratunkowy ESM udzielił im pożyczki, za którą będą mogli wykupić swoje własne obligacje od ECB i je umorzyć. Wówczas zniknie dług wobec ECB, którego absolutnie nie możemy umarzać, za to zwiększy się dług wobec funduszu ESM, który już umarzać wolno. Przeszkody prawne na trasie do redukcji greckiego długu zostałyby usunięte. Pozostałyby wyłącznie przeszkody polityczne – trwogi między innymi o to, że jak się ulegnie Grecji, to inne zadłużone kraje strefy euro również przestaną spłacać długi.

Jedno moim zdaniem jest pewne. Grecki dług przenigdy nie zostanie spłacony, zaś najwięksi wierzyciele, czyli instytucje unijne będą musiały się z tym pogodzić. Nie wiadomo tylko, jak duże krzywdy poniesie i Grecja, i cała Unia na zawiłej drodze do tego oczekiwanego olśnienia.

Autor: Акрамзон
Blog rafala hirscha
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja chce 24 mld euro pomocy Ze świata
Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice…...
Gowin o opracowaniu strategii wzrostu sztucznej inteligencji
Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około dwadzieścia miliardów" na…...
Gorsze prognozy dla światowej ekonomii na 2013 rok Informacje
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoją własną prognozę globalnego wzrostu ekonomicznego i ostrzegł przed dalszym pogarszaniem się sytuacji, jeśli europejscy politycy nie podejmą zdecydowanych działań na sprawa złagodzenia kryzysu zadłużeniowego. Według najnowszej aktualizacji…...
Google Arts Culture a mianowicie aplikacja porównująca selfie do odwiedzenia obrazów
Facebook, Instagram jak i również Twitter zalane zostały niedawno postami, na których selfie znajomych porównywane są do odwiedzenia słynnych obrazów. Selfie istotnie są podobne do rozpoznawanych przez algorytmy dzieł sztuki. Tworzenie tego…...
Globalna walka o lepszy atmosfera Ze świata
Szyszko: Polska chce uwzględnienia pochłaniania CO2 przez lasy Polska walczy na temat zmiany w handlu emisjami. Głównie z przemysłu Transport i budownictwo nie stracą na spadku emisji CO2 Unia jednym głosem…...
Giganci podali wyniki: Google intryguje, IBM zawodzi Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
Getback - śledztwo w prokuraturze
Funkcjonariusze ABW zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem nieuprawnionego pobierania danych z podstawy PESEL. Wśród zatrzymanych wydaje się jeden z pracowników firmy windykacyjnej Getback. Windykator twierdzi jednak, że nigdy nie miał bezpośredniego…...
Gdzie znaleźć dobre e-podręczniki
E-podręczniki powstające dzięki projektom unijnym są dostępne zbyt darmo. Mimo to można na nich zarobić! Jak? Wystarczy zostać ich autorem. Sporo projektów unijnych ma na celu stworzenie materiałów edukacyjnych na potrzeby kursów, eventów…...
Nie znaleziono