10 krajów, w których banki płacą szalone stopy procentowe

17 lutego 2021

Wszyscy w Ameryce czekali, aby dowiedzieć się, kiedy Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, które od jakiegoś czasu znajdują się na historycznie niskim poziomie.

Myślisz, że stopy procentowe w USA są szokująco niskie? Cóż, są inne narody, których stawki są jeszcze wyższe. Niektóre mają stawki poniżej zera. Niektóre mają stawki powyżej 25%. (Wyobraź sobie – 25% zwrotu tylko za zaparkowanie gotówki w banku!)

Oto lista krajów z najgorszymi stopami procentowymi – a jeśli możesz znaleźć sposób na uzyskanie 25% oprocentowania swoich depozytów bankowych, daj mi znać!

High End

Osoby oszczędzające w tych krajach powinny być szczęśliwe – czy też powinny?

1. BiałoruśStopy procentowe w tej byłej republice radzieckiej zawsze były jednymi z najwyższych w Europie, ale w zeszłym roku naprawdę wzrosły, kiedy rząd podniósł je, aby powstrzymać dewaluację rubla narodowego. Stopa odniesienia na Białorusi to aż 25%.

2. GhanaChcąc odeprzeć inflację, ten zachodnioafrykański kraj podniósł swoją referencyjną stopę procentową do nieco poniżej 25%, jednego z najwyższych na kontynencie. Według Bloomberg News, waluta Ghany, cedi, traci na wartości, gdy kraj zmaga się z zadłużeniem.

3. MalawiPo drugiej stronie Afryki Malawi również podaje referencyjną stopę procentową na poziomie około 25%. W rzeczywistości był to średni wskaźnik od 2001 roku, kiedy to osiągnął 75%. Oprocentowanie kredytów hipotecznych z Narodowego Banku Malawi wynosi 32%.

4. ArgentynaTen kraj ma najwyższe wskaźniki w Ameryce Południowej, z punktem odniesienia nieco poniżej 24%. Wskaźniki pełzają od lat, ponieważ kraj boryka się z poważnymi problemami gospodarczymi, ale nadal są znacznie niższe niż w 2002 r., Kiedy to osiągnęły poziom 90%.

5. UkrainaStopy procentowe na Ukrainie są tak zwariowane, że nawet po dwóch obniżkach stóp procentowych wynoszą teraz 22%. Ukraina walczyła z dewaluacją swojej waluty, hyrwny, która kiedyś zmusiła stopy procentowe do ponad 30%, wówczas najwyższych na świecie.

Low End

W niektórych przypadkach oszczędzający płacą bankom za zatrzymanie ich pieniędzy.

6. SzwajcariaCeny w Szwajcarii są tak niskie, że „oszczędzanie może kosztować cię pieniądze. Przy stopie -0,75% Szwajcarzy muszą zapłacić, aby pożyczyć. Ten niezwykły ruch spowodował pewną inflację (w środowisku zbyt niskiej inflacji) i zapobiegł zawyżeniu wartości franka szwajcarskiego.

7. DaniaDuński bank centralny rozpoczął 2015 rok od kilkukrotnych obniżek stóp procentowych, aż do poziomu -0,75%. Wielu obywateli Danii musi teraz płacić odsetki od wszelkich depozytów bankowych. To przejście do szalenie niskich stawek jest odpowiedzią na słabnącą gospodarkę europejską.

8. SzwecjaChociaż Szwecja nie jest tak niska jak Szwajcaria i Dania, to kolejny europejski kraj ze stopą odniesienia poniżej zera. Szwedzi zdecydowali się obniżyć stopy procentowe do -0,35% w lipcu, powołując się na obawy o deflację i wpływ problemów z grecką gospodarką. Przy tak tanich pożyczkach Szwedzi muszą teraz walczyć z obawami o ewentualną bańkę mieszkaniową.

9. JaponiaJapoński bank centralny próbował różnych rzeczy, aby wprawić krajową gospodarkę w ruch i odeprzeć deflację, a stopy procentowe są obecnie na poziomie. nic. Zgadza się, stopy procentowe w Japonii wynoszą zero i były bliskie lub niższe od 1% przez około 20 lat.

10. BułgariaTo lepsze niż zero, ale niewiele. Bazowa stopa procentowa Bułgarskiego Banku Narodowego to zaledwie 0,01%. Szef banku podał się do dymisji w czerwcu po bankructwie jednego z największych banków komercyjnych w kraju.

Co gorsza, wysokie stopy procentowe lub stopy zerowe lub niższe?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy